Lucy: Pergamano

Lucy: Pergamano

Moją dziedzina to szydełkowanie ale niekiedy robię też inne rzeczy. Kiedyś zobaczyłam kartki typu pergamano i postanowiłam spróbować swoje siły w tej dziedzinie.

Lucy: Pergamano

Osoby, które oddały się pergamano mają specjalne akcesoria takie jak kalki o różnej gramaturze, narzędzia cieniujące (dłutka kulkowe i cieniowacze), narzędzia perforujące (różnego rodzaju zestawy igieł, nożyczki), zestawy różnego rodzaju farb, kredek pastelowych, konturówek, rapitografów, piórek, tuszów, podkładek do cieniowania. Ja moje kartki zrobiłam prostymi narzędziami, jakie miałam w domu: nożyczkami, szydełkiem, lotką do darta, szkolnymi kredkami, wypisanymi długopisami i użyłam kalki technicznej z bloku. Jako podkładki użyłam podkładki do komputerowej myszki a wzór przed odrysowaniem przykleiłam taśmą malarską – łatwo się ją usuwa i nie zostawia śladów. Gotową kartkę do kartonu nakleja się kładąc klej tylko na brzegi – ja użyłam kleju UHU.Lucy: Pergamano

Wprawdzie pergamano nie zawładnęło mną tak, jak szydełkowanie, ale zabawa byłą świetna i każdemu polecam spróbowanie zrobienia własnej katki tą techniką. Stronę kalki, która będzie wygniatana dłutkiem (w moim przypadku wypisanym długopisem, szydełkiem, lotką do darta) dobrze jest posmarować olejkiem lub kremem – ułatwia to dłutkowanie, zabezpiecza kalkę przed pękaniem i dziurawieniem się.

Lucy: Pergamano

Do kwiatków można dorobić łodyżki z listkami, na łodyżce może być więcej listków.