Kama: Kartka na Dzień Matki

Kama: Kartka na Dzień Matki

Zbliża się Dzień Matki. Pamiętacie ile radości sprawiały naszym mamom pierwsze wykonane przez nas laurki? Może warto zrezygnować z komercyjnych kartek i wykonać znowu dla mamy laurkę. Często nasze mamy są daleko od nas i wysyłamy im życzenia a jeśli wybieramy się w tym dniu do mamy kartka z życzeniami może stanowić dodatek do okolicznościowego bukietu. Bukiet szybko przestanie cieszyć oko mamy, kartka zostanie na zawsze.

Kartka w odcieniach srebra/złota

Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę – kolor dowolny
Srebrna luz złota pasmanteria
Srebrna lub złota farba konturówka
Klej do materiału
Drobne pasmanteryjne kwiaty z taśmy
Ołówek
Nożyczki
Metalowa linijka

Kama: Kartka na Dzień Matki

Wykonanie:

z kartonu w kolorze uzależnionym od pomysłu na całą kompozycję wyciąć kartkę bazę – kartkę składaną, po wycięciu kartkę złożyć, na lewy bok i dolną część kartki nakleić srebrną lub złotą pasmanterię, farbą konturówką namalować łodygi i liście, jak farba dobrze wyschnie nakleić drobne kwiatki i samoprzylepne perełki, kartkę rozłożyć i napisać życzenia. Jeśli kartka ma być wysłana włożyć ją do zwykłej koperty, a następnie do koperty bąbelkowej.Kartka torebka

Materiały i narzędzia:
Dość gruby, najlepiej biały karton na kartkę bazę
Dowolny papier kolorowy (np. taki jak na opakowania na prezenty, papier o strukturze skóry) lub niestrzępiący się materiał
Materiały dekoracyjne (np. wstążki, koraliki, samoprzylepne perełki, cekiny, piórka, drobne kwiaty)
Ołówek
Nożyczki
Linijka
Klej do papieru lub do materiału
Gruba kolorowa nitka

Kama: Kartka na Dzień Matki

Wykonanie:
Powiększyć wybrany szablon do pożądanej wielkości, odrysować na kartonie i wyciąć, następnie odrysować szablon na papierze lub materiale, nakleić wycięty element na kartkę bazę, na zewnętrznej stronie kartki napisać życzenia, kartkę złożyć, wyciąć z innego materiału rączkę torebki lub wykleić ją np. cekinami czy samoprzylepnymi perełkami, kartkę torebkę dowolnie ozdobić, wyciąć z kartonu „metkę” – może mieć różny kształt (prostokąt, serce, gwiazdka itp.), zrobić w „metce” dziurkę i przewlec przez nią nitkę lub cienki ozdoby sznurek, na „metce” napisać dla Mamy, metkę przymocować do kartki torebki, przewiązać rączkę kartki torebki wstążką, aby scalić jej obie części. Jeśli chcemy dać mamie jakiś drobny prezent możne wybrać wzór nr 1 – po złożeniu pomiędzy dwie części torebki można włożyć drobny prezent lub mały bukiecik. Odcinek zaznaczony na kartce A powinien mieć, co najmniej taką szerokość jak szerokość drobiazgu, które ma być włożony do kartki torebki.

Tulipany z papierowej wstążki

Materiały i narzędzia:
Karton na kartkę bazę – najlepiej czerpany lub tłoczony
Zielony drucik kreatywny
Papierowa szeroka wstążka w kolorze zielonym i innym/i (np. czarowana, różowa, pomarańczowa, żółta)
Klej do papieru
Ołówek
Nożyczki
Linijka

Kama: Kartka na Dzień Matki


Wykonanie:
z kartonu wyciąć kartkę bazę, w zależności od pomysłu zmniejszyć lub zwiększyć wzór kwiatu tulipana, wzór odrysować tyle razy na papierowej wstążce ile ma być tulipanów, wyciąć, odrysować na zielonej wstążce odpowiednia liczbę liści i wyciąć, na dolnym końcu drucika kreatywnego posmarowanego klejem opleść liść, składając go tak jak pokazano na schemacie, do górę części dokleić kwiat, gotowe tulipany wykorzystać do dowolnej kompozycji kartki dla mamy.

Trzy kwiaty

Materiały i narzędzia:
Gruby biały/kremowy karton na kartkę bazę
Cienki biały/kremowy karton
Białe/kremowy materiał o widocznym splocie lub biały/kremowy cienki karton tłoczony
3 duże pasmanteryjne kwiaty w dowolnym kolorze
2 duże pasmanteryjne liście
3 samoprzylepne perełki
Klej do papieru i materiału
Ołówek
Nożyczki
Linijka

Kama: Kartka na Dzień Matki

Wykonanie:
z kartonu wg wzoru wyciąć kartkę bazę, podkleić od wewnętrznej strony karki ażurowy otwór materiałem o widocznym splocie lub grubo tłoczonym kartonem, jeśli okienko jest podklejone materiałem, wyciąć z cienkiego kartonu połowę kartki bazy i nakleić klejem do materiału na materiał, zaczekać aż kartka dobrze wyschnie, następnie nakleić kwiaty oraz liście, na środkach kwiatów dokleić samoprzylepne perełki.

Kartka malowana

Tłoczony karton na kartkę bazę
Kartka z bloku rysunkowego lub papier czerpany
Farby (plakatowe, akwarele)
Pędzel
Klej
Nożyczki
Metalowa linijka

Kama: Kartka na Dzień Matki

Wykonanie:
z tłoczonego kartonu wg wzoru wyciąć kartkę bazę, w zależności od potrzeby wyciąć prostokątny lub owalny otwór, namalować na kartce z bloku rysunkowego lub na czerpanym papierze kwiaty; można zamiast malować kwiaty wykorzystać ( o ile mamy) własny rysunek z dziecięcych lat; jeśli namalowanie kwiatów sprawia nam problem można wyciąć kartkę z kwiatami z dziecięcej malowanki i wypełnić farbą jej kontury, po wyschnięciu obrazka podkleić go od wewnętrznej strony karki pod ażurowy otwór, po wyschnięciu leju kartkę złożyć na pół, element a i b zgiąć do środka kartki, żeby złożenia były trwałe przeciągnąć po nich dociskając metalową linijkę, po rozłożeniu kartki i założeniu elementu a na b, kartka zamieni się w stojący obrazek. Oczywiście kartkę można wykonać jako standardową składaną kartkę, lub też kartkę pojedynczą: wyciąć kartkę podwójną po naklejeniu obrazka, jedną cześć kartki posmarować klejem i skleić aby powstała pojedyncza kartka.