Grażka: Aplikacja sowa krok po kroku

Grażka: Aplikacja sowa krok po kroku

Aplikacja to częsty element prac patchworkowych. Niedawno skończyłam pracę nad kompletem (poduszka i kołderka) dla maluszka, który niebawem ma pojawić się w naszej rodzinie. Mam nadziej, że lekarz się nie pomylił i na świat przyjdzie Julianek a nie Julianka : ) Komplet ozdobiony jest aplikacją sowy siedzącej na gałęzi. Sowie od wieków przypisywano właściwości magiczne. Jej wizerunek wykorzystywano w rożnych pracach plastycznych i rękodzielniczych. Współcześnie sowa symbolizuje mądrość i naukę a jej wizerunek znowu stał się modny. Tak jak aplikację sowy można wykonać różne inne aplikacje.

Grażka: Aplikacja sowa krok po kroku


Poduszka z aplikacją sowy

Grażka: Aplikacja sowa krok po kroku

Aby praca nad aplikacją przebiegała w miarę komfortowo trzeba zaopatrzyć się w flizelinę dwustronną, która zapobiega przesuwaniu się elementów aplikacji. Flizelinę przykleja się   za pomocą papieru (np. do pieczenia) do lewej strony materiału.  Następnie odrysowuje od szablonu elementy  aplikacji i przykleja do tkaniny, do której będzie przyszyta. Elementy aplikacji należy przyklejać po kolei. W przypadku mojej aplikacji najpierw musiałam przykleić i przyszyć gałązkę z listkami, ponieważ sowa stoi na tej gałęzi i jej nogi muszą być przyklejone później. Do nóg przykleiłam a następnie przyszyłam sylwetkę sowy bez skrzydeł.

Grażka: Aplikacja sowa krok po kroku

Aplikację przyszywałam maszynowo ściegiem przypominającym ręczne szycie. Na przyszytą sylwetkę sowy przyszyłam skrzydła a następnie oczy i dziób. W dalszej kolejności ułożyłam tkaninę z aplikacją na tkaninie spodniej i ocieplinie – w naszym patchworkowym żargonie nazywa się to kanapką. Dokładnie obszyłam kontury sowy i gałązki na której siedzi maszyną ściegiem prostym – sowa zrobiła się bardziej wyrazista i wypukła. Następnie pikowałam tło lotem trzmiela z wolnej ręki. Góra  poduszki jest gotowa. Górę i tył poduszki połączyłam razem za pomocą lamówki. W ten sam sposób jak robiłam podsuszkę zabrałam kołderkę, na której także znalazła się aplikacja sowy. Poniżej zdjęcie całej kołderki.Grażka: Aplikacja sowa krok po kroku

Mam nadzieję, że przystępnie opisałam proces tworzenia aplikacji – w ten sam sposób można tworzyć różne inne aplikacje. Zachęcam do własnej twórczości.

Grażka: Aplikacja sowa krok po kroku

Szablon aplikacji sowa – powiększając wzór wszystkie elementy należy tak samo powiększyć. Sylwetkę sowy można zrobić z jednego materiału (1) lub z dwóch różnych (2a + 2b).