Grażka: patchworkowe pisanki krok po kroku

Wielkanoc nie może obyć się bez pisanek, dlatego postanowiłam opisać jak robi się wielkanocną pisankę patchworkową. Tak wykonana pisanka może byś serwetką na stolik okolicznościowy, podkładką pod talerz czy też może zajmować centralne miejsce na wielkanocnym stole. Jeśli doszyje się jej uszko może zawisnąć na ścianie. Patchworkowe pisanki można podarować w prezencie świątecznym a w wersji mini wysłać jako kartki wielkanocne.
Tarnowskie Góry
Formę jaja należy wyciąć z jakiejś niezbyt sztywnej gazety (ja wycięłam z gazetki reklamowej). Moje pisanki mają 33 cm wysokości a w najszerszym miejscu (pasek 8 cm) 26 cm. Oczywiście pisanki mogą mieć różne wymiary. Do uszycia pisanki w wymiarze, który podałam potrzebne są paski bawełnianego materiału o szerokości 5 cm oraz jeden pasek materiału o szerokości 8 cm, który przyszywa się centralnie. Długość pasków powinna być większa o jakieś 2-3 cm od szerokości pisanki w jej najszerszym miejscu.
Tarnowskie Góry

Na formie należy narysować linie poziome i wzdłuż nich przyszyć dwa paski materiału (o szerokości 5 cm i o szerokości 8 cm) złożone do siebie prawymi stronami.

Tarnowskie Góry

Następnie kolejno po obu stronach naszytych pasków doszywa się kolejne paski.

Tarnowskie Góry

Po przyszyciu wszystkich pasków należy dociąć dokładnie paski do formy, wyprasować pisankę i wyrwać papier - formę. Patchwork powinien składać się z 3 warstw, pierwsza już jest, teraz trzeba wyciąć identyczne jajo na drugą, środkową warstwę z materiału, który nada pisance sztywność (np. flanela, bawełna) oraz potrzebne jest jeszcze jedno identycznej wielkości jajo wycięte z materiału bawełnianego na tylną część pisanki. Gdy wszystkie jaja są wycięte złożyć je razem i połączyć przeszywając wzdłuż wszystkich szwów a następnie przyszyć lamówkę wzdłuż konturów jaja. Lamówkę najlepiej wyciąć ze skosu - doskonale układa się na łukach.

Tarnowskie Góry

Na zdjęciu powyżej gotowa patchworkowa pisanka (prawa i lewa strona). Ja użyłam na centralny pasek materiał z motywem wielkanocnym, ale nie jest to konieczne. Życzę przyjemnego tworzenia i satysfakcji z wykonanej pracy.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl