Kama: Róże z organzy - broszki i nie tylko broszki

Niedługo Dzień Matki - z pewnością wiele osób zastanawia się co podarować mamie z okazji jej święta. Może inspiracją staną się bardzo proste do wykonania róże z organzy. Zrobione z organzy róże mogą mieć wiele zastosowań: można zrobić z nich broszki, kolczyki, wisiorki, wracające do łask obroże z aksamitki, spinki, opaski oraz gumki do włosów. Róże z organzy można dopinać do zasłon czy firan, można wykonać z nimi kartki okolicznościowe, mogą być elementem ozdobnym opakowania prezentu a także można zrobić z nich dekoracyjny bukiet do wazonu i przywieszki dla weselnych gości.

Przygotowanie organzy
Organza dekoracyjna sprzedawana jest w około 24 kolorach. Zazwyczaj można kupić organzę o szerokości 16 cm oraz 36 cm i długości 9 m zawinięta na rolkach, Do wykonania róż najlepiej kupić organzę o szerokości 16 cm [cena niecałe 4 zł za rolkę]. Warto mieć organzę w domu, ponieważ można ją wykorzysta do różnych prac plastycznych i dekoracyjnych, można używać jej także jak wstążki do pakowania prezentów. Do wycinania elementów z organzy potrzebne są ostre nożyczki. Wycinając takie same elementy np. koło można złożyć razem np. 20 kwadratów organzy i wyciąć za jednym razem 20 kół, Organza na rolce ma zabezpieczone brzegi jednak jeśli wycina się z organzy jakieś wzory np. płatki róż trzeba zabezpieczyć je przed strzępieniem i snuciem. Robi się to w prosty sposób – stapia się brzegi wyciętego elementu przy płomieniu świecy.
Tarnowskie Góry
Przygotować wszystkie potrzebne do wykonania róży elementy z organzy, rozpalić świeczkę brzegi wyciętych elementów np. kółek stopić zbliżając kółka do zapalonej świecy: zbliżać kółka na tyle tylko by się stopiły, jeśli zbliżmy organzę za blisko do płomienia zacznie się palić. Można myśleć, że opalanie elementów jest czasochłonne – obracając w placach przy płomieniu świeczki wycięty z organzy duży element stopimy jego brzegi w jakieś 20 - 30 sekund.

Zapięcia/zawieszki
Tarnowskie Góry

Broszka: z filcu w arkuszach wyciąć małe kółko i nakleić je na spodnią część wykonanego kwiatka [klejem do tkanin lub pikolem], naszyć zapięcie do broszek - można kupić np. w dobrze zaopatrzonych pasmanteriach} lub zwykłą małą agrafkę [1a].
Spinka do włosów: z filcu w arkuszach wyciąć prostokąt o długości 2/3 średnicy róży i szerokości około 1 cm, wycięty prostokąt włożyć do środka spinki, posmarować prostokąt z jednej strony klejem i dokleić do spodu róży [2]
Gumka do włosów: gumkę do włosów położyć na spodniej części róży, z filcu w arkuszach wyciąć prostokąt o długości 2/3 średnicy róży i szerokości około 1 cm, nakleić prostokąt na gumkę [3].
Kolczyki: przyszyć do spodniej części zapięcie do kolczyków można różę tak jak na zdjęciu 4 umieścić na gotowych kolczykach]; na kolczyki raczej robić mniejsze kwiatki niż na broszki.
Wisiorek: doszyć do spodniej części róży kawałek drucika zwiniętego w pętelkę [można doszyć zawieszkę z jakiejś zepsutego lub nielubianego wisiorka], z filcu w arkuszach wyciąć małe kółko i nakleić na przyszytą zawieszkę tka aby część przez którą przewleka się łańcuszek czy rzemyk wychodziła ponad kółko z filcu.
Opaska do włosów/obroża: opaska: różę przyszyć do wstążki czy grubego ozdobnego sznurka, końce pozostawić wolne tak, aby można je było związać [5]; obroża: róże doszyć do aksamitnej wstążki, końce aksamitki obszyć i przeszyć do nich od zatrzaskę do zapinania. Jeśli obroża ma być prezentem musi znać obwód szyi obdarowanej – zapomniane do obroże z aksamitki wracają obecnie do mody.
Uwaga: zamiast przyklejać do róży filc można go doszyć.

Róża z organzy 1
Materiały: organza około 50 - 60 cm o szerokości 16 cm; kilka koralików, nitka, zapięcie/zawieszka w zależności od przeznaczenia róży, mały kawałek filcu [jakieś 6 x 6 cm] w arkuszu o kolorze zbliżonym do koloru organzy
Tarnowskie Góry
Wykonanie: z organzyn wyciąć kółka [nie muszą to być idealne kółka]: wyciąć kółka o różnej wielkości po kilka każdej wielkości [im więcej kółek tym róża będzie pełniejsza], w zależności od planowanej wielkości róży największe kółka na różę broszkę powinny mieć po 6 – 8 cm, najmniejsze 1 cm; brzegi gotowych kółek stopić zbliżając kółka do zapalonej świecy, jeśli jakieś kółko się nam nadpali, nie wyrzucać go a wyciąć z niego mniejsze kółko, gotowe kółka ułożyć jedno na drugim zaczynając od największych, przeszyć środek nitką; na najmniejszym płatku naszyć kilka małych koralików [każdy przyszyć osobno] lub jeden większy; z tyłu doszyć zapięcie/zawieszkę zgodne z przeznaczeniem kwiatka. Taką różę można zrobić z organzy w różnych kolorach lub różnych odcieniach jednego koloru, dwa pierwsze kółka można zrobić zielone [liście].

Róża z organzy 2
Materiały: organza około 40 – 50 cm o szerokości 16 cm; drucik kreatywny; dwa koraliki o otworach równych średnicy drucika kreatywnego, nitka, zapięcie/zawieszka w zależności od przeznaczenia róży, mały kawałek filcu [jakieś 6 x 6 cm] w arkuszu o kolorze zbliżonym do koloru organzy, gumka recepturka.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: pas organzy złożyć na pół; ułożyć na stole tak aby swobodne końce złożonej organzy były na dole; drucik kreatywny dobrany kolorystycznie do organzy pociąć na dwa 7 cm kawałki, druciki ułożyć na początku przygotowanego paska organzy tak aby jego końce wystawały na 3 -4 mm nad organzę; położyć w zasięgu ręki gumkę recepturkę; zabrać organzę z drucikami ze stołu i okręcać w placach organzę wokół drucików modelując w palach różę, kiedy uznamy, że róża jest gotowa związać ja od dołu gumką recepturką [jeśli położymy na stole różę by ją przeszyć rozleci się], odciąć zbędną organzę [o ile zastała]; jeśli róża jest za wysoka można ściąć ją trochę od dołu – pod gumką recepturką; zszyć od dołu różę nitką, po zszyciu zdjąć gumkę recepturkę; doszyć czy dokleić do spodu róży kólko wycięte z filcu do niego doszyć zapięcie lub zawieszkę, wystające nad różę końcówki drucików kreatywnych posmarować mocnym klejem [np. magic, wikol] i nasunąć na druciki przygotowane koraliki.

Róża z organzy 3
Materiały: organza około 50 – 60 cm o szerokości 16 cm; nitka, koralik/perełka, gumka recepturka; mały kawałek filcu [jakieś 6 x 6 cm] w arkuszu o kolorze zbliżonym do koloru organzy, zapięcie/zawieszka w zależności od przeznaczenia róży.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: z organzy wyciąć kółka [nie muszą to być idealne kółka]: wyciąć kółka o różnej wielkości po kilka każdej wielkości [im więcej kółek tym róża będzie pełniejsza], w zależności od planowanej wielkości róży największe kółka na różę broszkę powinny mieć po 6 – 8 cm, najmniejsze 1 cm; kółka złożyć na pół, następnie na pół i jeszcze raz na pół, wyciąć płatek – rysunek a; rozłożyć gotowy element; najmniejsze kółka zostawić w kasztance kółek, jak wszystkie elementy róży są gotowe, stopić ich brzegi przy świecy, gotowe elementy ułożyć jeden na drugim zaczynając od największego, przeszyć środek nitką; na najmniejszym płatku naszyć perełkę lub koralik [można naszyć kilka]; z tyłu doszyć zapięcie lub zawieszkę zgodne z przeznaczeniem kwiatka. Taką różę można zrobić z organzy w różnych koralach lub różnych odcieniach jednego koloru, dwa pierwsze kółka można zrobić zielone [liście].

Róża z organzy 4
Materiały: organza około 50 – 60 cm o szerokości 16 cm; okrągła cienka gumka około 15 cm, nitka, koralik/perełka, zapięcie/zawieszka w zależności od przeznaczenia róży, mały kawałek filcu [jakieś 6 x 6 cm] w arkuszu o kolorze zbliżonym do koloru organzy.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: organzę przeciąć wzdłuż tak aby uzyskać pasek o szerokości 5 - 6 cm, obcięte brzegi stopić przy świecy; pasek złożyć w harmonikę, prostokąt w harmonijce powinien mieć jakieś 2 – 2, 5 cm; nawlec gumkę do igły i przeprowadzić gumkę przez środek harmoniki; rozrzedzić na gumce złożenie harmonijki; związać końce gumki na mocny podwójny supeł ścigając mocno gumkę tak aby powstał okrągły kwiatek, zbędne części gumki odciąć; z filcu wyciąć kółko o średnicy jakieś 4 – 5 cm; klejem do tkanin dokleić kółko do jednej strony róży jak klej wyschnie doszyć do filcu zapinkę/zawieszkę w zależności od przeznaczenia róży. Jeśli nie ściągniemy gumki jedynie ją zwiążemy i rozciągniemy na niej harmonijkę z organzy otrzymamy ozdobną gumkę do włosów – trzeba zszyć ze sobą dwa wolne końce harmonijki z organzy.

Róża z organzy 5
Materiały: organza około 50 – 60 cm o szerokości 16 cm; nitka, gumka recepturka; mały kawałek filcu [jakieś 6 x 6 cm] w arkuszu o kolorze zbliżonym do koloru organzy, zapięcie/zawieszka w zależności od przeznaczenia róży.
Tarnowskie Góry

Wykonanie: z organzyn wyciąć kółka [nie muszą to być idealne kółka] o identycznej wielkości – na broszkę o średnicy około 6 cm, wyciąć co najmniej 8 kółek [im więcej kółek tym róża będzie pełniejsza], brzegi gotowych kółek stopić zbliżając kółka do zapalonej świecy, z każdego kółka zwinąć rożek [zdjęcie powyżej], zwinięte kółka trzymać w lewej ręce [lub prawej jeśli lewą mamy bardziej sparowaną] a prawą ręką pomagając sobie nieco lewą zwijać kolejne różki [jeśli gotowe rożki położymy będą się rozkręcać], jak wszystkie rożki są gotowe ułożyć je w kwiat [tak jakbyśmy układali bukiet] gotowy kwiatek zawiązać od dołu gumką recepturką a następnie zszyć jego wszystkie elementy w dolnej części nitką, jeśli kwiatek jest za wyskoki obciąć go nieco pod gumką recepturką, gumkę zdjąć, nakleić na dół kwiatka kawałek filcu w arkuszach, doszyć w zależności od przeznaczenia zapinkę lub zawieszkę. Róże zrobione z białej lub kremowej organzy można wykorzystać na przywieszki dla gości weselnych [a].TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl