Laleczka Kokeshi

Laleczka Kokeshi

Lalki Kokeshi to tradycyjne japońskie lalki o cylindrycznym kształcie wykonywane przeważnie z prawie białego drewna japońskiego derenia mizuki. W Japonii sztuka wyrobu Kokeshi przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Kokeshi  należą do najczęściej kolekcjonowanych  japońskich wyrobów ludowych. Co roku w wielu japońskich miastach odbywają się festiwale Kokeshi. Zwycięski Kokeshi stają się obiektem pożądania kolekcjonerów na całym świeci. Podobną lalkę do Kokeshi można zrobić z zwykłej rolki po papierze toaletowym. Oprócz rolki potrzebne są: duża czarna plastikowa nakrętka po płynie lub szamponie, biła plakatowa lub akrylowa farba, jedwabna bibuła, skrawki wzorzystego papieru, klej, pisaki/markery, ewentualnie ruchome oczka.

Wykonanie:

Laleczka Kokeshi


Sprawdzić czy nakrętka nakłada się na rolkę, jeśli rolka ma większą średnicę przeciąć rolkę wzdłuż, założyć na siebie części powstałe po cieci i skleić, jedną trzecią cześć rolki pomalować białą farbą.

Laleczka Kokeshi

Wyciąć część nakrętki tak aby powstały włosy – najlepiej robi się to nożyczkami do paznokci.

Laleczka Kokeshi

Z wzorzystego papieru (np. kolorowa gazeta) wyciąć pasek o szerokości 1-1,5 cm i długości 4 cm, pasek nakleić na rolkę tak aby lekko zachodził na część pomalowaną farbą,Laleczka Kokeshi

z bibuły wyciąć dwa prostokąty o jednym boku równym długości niepomalowanej części rolki a drugim o centymetr większym od obwodu rolki,; w prostokątach wyciąć trójkąt – dekolt kimona, przykleić bibułę tak aby wycięcie znalazło się na naklejonym wcześniej wzorzystym papierze, z tego samego wzorzystego papieru wyciąć pasek o szerokości 1 cm i długości równej obwodowi rolki, pasek przykleić w połowie długości kimona.

Laleczka Kokeshi

Wyciąć z bibuły dwa kwadraty o boku około 6 cm, każdy kwadrat złożyć po przekątnej w trójkąt a następnie powstały trójkąt złożyć jeszcze raz wzdłuż na pół, przykleić powstałe rękawy do kimona, z bladoróżowego lub jasno pomarańczowego papieru wyciąć dłonie i dokleić do dolnej części rękawów.

Laleczka Kokeshi


Nasadzić na rolkę wycięte z nakrętki włosy, narysować oczy lub przykleić ruchome oczy, narysować nos i usta, do nakrętki – włosów można dokleić wycięta z bibuły kokardkę czy mały kwiatek.