Grażka: Patchworkowe serca w technice PP

W technikach patchworkowych jest wiele sposobów na uszycie serca. W tym wpisie opisuję tworzenie serc patchworkowych w technice PP (paper piecing). Technika PP polega na przyszywaniu szmatek do papieru (np. pergaminu, papieru do pieczenia, papieru śniadaniowego), na którym jest wydrukowany lub narysowany odręcznie wzór. Po przyszyciu wszystkich kawałków wydziera się papier, a wzór ukazuje się na drugiej stronie. Serca patchworkowe można wykorzystać do różnych praca takich jak np. poduszki, kołdry narzuty, serwetki, podkładki pod talerze, torebki. Patchworkowa poduszka z sercem może być prezentem walentynkowym, nowożeńców na pewno ucieszy narzuta z sercami. Mamie z okazji jej święta można podarować fartuszek z sercami a tacie z okazji Dnia Ojca pled lub poduszkę.

Tarnowskie Góry

Ja serca, których zrobienie opisuję, przygotowałam na prośbę koleżanki, która zwróciła się do osób zajmujących się patchworkiem o pomoc w zrobieniu kołderki dla chorego dziecka. Zadeklarowałam uszycie 5 serc o wymiarach 20x20 cm (dwa serca) i 10 x 10 cm (trzy serca).

Tarnowskie Góry

Miałam w moich zapasach poszyte kwadraty metodą PP. Do dwóch kwadratów przeznaczonych na większe serca doszyłam jeszcze tkaninę, aby je powiększyć.

Tarnowskie Góry

Następnie narysowałam na papierze serca i wycięłam je. W ten sposób stworzyłam formę, według której narysowałam serca na białej tkaninie.

Tarnowskie Góry

Pod tkaninę, na której miałam narysowane serce podkładałam kwadrat tej samej tkaniny. Tkaninę z narysowanym sercem ułożyłam symetrycznie na tym kwadracie i zeszyłam obie tkaniny po konturze serca.  Następnie wycięłam obydwie tkaniny wewnątrz serca w odległości 0,5 cm od szwu i bardzo gęsto ponacinałam materiał prostopadle do szwu, nie nacinając szwu. Ten zabieg pomaga dokładnie odwrócić tkaniny prawymi stronami do siebie i zaprasowanie je tak, aby otrzymać idealne kształty serca. W ten sposób otrzymałam białą tkaninę z dziurą w środku w kształcie serca.  Pod tę dziurę podłożyłam kawałek tkaniny pozszywany metodą PP. Przypięłam szpilkami, a następnie przyszyłam ozdobnym ściegiem jak najbliżej krawędzi serca na białej tkaninie.

Tarnowskie Góry

Powyżej pięć serc, które wysłałam na akcję zorganizowaną poprzez koleżankę. Ktoś inny wykona z moich serc a także serc uszytych przez inne osoby kołderkę dla chorego dziecka.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl