Renata: patchworkowe post cards

Na prośbę mojej przyjaciółki Grażki postanowiłam opowiedzieć o moim hobby. Mam na imię Renata mieszkam w Olkuszu (małe miasto w województwie małopolskim). Patchwork zafascynował mnie już dawno temu - chyba w roku 1983, kiedy zobaczyłam w gazecie zdjęcie kapy uszytej z kolorowych gałganków. Pierwsze moje patchworkowe „dzieła” nie były najlepszego lotu i większość z nich lądowała w koszu. Początkowo szyłam duże narzuty, kołdry dla swoich dzieci i dzieci z rodziny. Nie zawsze znajdowałam zrozumienie dla tego co robię ponieważ wtedy patchwork nie był popularny w Polsce. Często słyszałam: „Dlaczego tniesz dobre materiały, a potem zszywasz?!!! Przecież to szkoda czasu i materiału.”- takie rozmowy nie zachęcają do twórczości przyznacie sami. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła – sporo osób zajmuje się artystycznym szyciem. Ja obecnie szyję małe makatki, poduszki, mniejsze patchworki i karteczki (pocztówki) na specjalne okazje, urodziny, śluby, imieniny, święta itd.

Tarnowskie Góry

Od jakiegoś czasu dużą przyjemność sprawia mi robienie patchworkowych kartek pocztowych. Zaczęło się od ślubu córki – zostałam poproszona o zrobienie prawie stu kartek z podziękowaniem za przybycie na ślub. Wyciągnęłam z pudeł skrawki tkanin (zbieram nawet bardzo małe skrawki tkanin) i wybrałem skrawki w zielonym kolorze i skrawki z białym tulipanem. Wycięłam wzornik wielkości pocztówki i pokroiłam materiały na tło. Tło tworzyły różne kawałki tkanin tworzące obrazek i obowiązkowo musiał się w nim znaleźć kawałek materiału z białym tulipanem. Każdą tak przygotowaną kartkę podkleiłam sztywnikiem i ocieplinką, wypikowałam kolorową nitka następnie podłożyłam docięty kawałek kartki i obszyłam nitką pasującą do tła.

Tarnowskie Góry

Na odwrocie każdej kartki przykleiłam „znaczek pocztowy” - wycięty kawałek tkaniny nożyczkami ząbkowanym. Ozdobiłam znaczek „stemplem pocztowym” - kółeczko z napisem PATCHWORKI RENATY i data. Ponieważ kartki - podziękowania bardzo się spodobały od tego czasu dość często robię okolicznościowe karteczki. Poniżej kilka moich kartek, może staną się one inspiracją do stworzenia własnych małych kartkowych dzieł.

Tarnowskie Góry

Patchworkowe kartki wielkanocne

Tarnowskie Góry

Patchworkowe kartki bożonarodzeniowe

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

Patchworkowe kartki okolicznościoweTG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl