Kama: Król z plastikowej butelki

Kama: Król z plastikowej butelki

W każdym domu znajdą się z pewnością jakieś plastikowe butelki oraz nakrętki po różnych płynach. Nie wyrzucajmy ich, bo przydadzą do zabaw plastycznych z dziećmi. Można między innymi z plastikowej butelki wyroić króla czy księcia. Przy zabawie warto dziecku opowiedzieć o recyklingu i zachęcić do samodzielnego segregowania niektórych opadów domowych.

Materiały: plastikowa przeźroczysta, wysmukła butelka po jakimś płynie (ja użyłam po płynie do mycia naczyń), dwie nakrętki po płynach: jedna o zaokrąglonej górze, druga z „kołnierzem” w dolnej części (zaokrąglona nakrętka powinna wejść do nakrętki z „kołnierzem”, czarny pisak do CD, różne odpady domowe typu kawałki wstążek, materiałów, stare czasopisma, resztki kolorowej bibuły, różne koraliki, kasza, ryż itp.

Kama: Król z plastikowej butelki


Wykonanie: butelkę namoczyć, usunąć kartkę przyklejoną do butelki, wysuszyć, do butelki wsypać w zależności od tego, czym dysponujemy, potargane zwinięte w kulki kawałki czasopism czy kolorowej bibuły, koralik, resztki materiałów, kaszy, ryżu itp. Można tez wykorzystać do napełnienia butelki różnych materiałów a nie jednego. Jeśli butelka będzie wypełniana papierem na samo dno warto wsypać trochę ciężkich np. szklanych koralików, gryzu czy nawet trochę piasku, żeby król stał mocno na nogach, jak na króla przystała nie przewracał się? (żeby szybko zrobić króla wsadziłam do butelki choinkowe łańcuchy ze szklanych paciorków).

Kama: Król z plastikowej butelki

W zaokrąglonej nakrętce zrobić okrągły otwór odpowiadający średnicą zewnętrznej średnicy szyjki butelki – najlepiej wbić do środka nakrętki nożyczki do paznokci i nimi zrobić otwór. Nasadzić na zaokrągloną nakrętkę nakrętkę z kołnierzem. Za jakiegoś złotego czy brokatowego papieru wyciąć koronę nakleić koronę na butelkę (ja umocowałam ją wstążką). Nakrętkę można tez pomalować złotolem czy złota farbą w sprayu, ale nie powinno robić tego dziecko. Trzeba pomalować samemu i dać dziecku do pracy całkowicie wyschniętą. Na nakrętce „buzi” namalować oczy i usta (można też przykleić małe ruchome oczy). Z srebrnego kawałka kartonu (np. z jakiegoś opakowania) wyciąć miecz, przepasać tułów króla wstążką ( użyłam grubą gumkę do włosów) i wsadzić za pas miecz, nałożyć na szyjkę butelki – tułowia głowę z koroną. Z kawałka materiału czy papieru zrobić królewską pelerynę (ja pelerynę zrobiłam z dużego gotowego woreczka na prezenty z złoconej organzy). Hm teraz wiedzę, że kołnierz nakrętki – korony można pomalować na czarno (np. lakierem do paznokci) i król będzie miał włosy.