Kama: sznurkowe pisanki

Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu ale w wolnych chwilach warto zabrać się za pracę nad dekoracjami świątecznymi. Ja w tym roku postanowiłam zrobić pisanki w sznurkowych „koszulkach”.

Do zrobienia pisanek potrzebny jest sznurek, jajka styropianowe (ja użyłam jajka wielkości kurzych jaj), klej (w moim przypadku magik) i dowolne elementy dekoracyjne. Sznurkowe pisanki można też zrobić z plastikowych jajek ale trzeba użyć odpowiedniego kleju (np., polimerowego). Jako pomalować w 2/3 klejem i okręcać ściśle sznurkiem zaczynając od węższego końca (jeśli komuś sprawi kłopot okręcanie czubka jajka można wbić w końcówkę szpilkę/igłę i okręcać sznurek wokół niej. Po oklejeniu sznurkiem części z klejem posmarować klejem pozostałą część jajka i obwinąć sznurkiem. Jeśli pisanka ma wisieć zostawić trochę sznurka (w zależności od zaplanowanej długości zawieszki) zdobić pętelkę i dokleić wolny koniec do czubka pisanki. Pisanka wygląda na czasochłonną ale zrobienie jej zajmuje około 3-5 minut.Gotową pisankę można ozdobić tylko tym samym sznurkiem, jakim jest okręcona (eko pisanka). Można tez okręcić pisankę w „pasy” używając sznurka w naturalnym kolorze i np. białego (sznurek powinien być raczej tego samego gatunku) . Jeśli ktoś chce zrobić pisankę w „pasy” a dysponuje tylko jednym sznurkiem może jego część zafarbować np. na ciemny brąz gotując parę minut w mocnym naparze kawy. Można też zrobić np. różowe czy błękitne pisanki owijając je sznurkiem papierowym. Aby uzyskać inną fakturę niż prążki można spleść z cienkiego sznurka warkocz a następni nim okręcić jajko.

Gotowe pisanki można oczywiści dowolne ozdobić. Ja do ozdobienia pisanek wykorzystam: bawełnianej koronki, kwiatki i listki z materiału, papierową stokrotkę na druciku, piórko, drewnianą biedronkę, bawełnianą wstążkę – siatkę (z siatki wysnułam nitki na ozdobne pętelki), kurczaka zrobionego z arkusza żółtej pianki i ruchomych oczek).Sznurkowe pisanki z zawieszką można powiesić na gałązkach, karniszu, żyrandolu itd. Kwiatki na pisance zawieszce przymocowałam tylko szpilami, żeby ich płatki były swobodnie rozpostarte.

Do pisanki można wbić pik (ja użyłam patyczka do szaszłyków) i wsadzić ją do donicy z trawą, rzeżuchą czy jakąś rośliną domową.