Kama: Własnoręcznie zrobione kartki wielkanocne

Zbliża się Wielkanoc. Tradycyjnie składamy świąteczne życzenia. Pierwsze kartki z życzeniami świątecznymi wysłane były w wiktoriańskiej Anglii. Dziś mało, kto pamięta, że życzenia świąteczne wysyła się po to, aby przekazać bliskim nam osobom, że pamiętamy o nich w świątecznym czasie, o tym, że pomimo tego, że są daleko jesteśmy przy nich blisko z naszymi dobrymi myślami. Firmy składając życzenia świąteczne dziękują swoim stałym klientom za współpracę i lojalność. Czy są w stanie przekazać te informacje smsy, które coraz częściej zastępują kartki? Z pewnością nie.
 
Wklepanie treści życzeń (a częściej skorzystanie z gotowych treści) i wysyłanie smsa jak leci do wszystkich z książki adresowej telefonu komórkowego nie niesie ze sobą żadnych głębszych treści. Zachęcam do wysyłania kartek elektronicznych, ale własnoręcznie wykonanych a do najbliższych nam osób kartek tradycyjnych również własnoręcznie wykonanych. Wykonanie kartek elektronicznych wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Kartkę tradycyjną potrafi wykonać każdy. Wprawdzie własnoręcznie wykonana kartka wysłana pocztą tradycyjną nie dojedzie natychmiast do adresata tak jak sms ale za to jej efekt jest długotrwały. Zapewniam, że odbiorca takiej kartki ciepło o nas pomyśli, odbierze informację, że jest nam bliski i na prawdę jest dla nas ważny, bo nie zbyliśmy go błyskawicznym smsem a poświęciliśmy trochę czasu właśnie dla niego wykonując tę kartkę. I w świątecznych życzeniach właśnie o te informacje i taki ich odbiór chodzi. Poniżej kilka szablonów Wielkanocnych kartek oraz kilka pomysłów wraz z szablonami na ich wykonanie.
 
Ażurowe
Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę
Karton/papier w dowolnym kolorze innym niż kartka baza
Ołówek
Nożyczki
Metalowa linijka
Dowolne materiały ozdobne
Klej do papieru
Tarnowskie Góry
wykonanie:
Powiększyć szablon, odrysować na kartonie, wyciąć; odrysować szablon na kartonie innego koloru i wyciąć nakleić wycięty wzór na kartkę bazę; w zaznaczanym miejscu złożyć kartkę i utrwalić zgięcie przeciągając je metalową linijką. Tak wykonane kartki nie muszą być dodatkowo ozdabiane, ale oczywiście można je dowolnie ozdobić. Na kartkę bazę można wykorzysta kartony tłoczone ale wtedy życzenia trzeba napisać na innym kartonie, wyciąć je (dowolny kształt) i nakleić na kartkę bazę. Zamiast kartonu w innym kolorze można wyciąć szablon z kolorowego papieru gładkiego lub z wzorem. Np. łąki, trawy. Kartkę można wykonać z kartonu w 2 kolorach (dwustronny) - nie trzeba wtedy wycinać drugiego wzoru a wystarczy tylko zagiąć kartkę.
 
Kartki motywy wielkanocne
Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę
Karton/papier w dowolnym kolorze innym niż kartka baza
Ołówek
Nożyczki
Metalowa linijka
Dowolne materiały ozdobne
Klej do papieru
Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
wykonanie:
Powiększyć wybrany szablon, wydrukować, wyciąć odrysować na kartonie przeznaczonym na kartkę bazę, wyciąć, dowolnie ozdobić.
 
Pisklę w jajku
Materiały i narzędzia
Karton w dowolnym kolorze na kartkę bazę
Żółty karton lub papier np. samoprzylepny
Biały/kremowy karton tłoczony lub zwykły
Czerwony pisak
Samoprzylepne ruchome oczka lub czarny pisak
Ołówek
Nożyczki klej do papieru
Metalowa linijka
Tarnowskie Góry
wykonanie:
Z kartonu przeznaczonego na kartkę bazę wyciąć prostokąt - kartka planowana razy dwa; prostokąt złożyć na pół i utrwalić zgięcie przeciągając je metalową linijką, rozłożyć i na jednej kartce narysować centralnie owal i wyciąć go ostrymi nożyczkami, wycinać tak aby nie zniszczyć owalu (jeśli narysowanie symetrycznego owalu sprawia problem można powiększyć powyższy szablom kartki i po wydrukowaniu odrysować go na kartonie przeznaczonym na kartkę bazę - sposoby odrysowywania szablonów podłam w wątku card making: podstawy); wycięty owal nakleić na biały/kremowy karton dociąć karton do owalu; w połowie wysokości owalu narysować ołówkiem linię a następnie narysować na niej asymetryczne „ząbki"; przeciąż owal na pół prowadząc nożyczki po ząbkowanej linii; jedną połówkę owalu nieco zmniejszyć; zamiast rysować ząbki czy pomniejszać jedną część owalu można na wyciętym owalu odrysować załączony szablon skorupek; z żółtego kartonu czy papieru wyciąć mały owal (proporcje należy ustalić w zależności od wielkości wyciętych skorupek); rozmieścić na kartce bazie wycięte elementy i ołowiem delikatnie zarysować ich kontury, wycięte elementy posmarować klejem i nakleić na kartę bazę zaczynając od żółtego owalu „pisklęcia"; dokleić ruchome oczka (do kupienia np. w sklepach z artykułami scrapbookingu)lub narysować je pisakiem; z czerwonego papieru wyciąć mały trójkątny dziób i nakleić, albo narysować go pisakiem; z papieru, z którego są skorupy jajka wyciąć małe kawałki o nieregularnych kształtach; zaczekać aż klej dobrze wyschnie a następnie złożyć kartkę; na ażurową część kartki nakleić wycięte elementy „skorupki"; kartkę tę można też wykonać naklejając na przyklejone do kartki bazy części jajka drobne skorupki z jajka (np. klejem wikol czy magic), obrane skorupy z jajka trzeba wyparzyć żeby kartka po jakimi czasie nie zaczęła wydawać zapachu a następnie potłuc je na drobne elementy, skorupy na kartce bazie posmarować klejem i nakleić skorupki z jajka; żółty owal „pisklę" można wyciąć ozdobnymi nożyczkami kreatywnymi - drobne ząbki lub fale - pisklę będzie miało nastroszone piórka.
 
Baranek
Materiały i narzędzia
Karton w dowolnym kolorze na kartkę bazę
Biały/kremowy karton tłoczony lub zwykły
Czarny karton/papier
Samoprzylepne ruchome oczka
Ołówek
Nożyczki
Klej do papieru
Metalowa linijka
Nożyk introligatorski/żyletka
Papierowy mały kwiatek na druciku
Tarnowskie Góry
wykonanie:
Z kartonu wyciąć kartkę bazę, wydrukować elementy szablonu baranka; odrysować - z czarnego kartonu/papieru wyciąć pysk z uszami oraz nogi, z białego (najlepszy tłoczony) tułów i czuprynę; na pysku narysować uśmiech - spłaszczone „U"; „uśmiech" naciąć nożykiem lub żyletką; nakleić na kartkę bazę tułów, nogi baranka oraz czuprynę; zanim klej wyschnie lekko odciągnąć do góry „uśmiech" baranka i wsadzić mu do pyska mały papierowy kwiatek na druciku (do kupienia np. w pasmanterii, sklepach z artykułami scrapbookingu), dokleić ruchome oczka (do kupienia np. w sklepach z artykułami scrapbookingu)lub wyciąć z białego np. samoprzylepnego 2 małe kółka i z czarnego dwa niniejsze i nakleić na pysk; kartkę można dowolnie dodatkowo ozdobić.
 
Piórkowe
materiały i narzędzia:
Karton w dowolnym kolorze na kartkę bazę
Ołówek
Nożyczki
Piórka w różnych odcieniach zieleni
Aplikacja kurczaka/kaczki lub żółty karton/papier
Klej np. magic
Dowolne materiały ozdobne
Tarnowskie Góry
wykonanie:
Piórka (do kupienia np. w pasmanterii, sklepach z artykułami scrapbookingu), dokleić do kartki bazy tak, aby utworzyły „krzaczek", dokleić do kartki aplikację kurczaka/kaczki lub wyciąć kurczaka z żółtego kartonu/papieru; dowolnie ozdobić.
materiały i narzędzia:
Karton w dowolnym kolorze na kartkę bazę
Karton/papier - kolor w zależności od koloru karki bazy
Sizal sianko dekoracyjne
Aplikacja kaczki/kurczaka lub żółty karton
Ołówek
Nożyczki
Piórka w różnych odcieniach zieleni
Kwiatek pasmanteryjny
Drobne perełki samoprzylepne
Ozdobna wąska tasiemka/wstążka
Klej np. magic
Samoprzylepne litery lub pisak w kolorze pasującym do kartki bazy
Dowolne materiały ozdobne
Tarnowskie Góry

wykonanie:
Wyciąć kartkę bazę oraz wyciąć z innego kartonu/papieru kwadrat „donicę" ; tasiemkę/wstążkę złożyć na pól, w miejscu złożenia dokleić do dolnego, lewego rogu, rozłożyć obie części tasiemki/wstążki tak by tworzyły literę v i dokleić do kartki bazy, wystające poza kartkę bazę części obciąć; nakleić na kartkę bazę; rozplanować kompozycję, ołówkiem zaznaczyć kontury „donicy", naklejanie zacząć od piórek; na dolne części piórek nakleić donicę; na donicę nakleić trochę sizalu sianka a na sizal nakleić aplikację kurczaka/kaczki lub kurczaka/kaczkę wyciętą z kartonu/papieru, dokleić kwiatek i samoprzylepne perełki; z samoprzylepnych liter zrobić napis lub napisać go pisakiem.TG.NET.PL

Portal Powiatu Tarnogórskiego - Tarnowskie Góry
adres redakcji: Nakło Śląskie, ul. Sienkiewicza 7

KONTAKT

redaktor naczelny - Zbigniew Markowski
tel.: 32 284 36 85,
portal@tg.net.pl