Kama: Walentynkowe prezenty wykonane techniką decoupage dla początkujących

Technika decoupage umożliwia nam zdobienie przedmiotów na różne sposoby – proste oraz wymagające trochę zdolności plastycznych Ta, którą proponuję do wykonania walentynkowych prezentów należy do najprostszych i każdy poradzi sobie z ich wykonaniem. Problem jedynie może być wycięcie skomplikowanych motywów z cienkich serwetek oraz ich przyklejenie, bo mogą się one nam rwać. Jeśli ktoś decyduje się pierwszy raz wykonać coś techniką decoupage proponuję użyć do tej pierwszej pracy motywy na papierze ryżowym, który jest dużo mocniejszy i można z niego wycinać elementy niezbyt dokładnie. Zachęcam do spróbowania tej techniki ozdabiania. Nie koniecznie trzeba kupować do pierwszej próby specjalne preparaty. Poniżej napisałam, czym można je zastąpić. Nie można jedynie zastąpić niczym crackle. Można też kupić tak zwany zestaw startowy. Zestawy te dostępne są w cenie od około 30 zł do 100. Najlepiej wybrać najtańszy. W skład takiego zestawu wchodzą w buteleczkach po 20 ml: podkład, farba akrylowa jasna, farba akrylowa ciemna, crackle jednoskładnikowy do spękań, klej do serwetek, lakier akrylowy oraz 2 serwetki, papier ścierny, taklon (pędzelek profesjonalny).
 
Serce decoupage
Materiały: płaskie drewniane serce lub z płyty MDF (można kupić w różnych kształtach i różnej wielkości w sklepach z artykułami do decoupage, jeśli serce ma być do zawieszenia wybrać serce z dziurką) lub karton o grubości 5 mm, papier ryżowy/serwetka z wybranym motywem, klej do decoupage, farba akrylowa, lakier akrylowy/werniks, farba konturówka/sztuczne perły w sztyfcie kolor wg uznania.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: jeśli nie mamy drewnianego serca wyciąć je z kartonu, obie strony serca zagruntować białą farbą akrylową, wyciąć wybrany motyw – można wyciąć pojedyncze motywy lub jeden motyw wyciąć jako serce odpowiadające wielkością sercu bazie; pojedyncze motywy lub motyw wycięty jako serce pociągnąć klejem nakładając go od środka ku brzegom, nałożyć motyw na serce bazę, ewentualne nierówności wyrównać palcem, naklejony motyw pociągnąć szerokim pędzlem z klejem; jeśli naklejamy motyw wycięty z cienkiej serwetki wystarczy przyłożyć go do serca i z góry pociągnąć klejem; jak klej wyschnie serce pomalować kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie lakierem – naklejony element musi wtopić się w lakier, z im grubszego papieru był naklejony element tym więcej warstwę należy nałożyć; jeśli na serce został naklejony motyw wycięty jako identyczne wielkością serce wystarczą 3–4 warstwy lakieru lub dwie warstwy werniksu; kolejną warstwę lakieru nakładać jak poprzednia warstwa dobrze wyschnie – stosować się do podanego na opakowaniu preparatu czasu potrzebnego na całkowite wyschnięcie naniesionego preparatu, nie przyśpieszać schnięcia suszarką; po zaschnięciu wszystkich warstw wyrównać drobnoziarnistym papierem ściernym ewentualne nierówności i pokryć 1 - 2 cienkimi warstwami lakieru, jak lakier wyschnie kontury serca pociągnąć farbą konturówką lub farbą typu sztuczne perły; w zależności od przeznaczenia można ozdobić tylko jedną stronę serca lub obie, jeśli ozdabiamy jedną stronę drugą pomalować farbą harmonizującą z całą kolorystyką serca i nałożyć po wyschnięciu 2 warstwy lakieru/werniksu. Ewentualnie na serce zamiast pojedynczymi motywami można zamiast lakieru położyć dwie warstwy werniksu– motyw nie będzie całkowicie wtopiony.
Rada: aby wykonać serce tego typu nie potrzebne są specjalne preparaty do decoupage: zamiast kleju do decoupage można zastosować rozcieńczony wykol (do małego słoiczka na 1 cześć wikolu dać 1 część wody, zamknąć słoik i wstrząsając wymieszać składniki - klej powinien mieć konsystencję dość gęstego oleju) lub dobrze roztrzepane widelcem białko z jaja kurzego, zamiast lakieru akrylowego do decoupage można użyć kupiony w sklepie z artykułami budowlanymi lakier akrylowy lub lakier poliuretanowy; zamiast farby akrylowej dla plastyków można użyć farbę akrylową do malowania ścian, można użyć tylko białej i barwić ją na potrzebne kolory farbą plakatową w słoiczkach, kontury wykończeniowe lub kropki perełki można zrobić gęstym lakierem do paznokci np. złotym czy srebrnym brokatowym.
 
Walentnkowy zegar serce decoupage
Materiały: zegar serce z płyty MDF (można kupić w sklepach z artykułami do decoupage, koszt około 15 zł.) papier ryżowy/serwetka z wybranym motywem, klej do decoupage, farba akrylowa
Tarnowskie Góry
Wykonanie: postępować tak jak przy wykonaniu serca; można też użyć crackle – opis poniżej; jak zegar jest gotowy zainstalować mechanizm i przytwierdzić uchwyt do zawieszenia; do zegara można dorobić cyfry oznaczające godziny: można je namalować używając numerycznego szablonu i farby akrylowej lub nakleić korzystając z gotowych cyfr samoprzylepnych – można je kupić w zestawach w różnej wielkości i kolorach w sklepach z artykułami papierniczymi; cyfry malować/naklejać przed nałożeniem lakieru.
 
Walentynkowa doniczka decoupage
Materiały: doniczka z gliny, papier ryżowy/serwetka z walentynkowymi motywami, crackle jednoskładnikowe, metaliczna miedziana lub ciemnozłota farba akrylowa, farba akrylowa kość słoniowa, lakier akrylowy satynowy lub matowy/werniks.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: doniczkę wsadzić na pół godziny do wiaderka z zimną a wodą, dobrze wysuszyć, zagruntować z zewnątrz całą doniczkę i od wewnątrz „kołnierz” doniczki białą farbą akrylową – 2-3 warstwy (można użyć akrylowej farby do malowania ścian), gdy farba wyschnie nałożyć szerokim pędzlem, długimi ruchami, od dołu ku górze metaliczną miedzianą farbę akrylową na całą zewnętrzną część doniczki i wewnętrzną zagruntowaną część „kołnierza”; gdy farba wyschnie nałożyć płaskim szerokim pędzlem crackle (tylko na zewnętrzną cześć doniczki); na lekko wilgotne crackle (sprawdzić na opakowaniu ile należy odczekać) nałożyć szerokim pędzlem, długimi ruchami, od dołu ku górze farbę w kolorze kości słoniowej; w czasie, gdy farba schnie wyciąć motywy; na wysuszoną i spękaną farbę nakleić motywy: nałożyć na motyw klej od środka ku brzegom, ewentualne nierówności wyrównać palcem, naklejony motyw pociągnąć szerokim pędzlem z klejem (jeśli używamy motywów wyciętych z cienkich serwetek wystarczy je przyłożyć do doniczki i z wierzchu pociągnąć klejem; zamiast kleju do decoupage można zastosować rozcieńczony wikol lub białko kurze; odczekać  około 30 i nałożyć pierwszą warstwę lakieru, lakier nakładać cienkimi warstwami do uzyskania gładkiej powierzchni – efektu wtopienia naklejonego motywu; przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekać aż poprzednia warstwa dobrze wyschnie – stosować się do podanego na opakowaniu lakieru czasu potrzebnego na całkowite wyschnięcie naniesionego preparatu, nie przyśpieszać schnięcia suszarką; po zaschnięciu wszystkich warstw wyrównać drobnoziarnistym papierem ściernym ewentualne nierówności i pokryć 1 - 2 cienkimi warstwami lakieru. Zamiast lakieru można ewentualnie położyć 2 warstwy werniksu – motyw nie będzie całkowicie wtopiony. Na wewnętrzną pomalowaną część „kołnierza” doniczki nanieść 2 warstwy lakieru lub werniksu. Oczywiście doniczkę można wykonać w dowolnych kolorach. Nie konieczne jest używanie crackle.
Rada: wycięte elementy można położyć na foliowej koszulce do segregatora do góry stroną, która ma być klejona, elementy pociągnąć klejem, koszulkę z elementem przyłożyć do doniczki i dokleić elementy; metoda ta umożliwia dopasowanie elementów ponieważ przez koszulkę widać cały przedmiot, który ozdabiamy a także chroni wycięte elementy przed rozdarciem.
Walentynkowe pojemnik na długopisy
Materiały: drewniany pojemnik na długopisy (można kupić w sklepi z artykułami do decoupage, papier ryżowy/serwetka z walentynkowymi motywami, crackle jednoskładnikowe, ciemno niebieska farba akrylowa, farba akrylowa lakier akrylowy satynowy lub matowy/werniks.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: pojemnik od wewnątrz i zewnątrz zagruntować jedną warstwą białej farby akrylowej, po wyschnięciu pomalować go z zewnątrz i wewnątrz ciemnoniebieską farbą szerokim pędzlem prowadzać go od dołu ku górze; po wyschnięciu nałożyć szerokim suchym pędzlem crackle (tylko z zewnątrz); zmieszać białą i niebieską farbę tak aby uzyskać dużo jaśniejszą niż pierwsza nałożona warstwa farby, na lekko wilgotne crackle (sprawdzić na opakowaniu ile należy odczekać) nałożyć szerokim pędzlem, długimi ruchami, od dołu ku górze zmieszaną farbę; wyciąć motywy i przykleić tak jak już napisałam powyżej, po wyschnięciu kleju nałożyć pierwszą warstwę lakieru (środek polakierować dwa razy), przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekać aż poprzednia warstwa dobrze wyschnie, nałożyć tyle warstw lakieru aby naklejone elementy wtopiły się; przed nałożeniem ostatnich 2 warstw, jeśli jest to konieczne wyrównać drobnoziarnistym papierem ściernym ewentualne nierówności. Oczywiście pojemnik można wykonać w dowalonych kolorach. Nie konieczne jest używanie crackle.
 
Walentynkowe wazon decoupage
Materiały: wazon z gliny, papier ryżowy/serwetka z walentynkowymi motywami, biała farba akrylowa, farba akrylowa kość słoniowa, lakier akrylowy satynowy lub matowy/werniks, czerwona farba sztuczne perły w sztyfcie.
Tarnowskie Góry
Wykonanie: wazon wsadzić na pół godziny do wiaderka z zimną a wodą, dobrze wysuszyć, zagruntować z zewnątrz białą farbą akrylową – 2-3 warstwy (można użyć akrylowej farby do malowania ścian), gdy farba wyschnie nałożyć szerokim pędzlem, długimi ruchami, od dołu ku górze metaliczną farbę akrylową w kolorze kości słoniowej i zostawić do wyschnięcia, z papieru ryżowego lub serwetki wyciąć dwa sera, ja wyściełam je z serwetki w kratkę, gdy farba wyschnie nakleić pomalowane klejem serca, docisnąć i wygładzić serca palcami, pomalować je klejem, (jeśli używamy serc wyciętych z cienkich serwetek wystarczy je przyłożyć do wazonu i z wierzchu pociągnąć klejem) odczekać  około 30 i nałożyć pierwszą warstwę lakieru, lakier nakładać cienkimi warstwami do uzyskania gładkiej powierzchni – efektu wtopienia naklejonego motywu; przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekać aż poprzednia warstwa dobrze wyschnie – stosować się do podanego na opakowaniu lakieru czasu potrzebnego na całkowite wyschnięcie naniesionego preparatu, nie przyśpieszać schnięcia suszarką; po zaschnięciu wszystkich warstw wyrównać drobnoziarnistym papierem ściernym ewentualne nierówności, zrobić na całym wazonie kropki perełki farbą sztuczne perły, jak farba wyschnie i pokryć wazon 1 - 2 cienkimi warstwami lakieru. Zamiast lakieru można ewentualnie położyć 2 warstwy werniksu – motyw nie będzie całkowicie wtopiony. Oczywiście wazon można wykonać w dowalonych kolorach i z dowolnymi walentynkowymi motywami.


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl