Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi – lalka do nauki rozpoznawania emocji

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi - lalka do nauki rozpoznawania emocji

Pierwszą umiejętnością społeczną, jaką nabywa dziecko w procesie socjalizacji jest umiejętność rozpoznawania własnych i cudzych emocji. Można dziecku ułatwić nabywanie tej umiejętności robiąc z nim lalkę z rolki po papierze toaletowym okazującą emocje – obracając nakrętką-kapeluszem uzyskuje się inną mimikę twarzy lalki. Bawiąc się z dzieckiem można pytać dziecko, w jakim nastroju jest lalka, co się mogło stać, że tak, jest, co zrobić, żeby poprawić jej nastrój itp. Ponieważ lalka wykonana jest z domowych odpadów robiąc ją można opowiedzieć dziecku o domowym recyklingu.

Materiały i narzędzia: dwie rolki po papierze toaletowym, duża nakrętka po płynie do prania/płukania z „kołnierzem” – zdjęcie poniżej, farby plakatowe/akrylowe, czarny marker do CD lub flamaster, ołówek, nożyczki.

Wykonanie:

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi - lalka do nauki rozpoznawania emocji


Jedną rolkę przeciąć wzdłuż. W całej rolce wyciąć mniej więcej okrągłą dziurę o promieniu około 1,5-2 cm . Przeciętą rolkę wsadzić do nakrętki tak, aby „kołnierzyk” był na jej wierzchu (zdjęcie poniżej, po prawej stronie) wsadzić do rolki z wyciętym otworem.

Ołówkiem obrysować otwór, przekręcić wewnętrzną rolkę obracając nakrętką, tak oby znikło narysowane koło, ponownie obrysować otwór, postępować tak aż cała wewnętrzna rolka będzie obrysowana – w zależności od wielkości otworu będą 4 lub 5 kół. Wyjąć wewnętrzną rolkę, pomalować koła farbą tak, aby przypominały twarz. Jak farba wyschnie narysować na kołach – różne ludzkie emocje wyrażane brawami i ustami, następnie tą samą farbą co twarz pomalować przestrzeń między kołami- twarzami. Na oczach końcem pędzla (nie włosiem) można na oczach zrobić samą farbą (nie mieszać z wodą) małe białe kropki.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi - lalka do nauki rozpoznawania emocji


Na rolce z otworem namalować postać dziewczynki lub chłopca (farbami plakatowymi lub akrylowymi, flamastrami, pastelami), resztę rolki pomalować na dowolny kolor. Wsadzić do rolki rolkę z twarzami. Dziewczynka na zdjęciu namalowana jest farbami plakatowymi, ma kołnierzyk z kleju brokatowego, sukienka też jest pociągnięta klejem brokatowym, na warkoczach ma przyklejone małe kokardki z papieru. Jeśli do malowania użyje się farb akrylowych, lalkę – rolkę można pociągnąć lakierem akrylowym – miny należy wtedy rysować markerem, lakier może rozmazać flamaster (można wcześniej zrobić próbę). Do lalki można zrobić dodatkowy „wsad” do laleczki z minami wyrażającymi jeszcze inne emocje.

Kama: Zabawy plastyczne z dziećmi - lalka do nauki rozpoznawania emocji