Grażka: Aplikacja tulipan krok po kroku + szablon

Serwetkę „Tulipany” uszyłam w prezencie wielkanocnym dla znajomych, których odwiedziłam w święta. Wybrałam aplikacje tulipanów, ponieważ po pierwsze są kwiatami kojarzącymi się z wiosną a po drugie są moimi ulubionymi kwiatami. Aplikacją tulipana można ozdobić też np. kołdry, narzuty, podkładki pod talerze, torebki, fartuszki kuchenne czy makatki. Tulipan czy tulipany w wersji mini mogą znaleźć się na patchworkowej kartce z życzeniami urodzinowymi czy też imieninowymi. Za niedługo Dzień Matki i można przygotować coś dla mamy z tulipanowym motywem.

Tarnowskie Góry
Serwetka z tulipanami krok po kroku
Tarnowskie Góry

Przeszukałam moje zasoby szmatkowe, ponieważ serwetka miała być w tonacji złoto-popielatej . Z kwadratów o wymiarach 8x8 cm ułożyłam wzór i zeszyłam. Następnie wycięłam koło o średnicy 65 cm.

Tarnowskie Góry

Z zielonego materiału podklejonego flizeliną dwustronną  wycięłam cztery tulipanowe łodyżki z liśćmi i symetrycznie przykleiłam do serwetki.

Tarnowskie Góry

Do łodyżek przykleiłam płatki zewnętrzne z ciemniejszej tkaniny i wewnętrzne z jaśniejszej.

Tarnowskie Góry

Tak przygotowane aplikacje tulipanów przyszyłam do serwetki ściegiem imitującym ręczne szycie.

Tarnowskie Góry

Następnie przygotowałam kanapkę: złożyłam trzy warstwy tkanin - spodnią  bawełnianą, wewnętrzną flanelową (użyłam grubej flaneli) i górną patchworkową z aplikacjami tulipanów. Całość przepikowałam lotem trzmiela z wolnej ręki.

Tarnowskie Góry

Po doszyciu lamówki serwetka prezentuje się tak jak na powyższym zdjęciu – zapewniam, że jest idealnie okrągła tylko delikatne roślinki wiosenne ugięły się pod jej ciężarem zmieniając jej kształt. Poniżej wzór aplikacji, który należy powiększyć wg własnych potrzeb.

Tarnowskie Góry


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl