Kama: Serca na piku - Dzień Matki

Popularnym prezentem na Dzień Matki czy walentyki jest serce na piku (patyczku, drucie). Często takie serca wręczane są zamiast kartek. Serca na patyczkach można podarować nie tylko z wymienionych okazji: można dołączyć je do bukietu z okazji urodzin, imienin czy też dodać paczki z prezentem. Mogą one tez być elementem ozdobnym domu: przeważnie wbija się je do doniczek z domowymi roślinami; można wbić je też np. do ozdobnej świecy o szerokiej podstawie; włożyć do szklanego naczynia wypełnionego ozdobnymi kamieniami czy koralami.
Aby wykonać serca na patyczkach potrzebne są: patyki do szaszłyków (nie polecam plastikowych patyków czy rurek do picia ani też drutu ponieważ się wyginają), nożyczki, gruby karton (5 mm) albo arkusze filcu albo serca wykonane z masy papierowej czy solnej (jak je zrobić w poprzednim wątku) albo gotowe drewniane serca na piku lub wykonane ze styropianu (do kupienia np. w sklepach z artykułami do decoupage oraz w sklepach z artykułami florystycznymi; nie są drogie), klej oraz to co mamy w domu np. farby, skrawki materiałów, resztki wstążek, resztki papieru do decoupage, koronek, rafii, koralików, różne ziarna, kolorowe czasopisma, piórka, serwetki, guziki, lakier do paznokci, zwykły sznurek itp. oraz pomysł. Robiąc serca z ciasta solnego czy masy papierowej należy po ich wykonaniu od razu wbić do nich patyczki. Serca na patykach mogą mieć różny kształt - szablon z różnymi sercami zamieściłam w wątku „card making: kartki walentynkowe.1)Gotowe serca można dodatkowo ozdobić np. przewiązując patyczek wstążką czy rafią związaną w kokardkę, przyklejając do patyczka sztuczny kwiat. Należy pamiętać o tym, że obie strony serca muszą być ozdobione albo jedna strona musi być przynajmniej pomalowana/oklejona.) Można jedną stronę serca ozdobić a na drugim napisać np. aforyzm - napisy można zrobić np. pisakiem do płyt CD, farbą konturówką czy nakleić drobnymi litrami samoprzylepnymi. Jeśli serce na piku ma zastąpić kartkę walentynkowe warto napisać na nim wyznawanie. Można podarować je samo, można np. kilka serc można zapakować w celofan jak bukiet, można je wkomponować w bukiet kwiatów, podarować z dowolną rośliną - wbić w doniczkę ; związać kokardą z jedna różą, można też podarować je wbite w jabłko, czy zapakowane w celofan jak lizak. Poniżej kilkanaście pomysłów na proste do wykonania serce na piku.

Serca z filcu
Materiały i narzędzia:
Arkusze filcu o grubości 2 mm
Patyki do szaszłyków
Klej w sztyfcie
Nożyczki
Dowolne elementy ozdobne
Wykonanie:
1) Z filcu wyciąć 2 identyczne serca; posmarować klejem jedną stronę każdego sera, położyć na jednej patyk tak aby znajdowało się na nim 2 - 2,5 cm patyka, przykryć drugim elementem i przycisnąć (np. żelazkiem) żeby elementy dobrze się skleiły; serca dowolnie ozdobić (np. można nakleić drobne filcowe lub zrobione z papieru kwiatki, niewielką aplikację pasmanteryjną, drobne piórka; naszyć perełki czy koraliki; obszyć oryginalnym ściegiem brzeg serca); 2) Z filcu wyciąć 2 identyczne serca; punktakiem zrobić dwie dziurki - schemat powyżej; wkleić wg instrukcji powyżej patyczek; przez dziurki przeciągnąć wstążkę lub ozdobny sznurek pasmanteryjny: a)albo przez każdą dziurkę przewlec jeden kawałek wstążki i związać z każdej stron serca wstążkę w kokardkę b) albo przewlec przez obie dziurki z jeden strony wstążkę i związać ją z drugiej w kokardkę i przewlec od strony z kokardką przez dwie dziurki następną wstążkę i zawiązać ja z drugiej strony w kokardkę; 3) wyciąć z filcu dwa identyczne serca i z filcu w innym kolorze 2 serca większe na obwodzie o 3 - 5 mm; na większe serca nakleić centralnie mniejsze serca; wkleić pomiędzy serca patyczek; ewentualnie dowolnie ozdobić.
Tarnowskie Góry
Kwiatek z filcowych serc
Materiały i narzędzia:
Arkusz filcu o grubości 2 mm czerwony i zielony
Patyk do szaszłyków
Zielona włóczka lub wąska wstążka lub farba
Klej w sztyfcie
Nożyczki
Ołówek
Duży okrągły płaski koral 2 sztuki
Klej w sztyfcie
Karton
Wykonanie:
Z czerwonego filcu wyciąć 8 identycznych serc; z zielonego filcu wyciąć 4 liście; patyk do szaszłyków okręcić zieloną włóczką/wstążką lub pomalować na zielono; z kartonu wyciąć 2 kwiaty (szablon powyżej) lub dwa koła, na każdy wycięte wzór nakleić serca; jeżyli serca były naklejane na koło, dociąć go tak aby nie wystawało poza serca; strony elementów bez serc posmarować klejem, położyć na jednej patyk tak aby znajdowało się na nim 2 - 2,5 cm patyka, przykryć drugim elementem i przycisnąć (np. żelazkiem) żeby elementy dobrze się skleiły; do patyczka - łodygi dokleić liście - wcześniej skleić po 2 liście razem; na środku kwiatu z jednej i drugiej strony nakleić koralik. Kwiat można wykonać też z grubego karton i dowolnie go ozdobić - dobry efekt można uzyskać obwodząc kontury kwiatu i liści złota farbą konturówką. Inną wersją kwiatka z serca jest „tulipan".
Tarnowskie Góry
Serca z resztek wstążek
Materiały i narzędzia:
Resztki różnych wstążek lub ozdobnych tasiemek
Klej do materiału w sztyfcie
Gruby karton na serce lub płaskie serce z masy papierowej (jak je zrobić napisałam w poprzednim wątku)
Nożyczki
Ołówek
Patyczki do szaszłyków
Wykonanie:
Odrysować na kartonie dowolne serce; 1) wstążki poziome: serce które będzie ozdabiane wpisać w prostokąt, wstążki przyciąć do długości odpowiadającej najszerszemu miejscu serca - schemat powyżej; posmarować całą powierzchnię serca klejem; naklejać wstążki tak, aby zachodziły na siebie 1 mm; zaczynając od przyklejenia wstążek od najszerszego miejsca serca (biała linia „a" na schemacie); tak samo postąpić z drugą stroną serca; po naklejeniu wszystkich wstążek; wstążki dociąć ostrymi nożyczkami do kształtu tekturowego serca podkładu; jeśli wstążki się strzepią można: a) obszyć brzeg serca grubą nitką; okleić grubo brzeg serca brokatem w kleju; zrobić wokół serca na jednej i drugiej stronie wykończenie pasująca do całości kompozycji farbą konturówką; 2) wstążki pionowe: wstążki przyciąć tak jak pokazano na schemacie naklejanie wstążek rozpocząć od miejsca zaznaczonego na schemacie białą pionową linią „b"; dalej postępować tak jak powyżej; 3) wstążki ukośne: wstążki przyciąć tak jak pokazano na schemacie naklejanie wstążek rozpocząć od miejsca zaznaczonego na schemacie białą pionową linią „c"; dalej postępować tak jak powyżej; 4) wstążki przeplatane: wstążki wyciąć wg schematu „ukośne), nakleić na część serca z jednej i drugiej strony ukośnie tak jak pokazano na schemacie, pozostałe luźne części przelatać ze sobą; następnie dokleić do serca; dalej postępować tak jak powyżej; serce przeplatane można zrobić z dwóch i wielu kolorów wstążek czy osobnych tasiemek; gotowe serce zamontować na patyczku. W ten sam sposób można przygotować serca na kartki walentynkowe: serce wyciąć ze zwykłego kartonu i wstążki nakleić na serce; serca ze wstążek można wykonać od razu na kartce: odrysować z wyciętego szablonu na samoprzylepnym dwustronnym papierze serce; na część bez zabezpieczenia nakleić wstążki, dociąć, zdjąć z drugiej części klejącej zabezpieczenie i dokleić do kartki.
Tarnowskie Góry
Serca z resztek materiału lub ozdobnego papieru
Materiały i narzędzia:
Resztki różnych materiałów (nie strzępiących się) lub różnego papieru ozdobnego
Klej do materiału w sztyfcie lub klej w sztyfcie do papieru
Taśma samoprzylepna dwustronna
Gruby karton na serce lub płaskie serce z masy papierowej (jak je zrobić napisali w poprzednim wątku)
Normalny karton - np. kartka z bloku technicznego
Nożyczki
Ołówek
Patyczki do szaszłyków
Wykonanie:
Odrysować na zwykłym i grubym kartonie dowolne serce (to samo); z grubego kartonu wyciąć 1 serce z cienkiego 2; na sercu z zwykłego kartonu narysować ołówkiem linie dzielące dowolnie serce; wzór przenieść na obie strony serca z grubego kartonu (jak to zrobić napisałam w wątku card making: podstawy); wyciąć elementy z serca na cienkim kartonie, posługując się nimi jak szablonem odrysowywać na materiale czy wzorzystym papierze poszczególne elementy i wycinać po 2 elementy; jak wszystkie elementy są gotowe, posmarować sercem klejem do materiału lub biurowym (w zależności czy elementy są z papieru czy z materiału); jeśli zaplanowane serce składa się z wielu elementów, żeby się nie pogubić i nie tracić czasu na dopasowywanie elementów na szablonie i sercu bazie napisać sobie numery poszczególnych elementów, wycięte elementy odkładać na osobne kupki na górę kładąc szablon elementu z numerem; gotowe serce umocować na patyczku; ewentualnie można je dodatkowo ozdobić np. farbą konturówką zaznaczyć miejsca łączeń się poszczególnych elementów; jeśli na brzegach serce wykonane z kawałków materiału strzępi się zaradzić temu jedną z metod, które podałam powyżej przy instrukcji wykonania serca ze wstążek. Serce wykonane tą metodą można również nakleić na walentynkową kartkę (wykonane jednostronnie na normalnym kartonie).
Tarnowskie Góry
Serca wyklejane
Materiały i narzędzia:
Gruby karton na serce
Coś do naklejania: 1) resztki papieru kolorowego (może być szkolny zeszyt z papierem samoprzylepnym); 2) różnego rodzaju samoprzylepne naklejki (najlepiej materiałów motywami walentynkowymi); 3) samoprzylepne ozdoby na paznokcie
Nożyczki
Ołówek
Patyczki do szaszłyków
Wykonanie:
Odrysować na grubym kartonie dowolne serce, wyciąć; 1) z papieru kolorowego ( różnych kolorach) wyciąć drobne kawałki o dowolnym kształcie, nakleić na serce tak aby wycięte (mogą być wytargane) elementy lekko na siebie zachodziły; obrócić serce na drugą stronę i dociąć wystające elementy do kształtu serca, okleić drugą stronę, dociąć do kształtu serca, zamontować pik; 2) na obie strony serca nakleić lekko nachodzące na siebie różne naklejki (najlepiej z sercami); po naklejeniu z jednej strony dociąć naklejki do konturów serca baza; tak samo postąpić z drugą stroną; 3) serce pomalować (można pomalować lakierem do paznokci) albo wykleić papierem albo wyciąć je od razu z kolorowego grubego kartonu, na obie strony serca nakleić samoprzylepne naklejki na paznokcie; serce pod ozdoby na paznokci pomalować najlepiej na ciemny kolor (nawet czarny); zdjęcie tego nie oddaje - bardzo fajnie wygląda serce wyklejone fluorescencyjnym i naklejkami 3D na paznokcie - ozdoby opalizują.
Tarnowskie Góry
Serca z papieru do decoupage/skrapbookingu
Materiały i narzędzia:
Papier do decoupage lub skrapbookingu
Klej w sztyfcie
Gruby karton na serce
Kalka techniczna
Ołówek
Patyczki do szaszłyków
Lakier akrylowy
Wykonanie:
Odrysować na grubym kartonie dowolne serce, wyciąć; serce odrysować na kalce technicznej; wybrać taki papier żeby można było wyciąć z niego całe serce i by kompozycja dobrze się na nim rozkładała: przykładać do papieru kalkę z narysowanym sercem, jak wzór dobrze się komponuje wyciąć razem z sercem na kalce; potrzebne są dwa elementy - nie muszą one być identyczne ale raczej powinny być z tego samego papieru; posmarować serce klejem i nakleić na serce bazę; serce można po wypchnięciu kleju pomalować lakierem akrylowym - w przypadku papieru do scrapbookingu najpierw zrobić na kawałku próbkę i zobaczyć czy papier się nie marszczy lub nie odbarwia; nie używać serwetek do decupage; w przypadku używania papieru ryżowego pomalować najpierw serce farbą akrylową na biały lub kremowy kolor; kontury tak wykonanego serca można obciągnąć farbą konturówką. Oczywiście serce na patyku można zrobić typowa techniką decoupage - jako bazy użyć najlepiej gotowe drewniane lub styropianowe serce - więcej w wątkach o decoupage.
Tarnowskie Góry
Serca z potpourri
Materiały i narzędzia:
Resztki potpourri z samych kwiatów lub kwiatów i liści
Klej wikol
Gruby karton na serce lub płaskie albo wypukle serce z masy
Nożyczki
Ołówek
Patyczki do szaszłyków
Celofan
Wstążka/rafia/ozdobny sznurek
Wykonanie:
Jeśli rośliny w potpurii są duże rozdrobnić je - zgnieść w dłoni wyspać na folię aluminiową; z kartonu wyciąć serce lub zrobić je z masy papierowej (nie zapomnieć wbić przed wysuszeniem patyczka); posmarować serce z obu stron dość grubo wikolem (warstwa około 2 mm) zanurzyć serce w potpurii z obu stron wbić np. w jabłko i zostawić do wyschnięcia; jeśli potpurii wystaje za bardzo poza kontury serca i serce traci kształt ostrymi nożyczkami dociąć; spryskać mocno lakierem do włosów; jeśli potpurii już nie pachnie spryskać je olejkiem zapachowym; zapakować samo serce tak jak lizak w celofan, zebrać celofan na patyczku i związać wstążką - pakowanie jest konieczne jeśli chcemy podarować komuś serce ponieważ podczas transportu może się uszkodzić; serce należy potem wyjąć z celofanu; jeśli nie mamy gotowego potpurii można szybko zrobić je z róż: na jedno średniej wielkości serce kupić 2 róże, oddzielić płatki i wysuszyć rozłożone na kartce papieru na kaloryferze; po wysuszeniu płatki rozdrobnić.
Tarnowskie Góry
Serca malowane
Materiały i narzędzia:
Gruby karton na serce lub serce z masy papierowej lub serce z masy solnej
Patyczki do szaszłyków
Farby akrylowe/olejne
Lakier akrylowy
Wykonanie:
Odrysować na grubym kartonie dowolne serce, wyciąć, zamontowac patyczek; pomalować farbą akrylową lub artystyczną farbą olejną (długo schnie ale nie trzeba lakierować); suszyć wbite np. do ziemniaka czy jabłka po wyschnięciu farby namalować elementy ozdobne i ponownie wysuszyć; polakierować; po polakierowaniu na serce można nakleić jakieś drobne samoprzylepne ozdoby, np. biedronki (do kupienia np. w sklepach z artykułami florystycznymi). Serca malowane najlepiej wychodzą wykonane na drewnianych sercach z piką - do kupienia w sklepach z artykułami do decoupage i z artykułami florystycznymi.
Tarnowskie Góry
Serca owijane
Materiały i narzędzia:
Gruby karton na serce
Kolorowy lakier do paznokci
Bezbarwny lakier do paznokci
1) Cienki sznurek (może być zwykły - np. dratwa); 2) farba konturówka
Patyczki do szaszłyków
Ołówek
Nożyczki
Wykonanie:
1) Odrysować na grubym kartonie dowolne serce, wyciąć, zamontować patyczek; pomalować serce z obu stron, wbić np. do ziemniaka i lekko podsuszyć, następnie, owinąć nie regularnie i nie robiąc zbyt wiele owinięć sznurkiem, ponownie polakierować tym samym lakierem co poprzednio, wysuszyć a następnie pomalować jeszcze raz lakierem bezbarwnym, można też użyć bezbarwnego lakieru z brokatem. Gotowe serce można dodatkowo ozdobić np. drobnymi wypukłymi naklejkami samoprzylepnymi na paznokcie.
Tarnowskie Góry

2) Serce można w ogóle pomalować lakierem do paznokci. Można w ten sposób wykorzystać reszki różnych lakierów malując np. serce w łaty, albo malując na sercu nieregularne linie farbą konturówką (srebrną lub złotą) a po wyschnięciu wypełniając przestrzeń pomiędzy linami tak by nałożony lakier zrównał się z warstwą nałożonej farby konturówki - potrzebne jest nałożenie 3-5 warstw lakieru, każdą kolejną warstwę nakładać po wyschnięciu wcześniej nałożonej, w ten sposób powstanie serce witraż; zamiast nakładą lakier warstwami można go wylać prosto z butelki schnie wprawdzie dłużej niż nanoszony warstwami ale nie traci się czasu na malowanie kolejnych warstw i czekanie aż wyschną. Do malowania lakierami do paznokci nadają się serca z kartonu, masy papierowej czy masy solnej. Trzeba położyć 2 - 3 warstwy lakieru. Można też użyć gotowych drewnianych serc na piku.

Tarnowskie Góry
Brokatowe serca
Materiały i narzędzia:
Sypki brokat
Klej wikol
Gruby karton na serce lub płaskie albo wypukle serce z masy
Nożyczki
Ołówek
Patyczki do szaszłyków
Tarnowskie Góry

Wykonanie:
Z kartonu wyciąć serce lub zrobić je z masy papierowej (nie zapomnieć wbić przed wysuszeniem patyczka); posmarować serce z obu stron dość grubo wikolem (warstwa około 2 mm); na folię aluminiową wysypać brokat jedno kolorowy lub zmieszać brokat w różnych kolorach; zanurzyć serce w brokacie z obu stron wbić np. w jabłko i zostawić do wyschnięcia. Po wyschnięciu kleju można spryskać lakierem do włosów.

Tarnowskie Góry

W ten sam sposób można wykonać serca z drobnych koralików, drobnych cekinów kaszy, grubego cukru, gwiazdek anyżu, rozdrobnionych kolorowych czy też naturalnych skorupek z jajek itp. Po wyschnięciu kleju można spryskać lakierem do włosów.

Tarnowskie Góry


TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl