Grażka: Medalion – klasyka w patchworku

Początkową, o czym napisałam w historii patchworku, kolorowe szmatki w blokach (zazwyczaj kwadrat wycięty z jednego materiału) zszywano jak leci. Z czasem zaczęto dbać o dobieranie bloków kolorystycznie, wprowadzono bloki zszyte z kilu różnych materiałów (kwadratowe, sześciokątne, trójkątne, prostokątne). Zaczęto też robić tzw. medallion quilts – patchworki z jednym dużym motywem na środku. Patchworki - medialony były ze względu na swoją prostotę bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych na początku XIX wieku. Wprowadzenie maszyn do szycia w połowie XIX wieku spowodowało zainteresowanie między innymi crazy patchworkami. Obecnie patchworkowe medaliony odzyskują swoją dawną popularność.

Tarnowskie Góry
Medalion na kołdrę czy poduszkę może być wykonany z prostokątnego lub kwadratowego kawałka drukowanej w duże wzory tkaniny.
Tarnowskie Góry

Medalion może zostać także wykonany jako aplikacja (naszycie ręczne lub maszynowe wzoru z jednej tkaniny na tło z innej tkaniny). Medaliony wykonane jako aplikacje stosowano stosunkowo często w szyciu patchworkowych kołderek i poduszek dla dzieci.

Tarnowskie Góry

Medalion może również zostać wyhaftowany. Haftowane medaliony cieszyły się dość dużą popularnością w epoce wiktoriańskiej. Medaliony mogą także stanowić duże bloki typy crazy czy też bloki geometryczne.

Tarnowskie Góry

Istnieje wiele różnych sposobów kadrowania medalionu. Wiele tzw. granic medalionów składa się z płaskich pasów tkaniny i sztukowanych pasków. Często granice tworzą też trójkąty i gwiazdy. Istniej duża dowolność w tym zakresie, ale trzeba przestrzegać jednej reguły – medalion jest centralną częścią patchworku i granice nie mogą go przytłoczyć i zepchnąć na plan dalszy.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl