Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela

Rolki po papierze toaletowym można wykorzystać do zabaw plastycznych z dziećmi i można z nich zrobić prezenty na przykład na Dzień Matki czy na Dzień Ojca. Kot Rolek może pełnić funkcję stojaka na komórkę, wrona Tola pojemnika na pisaki i długopisy. Można ją także powiesić jako dekoracją na dużej pokojowej roślinie. Bałwanek Mrozek może być zimową dekoracją: można go postawić w dowolnym miejscu, można wkleić do niego pik i wbić pik do doniczki z rośliną, można dorobić zawieszkę i powiesić na choince. Na choince dobrze prezentowała się będzie też iskrząca cekinami ośmiornica. Ośmiornicę można postawić na kilku dużych muszlach, lub w jednej bardzo dużej muszli, jako element dekoracyjny dziecięcego pokoju czy łazienki. Nasz kot chętnie w prezencie przyjmie węża Exę.

Kot Rolek

Materiały: rolka po papierze toaletowym; pół kartki A4 z bloku technicznego, farby plakatowe/akrylowe, 2 ruchome oczka lub biały i czarny papier samoprzylepny, mały kawałek czarnego kartonu lub papieru samoprzylepnego, mały kawałek białej kartki do drukarki.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela


Wykonanie: z jednej strony rolki wyciąć ścięty owal, symetrycznie z drugiej strony odrysować wycięty kawałek i wyciąć narysowany wzór; z kartonu wyciąć koło o promieniu większym o 1 – 2 cm niż promień rolki, narysować koło o promieniu o połowę mniejszym niż wycięte koło, małe koło położyć na dużym kole tak jak na rysunku A, odrysować i wyciąć, narysować na kartonie koci ogon i wyciąć; na czarnym kartonie narysować koci nos i usta, wyciąć; z papieru doi drukarki wyciąć 3 bardzo cienkie prostokąty – kocie fibrysy; rolkę tułów, głowę i ogon dowolnie pomalować, rolkę trzeba pomalować także w środku, ogon i głowę pomalować z obu stron; jak pomalowane elementy wyschną posmarować klejem z jednej strony koci nos, ułożyć na nim wycięte fibrysy, dodać jeszcze trochę kleju i przykleić nos z ustami i fibrysami, dokleić ruchome oczy (oczy można zrobić też z białego i czarnego kartonu lub papieru samoprzylepnego); nakleić głowę na rolkę tułów, z drugiej strony rolki nakleić ogon. Kota zamiast malować można okleić papierem. Kot z rolki po papierze może być wykonany także jako prezent – np. jako pojemnik na długopisy dla taty z okazji Dnia Ojca czy stojak na komórkę z okazji dnia Matki. Jeśli kot ma być prezentem, wykonać go farbami akrylowymi, po wyschnięciu pomalować 1 – 2 warstwami lakieru akrylowego, drugą warstwę nałożyć jak poprzednia dobrze wyschnie; zamiast lakieru można użyć werniksu; jak lakier wyschnie nakleić elementy kociej buzi, nakleić głowę i ogon na rolkę. Kota można także wykonać techniką decoupage.

Wrona Tola

Materiały: rolka po papierze toaletowym; jedna czwarta czerwonej i jedna czarta czarnej kartki A4 z bloku technicznego, czarna i czerwona farba plakatowa/akrylowa, 2 ruchome oczka lub biały i czarny papier samoprzylepny.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela

Wykonanie: w połowie długości rolki, symetrycznie z obu stron zrobić małe, około 3- 5 mm nacięcia, centralnie w środku rolki zrobić ostrzem nożyczek małą dziurkę na dziób, całą rolkę, także w środku pomalować czarną farbą. Narysować na czarnym kartonie wronie skrzydło, do skrzydła dorysować wąski prostokąt o szerokości 3- 5 mm i długości 3 cm, wyciąć, wycięte skrzydło odrysować i wyciąć drugie skrzydło; na czerwonym kartonie narysować wronią łapkę, dorysować do niej prostokąt o szerokości 5 mm i długości 3 mm; z czerwonego kartonu wyciąć wąski pasek – prostokąt o wymiarach 4 mm – 1 cm; jeśli nie mamy czarnego czy czerwonego kartonu elementy wyciąć z białego kartonu i pomalować je farbami; jak elementy wyschną łapki w miejscu zaznaczonym niebieską linią zgiąć pod kątem prostym, posmarować prostokątną część łapki klejem i wkleić od środka na przednią część roli tak aby łapki wychodziły z rolki; w dziurkę włożyć zgięty w pół prostokąt dziób, w nacięcia włożyć skrzydła, dokleić ruchome oczka lub wycięte z białego i czarnego papieru samoprzylepnego. Jeśli wrona pomalowana jest farbami akrylowymi można ją przed przyklejeniem oczy pomalować 1 – 2 warstwami lakieru akrylowego lub werniksem. Wronie można dorobić jakieś nakrycie głowy. Wronę można wykonać jako prezent, pojemnik na długopisy i ołówki, na przykład na Dzień Maki czy Dzień ojca – aby wrona stała się pojemnikiem należy wyciąć z kartonu kółko o średnicy większej o 2 mm niż średnica rolki i nakleić je na dolną część rolki – wrony. Jeśli wrona ma być prezentem, wykonać ją farbami akrylowymi, po wyschnięciu pomalować 1 – 2 warstwami lakieru akrylowego, drugą warstwę nałożyć jak poprzednia dobrze wyschnie; zamiast lakieru można użyć werniksu; jak lakier wyschnie nakleić oczy.

Ośmiornica Nela

Materiały: rolka po papierze toaletowym, wytłoczka na jajka, czerwona i niebieska farba akrylowa, czerwone i niebieskie cekiny, ruchome oczka lub biały i czarny papier samoprzylepny, gumka recepturka.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela


Wykonanie: z wytłoczki po jakach wyciąć jedną „kostkę”; na rolkę nałożyć gumkę recepturką w 1/ 3 wysokości rolki, naciąć wzmóż rolę od dołu do gumki recepturki, co 1 cm, zdjąć gumkę, z czerwonej i niebieskiej farby zrobić fioletową farbę i pomalować nią rolkę i „kostkę” z wytłoczki; jak farba wyschnie odgiąć nacięte elementy pod kątem prostym do rolki; nakleić na rolkę cekiny; kostkę z wytłoczki wsadzić do górnej części rolki i nakleić na nią ruchome lub wycięte z samoprzylepnego papieru oczy; nieco jaśniejszym kolorem niż pomalować jest cała ośmiornica namalować usta, lub wyciąć je z papieru i przykleić; ośmiornicę przed naklejeniem oczu i cekinów można pomalować dwoma warstwami lakieru akrylowego, zanim nałożymy druga warstwę pierwsza musi porządnie wyschnąć, lub werniksem.

Wąż Exa

Materiały: rolki po papierowych ręcznikach i po papierze toaletowym – im więcej tym lepiej, nakrętka po płynie do prania czy płukania tkanin (dobre zwłaszcza są nakrętki po silanie), sznurek, czerwony drucik kreatywny, farby plakatowe/akrylowe ruchome oczka lub biały i czarny papier samoprzylepny.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela

Wykonanie: roli po papierowych ręcznikach pociąć na 2 -3 części, pomalować rolki po papierowych ręcznikach i po papierze toaletowym na różne kolory i w różny sposób namalować zdobienia, zdobienia można zrobić też flamastrami, klejem brokatowym w aplikaturze czy naklejając jakieś wycięte czy wydarte z papieru elementy; zostawić w pozycji stojącej do wyschnięcia; w zakrętce nożyczkami zrobić dziurkę, przeciągnąć przez nią złożony wpół drucik kreatywny tak aby dwie zdobne końcówki wyszły wierzchem nakrętki, druciki skręcić kilka razy między sobą i rozdzielić tak aby powstał rozdzielony język; do drugiej części drucika dowiązać sznurek robiąc taki supeł, które nie przejdzie przez zrobioną w nakrętce dziurkę; przez pierwsza rolkę przeciągnąć sznurek z nakrętką na końcu, nakrętkę nasadzić na rolkę (ewentualnie można ją posmarować klejem a potem nasadzić); przeciągnąć sznurek przez pozostałe roli tak aby między nimi było jakieś 0,5 cm przerwy, jak wszystkie rolki są na sznurku, odciąć sznurek tak aby z ostatniej rolki wchodziło go jakieś 20 cm; z gazety ugnieść ciasną kulkę o średnicy nieco większej nić średnica rolki, zdjąć ze sznurka ostania rolkę, obwiązać kulkę z gazety sznurkiem, niepotrzebny sznurek odciąć, kulkę z gazety posmarować klejem i wepchnąć do ostatniej rolki – tak żeby kulka była gdzieś w połowie rolki, na rolkę z nakrętką nakleić oczy. Im dłuższy jest wąż, im bardziej kolorowy i ozdobiony tym bardziej jest interesujący dla dziecka. Przygotowanie rolek na długiego węża można rozciągnąć w czasie, co spowoduje, że dziecko na efekt swój pracy trochę poczeka, co spowoduje, że będzie bardziej zadowolone z efektu końcowego. Elementy węża można polakierować lakierem akrylowym lub werniksem.Bałwanek Mrozik

Materiały: rolka po papierze toaletowym, kawałek czarnego kartonu, lub zwykły karton i czarna farba, kawałek czerwonego kartonu lub zwykły karton i czerwona farba, wata, ruchome oczka lub biały i czarny papier samoprzylepny, kawałek wstążki.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi: kot Rolek, wrona Tola, ośmiornica Nela

Wykonanie: rozciągnąć pasmo waty odciąć prostokąt o jednym boki odpowiadającym wysokości rolki a drugim odpowiadającym jej obwodowi; u góry rolki zrobić dwa symetrycznie leżące nacięcia o długości 1,5 cm; rolkę posmarować klejem i nakleić na nią watę; jak wata wyschnie poszukać nacięć na rolce i zrobić w tym samym miejscu nacięcia w wacie; z kartonu wyciąć kapelusz dopasowany wymiarami do rolki i nacięć, włożyć kapelusz w nacięcia; nakleić oczy; wyciąć guziki, usta, nos i nakleić na bałwanka; nos można zrobić wbijając do rolki kawałek złożonego i skręconego czerwonego drucika kreatywnego, odciąć kawałek wstążki i zawiązać ją bałwankowi jak szalik. Bałwankowi w ten sam sposób jak np. Indianinowi można zrobić ręce, z wykałaczki i kawałka włóczki można zrobić miotłę i wsadzić ja bałwankowi do ręki.