Kama: „Wiktoriański” wazon decoupage

Kama: "Wiktoriański" wazon decoupage

Prawie w każdym domu można zależ jakieś przedmioty użytkowe, które nie cieszą już oka albo uległy częściowemu zniszczeniu. Można takim przedmiotom dać „drugie życie” przy pomocy techniki decoupage. Poniżej napisałam jak ze starego wazonu można zrobić całkiem nowy wazon. Ponieważ nie robiłam spękań ani też nie tapowałam wzoru z wykonaniem wazonu poradzi sobie każdy – nawet osoba, która jeszcze nic tą techniką nie wykonała.



Do wykonania wazonu potrzebne są: jakiś wazon ( ja ozdobiłam stary, szkliwiony wazon wykonany z gliny), jasna farba akrylowa (może być do malowania ścian), papier ryżowy ( w moim przypadku) lub ewentualnie serwetki do decoupage) z motywami kwiatowymi, klej do decoupage lub rozrzedzony z wodą w stosunku 1:1 klej wikol, lakier akrylowy, ewentualnie farba konturówka.

Kama: "Wiktoriański" wazon decoupage

Wazon odtłuścić i pomalować farbą akrylową, zostawić do wyschnięcia, jeśli jest to konieczne pomalować wazon drugą warstwą farby i zostawić do wyschnięcia. Z papieru ryżowego wyciąć kwiaty i nakleić na wazon tak, aby kwiaty stanowiły w miarę uporządkowaną kompozycję. Wycięte kwiaty można położyć na foliowej koszulce i posmarować je klejem na tej podkładce a następnie przyłożyć folię z wyciętym elementem do wazonu i docisną folią do wazonu. Ta technika przyklejanie przydatna jest zwłaszcza w przypadku wyciętych dużych elementów z serwetek do decoupage, które pod wpływem keju szybko namakają i mogą się rwać w rękach. Jak klej wyschnie nanieść warstwę lakieru akrylowego, jak lakier wyschnie nanieść kolejną warstwę lakieru – postępować tak aż do uzyskania efektu wtopienia się w lakier przyklejonych elementów.



Konieczne może być nałożenie nawet kilkunastu warstw lakieru. Liczba koniecznych warstw lakieru zależy od grubości papieru, z którego zostały wycięte kwiaty – im grubszy papier tym więcej warstw lakieru trzeba nałożyć, aby uzyskać efekt wtopienia. Każdą kolejną warstwę nanosić jak poprzednia dobrze wyschnie. Lepiej nie przyspieszać schnięcia lakieru suszarką, ponieważ lakier może ulec zażółceniu a może zdarzyć się też tak, że lakier będzie sprawiał wrażenie suchego, ale tylko jego górna cześć będzie sucha i po nałożeniu następnej warstwy lakieru zrobią się nierówności czy pomarszczenia. Jeśli powstaną jakieś nierówności można przetrzeć lakier drobnoziarnistym papierem do szlifowania a potem nałożyć jeszcze jedną lub dwie warstwy lakieru. Przy dobrze nałożonym lakierze i dobrze wyschniętej każdej jego warstwie przed nałożeniem kolejnej nie będzie to konieczne. Ja dodatkowo pomalowałam ( a właściwie „maznęłam”, bo chciałam uzyskać nierówny efekt) szyjkę wazonu złotą farbą konturówką i tą samą farbą zrobiłam esyfloresy. Jak farba wyschła pociągnęłam całość jeszcze jedną warstwą lakieru.