Kama: Doniczka z sercami a la decoupage

Kama: Doniczka z sercami a la decoupage

Nie każdy ma cierpliwość do precyzyjnego nakładania elementów wyciętych z serwetek, papieru ryżowego czy papieru do doceoupage oraz nanoszenia wielu warstw lakieru. Doniczkę z sercami podobną do tych wykonywanych metodą decoupage można wykonać bardzo prosto używając gotowych naklejek. Doniczkę czy doniczki można zrobic dla siebie a także na prezent – taka doniczka nadaje się także na prezent z okazji imienin, urodziny, Dzień Mamy, Taty, Babci i Dziadka. Wystarczy tylko do doniczki wsadzić jakiś sezonowy, dostosowany do wielkości doniczki kwiatek (krokusy, stokrotki, tulipana, hiacynta, małe astry, cyklameny itp.). Panom, jeśli lubią kaktusy, można podarować w doniczce kaktusa. Bliskim, gotującym paniom czy lubiącym gotować panom można podarować w doniczce jakieś zioła (do kupienia w marketach). Doniczka z sercami może być także prezentem walentynkowym. Z okazji Walentynek można podarować ją samą (dobrze byłoby wypełnić jakimiś słodyczami), z kwiatkiem lub ziołami – lubczykiem.Tak wykonana doniczka może być także prezentem od Mikołaja lub Aniołka. Można do doniczki wsypać jakieś cukierki czy pierniki, żeby nie dawać jej „pustej”, całość wsadzić do celofanu i przewiązać wstążką. Moim zdaniem nie za bardzo na prezent mikołajkowy czy gwiazdkowy pasuje doniczka z kwitnącym kwiatkiem, ale to tylko moje odczucie. W przypadku obdarowanych lubiących gotować mogą się sprawdzić doniczki z ziołami. Można też podarować doniczkę z jakimiś kaktusem (jeśli obdarowany je lubi) lub inną zieloną rośliną doniczkową ale sama doniczka wystarczy. Najbardziej cenne jest to, że doniczka wykonana została samodzielnie z myślą o konkretnej osobie.

Kama: Doniczka z sercami a la decoupage

Materiały: doniczka z gliny (wielkość zależna od pomysłu), farba akrylowa (kolor wg uznania, moim zdaniem najlepiej sprawdzają się jasne kolory), matowy lub błyszczący lakier akrylowy, naklejki w kształcie serc – tradycyjne lub 3D, klej (wikol, magic, na gorąco).

Kama: Doniczka z sercami a la decoupage

Wykonanie: doniczkę zanurzyć na okoliło godzinę w wiaderku z wodą, wyjąć i dobrze wysuszyć, pomalować całą (z zewnątrz, wewnątrz i spód) farbą akrylową, zaczekać aż farba dobrze wyschnie. Jeśli to konieczne pomalować jeszcze raz i zastawić do wyschnięcia, jak farba wyschnie jednym z podanych klei nakleić w zależności od pomysłu serca na doniczkę (ja użyłam powlekane naklejki 3D), jak klej wyschnie pomalować doniczkę wraz z naklejonymi sercami 3-4 warstwami lakieru akrylowego czekając pomiędzy nałożeniem kolejnej warstwy lakieru aż poprzednia dobrze wyschnie (na zdjęciach doniczki przed lakierowaniem). Jeśli użyte były płaskie naklejki i ktoś ma cierpliwość może nałożyć więcej warstw lakieru (potrzebne będzie, co najmniej około 20) aż do „wtopienia” się naklejek w nałożony lakier.