Kama: Kartki pasmanteryjne na Dzień Babci

Kama: Kartki pasmanteryjne na Dzień Babci

Za niedługo Dzień Babci. Można pomyśleć już o zrobieniu kartek z tej okazji. W każdym domu znajdą się resztki różnego rodzaju wstążek i jakiś pasmanteryjnych kwiatków czy aplikacji. Jeśli nie, można je kupić za niewielki pieniądze w każdym sklepie pasmanteryjnym Potrzebny będzie też mocny klej nadający się do klejenia tkanin. Kartki, które ja zrobiłam są tylko podpowiedzią. Każdy, kto postanowi zrobić własnoręczna kartkę dla babci, do czego zachęcam, bo żadna kupiona seryjna kartka nie cieszy tak jak oryginalna i jedyna taka kartka wykonana własnoręcznie, na pewno wymyśli swój oryginalny projekt kartki. Kartki tego typu są łatwe do wykonania i można zrobić je także z innych okazji takich jak Dzień Matki, imieniny czy urodziny a kartkę z sercami na Walentynki.

Kartka „złota”

Materiały: kartka pomarańczowego perłowego kartonu, małe papierowe stokrotki, duży liść z jakiegoś starego sztucznego bukietu, kilka 15 centymetrowych pasków różnego rodzaju złotych wstążek (ja użyłam szerokiej atłasowej, węższej z organzy z metalicznymi brzegami i cienkiej plecionej) , 15 cm złotego cienkiego złotego sznurka, kawałek złotego kartonu, gruby pisak do CD, klej magic lub wikol.

Kama: Kartki pasmanteryjne na Dzień Babci


Wykonanie: wyciąć kartkę składaną kartkę bazę, kartkę złożyć i przeciągnąć po złożeniu kantem nożyczek, stokrotki zebrać razem z liściem w bukiet, bukiecik przewiązać złotym sznurkiem, posmarować od tylu liść klejem i przykleić bukiecik na kartkę, wstążki pociąć na odcinki o szerokości kartki + 1 cm, nakleić na kartkę najszerszą wstążkę, tak aby przykryła ogonek liścia i łodyżki stokrotek, jak klej wyschnie nakleić po kolei wszystkie pozostałe wstążki zaczynając od najszerszej – przed naklejeniem następnej zaczekać aż wyschnie klej na poprzedniej, jak klej dobrze wyschnie dociąć wstążki do kartonu, ze złotego kartonu wyciąć pasujący wymiarami do całości prostokąt, zrobić pisakiem do CD napis (np. Dzień Babci, dla Babci) i przykleić karton z napisem do kartki. Jeśli kartka jest wysyłana nie trzeba jej wysyłać w pudełku – wystarczy bąbelkowa koperta.

Kartka z sercami

Materiały: kartka pomarańczowego perłowego kartonu, aplikacja – kwiatek, kilka 20 centymetrowych pasków różnego rodzaju czerwonych wstążek (ja użyłam 2: szerokiej atłasowej i szerokiej z organzy ze wstawkami wąskich wstążek atłasowych), 30 cm wąskiej czerwonej wstążki, około 10 cm aplikacji złote serca na taśmie, kilka cekinów, klej magom lub wikol, gruby pisak do CD.

Kama: Kartki pasmanteryjne na Dzień Babci

Wykonanie: wyciąć składaną kartkę bazę, kartkę złożyć i przeciągnąć po złożeniu kantem nożyczek, wstążki (oprócz najbardziej wąskiej) pociąć na odcinki o szerokości kartki + 1 cm, nakleić wstążki na kartkę, odciąć jak klej dobrze wyschnie dociąć wstążki do kartonu, z taśmy „złote serca” wyciąć tyle serc ile liter ma zaplanowany napis (napis nie może być zbyt długi ale na kartce o standardowych wymiarach zmieści się np. „dla babci”. „babcia”, „kocham”), pisakiem do CD zrobić na sercach napis – sprawdzić wcześniej na jednym sercu czy pisak nie rozmazuje się, jeśli tak trzeba kupić inny, w dobrym gatunku, przykleić serca na kartkę, wąską wstążkę związać w kokardkę z długimi luźnymi końcami, nakleić kokardkę na kartkę, luźne końce lekko poskręcać i punktowo (w kilku miejscach) przykleić na kartkę, zbędne końce odciąć, w miejscach naklejeń końców kokardki na kartkę przykleić cekiny, na samą kokardkę nakleić aplikację – kwiatek, dodatkowo kartkę można ozdobić złotym klejem, brokatowym. Jeśli kartka jest wysyłana nie trzeba jej wysyłać w pudełku – wystarczy bąbelkowa koperta. Ta kartka z napisem „kocham” może być podarowana na Walentynki – zamiast aplikacji kwiatka można nakleić aplikację czerwonego serca.