Kama: sznurkowe pisanki

Kama: sznurkowe pisanki

Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu ale w wolnych chwilach warto zabrać się za pracę nad dekoracjami świątecznymi. Ja w tym roku postanowiłam zrobić pisanki w sznurkowych „koszulkach”.

Kama: sznurkowe pisanki

Do zrobienia pisanek potrzebny jest sznurek, jajka styropianowe (ja użyłam jajka wielkości kurzych jaj), klej (w moim przypadku magik) i dowolne elementy dekoracyjne. Sznurkowe pisanki można też zrobić z plastikowych jajek ale trzeba użyć odpowiedniego kleju (np., polimerowego). Jako pomalować w 2/3 klejem i okręcać ściśle sznurkiem zaczynając od węższego końca (jeśli komuś sprawi kłopot okręcanie czubka jajka można wbić w końcówkę szpilkę/igłę i okręcać sznurek wokół niej. Po oklejeniu sznurkiem części z klejem posmarować klejem pozostałą część jajka i obwinąć sznurkiem. Jeśli pisanka ma wisieć zostawić trochę sznurka (w zależności od zaplanowanej długości zawieszki) zdobić pętelkę i dokleić wolny koniec do czubka pisanki. Pisanka wygląda na czasochłonną ale zrobienie jej zajmuje około 3-5 minut.Kama: sznurkowe pisanki

Gotową pisankę można ozdobić tylko tym samym sznurkiem, jakim jest okręcona (eko pisanka). Można tez okręcić pisankę w „pasy” używając sznurka w naturalnym kolorze i np. białego (sznurek powinien być raczej tego samego gatunku) . Jeśli ktoś chce zrobić pisankę w „pasy” a dysponuje tylko jednym sznurkiem może jego część zafarbować np. na ciemny brąz gotując parę minut w mocnym naparze kawy. Można też zrobić np. różowe czy błękitne pisanki owijając je sznurkiem papierowym. Aby uzyskać inną fakturę niż prążki można spleść z cienkiego sznurka warkocz a następni nim okręcić jajko.

Kama: sznurkowe pisanki

Gotowe pisanki można oczywiści dowolne ozdobić. Ja do ozdobienia pisanek wykorzystam: bawełnianej koronki, kwiatki i listki z materiału, papierową stokrotkę na druciku, piórko, drewnianą biedronkę, bawełnianą wstążkę – siatkę (z siatki wysnułam nitki na ozdobne pętelki), kurczaka zrobionego z arkusza żółtej pianki i ruchomych oczek).

Kama: sznurkowe pisanki
Kama: sznurkowe pisanki


Sznurkowe pisanki z zawieszką można powiesić na gałązkach, karniszu, żyrandolu itd. Kwiatki na pisance zawieszce przymocowałam tylko szpilami, żeby ich płatki były swobodnie rozpostarte.

Kama: sznurkowe pisanki

Do pisanki można wbić pik (ja użyłam patyczka do szaszłyków) i wsadzić ją do donicy z trawą, rzeżuchą czy jakąś rośliną domową.

Kama: sznurkowe pisanki