Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska – część II

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Organizując dziecku domowe zajęcia plastyczne warto realizować oprócz jednostkowych projektów projekty złożone, ponieważ podczas ich realizacji dziecko ćwiczy nie tylko swoją kreatywność i zdolności manualne, ale także uczy się planowania i cierpliwości, ponieważ złożone projekty realizuje się etapami. W ramach takiego złożonego projektu można z dzieckiem wykonać indiańską wioskę. Sądzę, że rodzic bawiący się z dzieckiem sam sobie chętnie przypomni czasy, kiedy fascynowały go przygody Winnetou. Do wykonania wioski potrzebne są rolki po papierowych ręcznikach i po papierze toaletowym, karton, papier pakunkowy, farby, kolorowy papier, ruchome oczy, wykałaczki, patyki do szaszłyków, korki z wina, wata, ziarenka kawy, drobne suche gałki i łupiny orzechów włoskich.

Wigwam
Materiały: na dwa wigwamy gruby papier pakunkowy 20x 20 cm lub kartka z bloku technicznego, farby plakatowe/akrylowe, klej.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II


Wykonanie: z papieru wyciąć koło o średnicy około 15 cm, przeciąć je na pół, zwinąć w luźny, niedomknięty górą rożek, skleić, wyciąć wejście, ozdobić wigwam farbami – można wykonać stempel np. z ziemniaka i w podobny sposób ozdobić wszystkie wigwamy. Od góry można włożyć do wigwamu 4 patyki do szaszłyków, żeby patki (konstrukcja wigwamu) wychodziły pond wigwam, trzeba na szczycie wigwamu zabezpieczyć je gumką do włosów lub gumką recepturką. Jeden wigwam można zrobić bardziej okazały i bardziej ozdobny jako wigwam wodza, który stanie na centralnym placu osady. W osadzie powinno znaleźć się kilka wigwamów. Przed wigwamami można „rozpalić” ogniska.

Ognisko
Materiały: czerwona jedwabna błyszcząca bibuła lub czerwony celofan lub inny wiotki czerwony papier, drobne suche gałki, ziarnka kawy, złota farba w sprayu.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Wykonanie: ziarenka kawy rozłożyć na folii aluminiowe lub na woreczku foliowym, spryskać farbą w sprayu i zostawić do wyschnięcia, jak wyschną narysować przed wigwamem klejem okrąg i włożyć go ziarnkami – kamykami, mały kawałek czerwonej jedwabnej bibuły albo czerwonego celofanu zmiąć, położyć na niego kawałki suchych drobnych gałązek na kształt ogniska, wyciągnąć pomiędzy gałązkami kawałek „ognia” bibuły na zewnątrz. Pomalowane ziarnka kawy mogą się także przydać jako rozrzucone gdzieniegdzie po wiosce i przy jeziorze kamienie. Na środku indiańskiej wioski, tuż obok wigwamu wodza powinien stanąć totem.

Indiański totem
Materiały: rolka po papierowych ręcznikach, ciemnozłota farba w sprayu albo brązowa farba plakatowa/akrylowa, kawałek czarnego kartonu, czarny pisak do CD, ciemnozielona i ciemnoczerwona farba plakatowa/akrylowa, biały papier samoprzylepny.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II


Wykonanie: w jednej czwartej długości rolki od góry zrobić po dwóch stronach symetrycznie nacięcia; rolkę pomalować, z czarnego kartonu wyciąć zwieńczenie totemu (kształt dowolny ale raczej taki, żeby część zwieńczenia wychodziła na boki);czarnym pisakiem do CD albo farbami narysować/namalować czarne kostki/prostokąty – oczy, nos, brwi i usta, zieloną farbą zrobić źrenice, z białego samoprzylepnego papieru wyciąć małe prostokąty – zęby i nakleić je na „usta”; czarnym pisakiem lub farbą namalować złożone ręce; pomalować zwieńczenie totemu.

Totem niekoniecznie musi być indiańskim bożkiem można zrobić zupełnie dowolny czy postawić w indiańskiej wiosce kilka totemów. Można go tez zrobić tnąc dwie rolki po papierowych ręcznikach na kilka części i po pomalowaniu ich i ozdobieniu wkładając na styk jedną cześć rolki do drugiej. Totem powinien stanąć na placu centralnym obok wigwamu wodza. Jeśli jest kilka totemów pozostałe można postawić przy wejściach do osady.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Koń
Materiały: na jednego konia dwa korki z wina, dwa ruchome oczka, 2 goździki, 4 zapałki bez łebków lub dwa małe korki, trochę włóczki lub muliny.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Wykonanie: jeden korek z wina przyciąć – odciąć tak z 1, 4 korka na długość, nakleić mniejszy korek na większy korek tak aby na większy korek zachodziła 1/3 cześć mniejszego korka, wbić w mniejszy korek 2 goździki – uszy i dokleić oczy; pociąć włóczkę/mulinę na 6 cm kawałki, żebrać nitki równo razem i złożyć na pól w miejscu złożenia zrobić węzeł, przykleić ogon do większego korka; wbić w korek 4 zapałki wyważając środek ciężkości tak aby konik mógł stać; nogi konia można zrobić też z mniejszych 2 korków lub dociętego korka. Konia można pomalować farbami plakatowymi/akrylowymi. Ustawić konie na pastwisku.

Drzewa
Materiały: karton zielona i brązowa farba lub papier lub filc w arkuszach.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II


Wykonanie: z kartonu wyciąć potrzebną ilość A choinek, B drzew, C krzewów, na jedną sztukę należy wyciąć dwa elementy; wycięty element a i element b pomalować lub wykleić, posługując się linijką zaznaczyć na elemencie a i na elemencie b jego środek, w jednym elemencie zrobić w pionie od góry nacięcie do środka, w drugim od dołu do środka, element a obrócić wokół osi o 90 stopni i wsunąć go do nacięcia w elemencie b;
w przypadku drzewa B należy zwrócić uwagę, aby pień był dość szeroki żeby drzewko po złożeniu mogło stać – jeśli są z tym problemy w miejscu gdzie na makiecie ma stać drzewko zrobić z plasteliny mały pagórek i wbić w niego drzewko.

Łódki
Materiały: na jedną łódkę łupina orzecha włoskiego, wykałaczka lub kawałek słomki do picia lub patyczek z wacików, kawałek jakiegoś niezbyt sztywnego papieru, wata lub plastelina.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: indiańska wioska - część II

Wykonanie: do łupiny z orzecha wsadzić mocno zbitą watę lub wypełnić łupinę plasteliną, z papieru wyciąć żagiel o dowolnym kształcie, przez środek żagla prowadzić wykałaczkę przebijając nią w kilku miejscach papier, maszt wykałaczkę z żaglem wsadzić do łupinowej łódki. Gotowe łódki ułożyć na jeziorze/rzece.

Na indiańskim pastwisku powinny znaleźć się jeszcze bizony. Nie mam pomysłu jak je zrobić. Może ktoś ma pomysł i podpowie.