Renata: Patchworkowe post cards

Renata: Patchworkowe post cards

Na prośbę mojej przyjaciółki Grażki postanowiłam opowiedzieć o moim hobby. Mam na imię Renata mieszkam w Olkuszu (małe miasto w województwie małopolskim). Patchwork zafascynował mnie już dawno temu – chyba w roku 1983, kiedy zobaczyłam w gazecie zdjęcie kapy uszytej z kolorowych gałganków. Pierwsze moje patchworkowe „dzieła” nie były najlepszego lotu i większość z nich lądowała w koszu. Początkowo szyłam duże narzuty, kołdry dla swoich dzieci i dzieci z rodziny. Nie zawsze znajdowałam zrozumienie dla tego co robię ponieważ wtedy patchwork nie był popularny w Polsce. Często słyszałam: „Dlaczego tniesz dobre materiały, a potem zszywasz?!!! Przecież to szkoda czasu i materiału.”- takie rozmowy nie zachęcają do twórczości przyznacie sami. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła – sporo osób zajmuje się artystycznym szyciem. Ja obecnie szyję małe makatki, poduszki, mniejsze patchworki i karteczki (pocztówki) na specjalne okazje, urodziny, śluby, imieniny, święta itd.

Renata: Patchworkowe post cards

Od jakiegoś czasu dużą przyjemność sprawia mi robienie patchworkowych kartek pocztowych. Zaczęło się od ślubu córki – zostałam poproszona o zrobienie prawie stu kartek z podziękowaniem za przybycie na ślub. Wyciągnęłam z pudeł skrawki tkanin (zbieram nawet bardzo małe skrawki tkanin) i wybrałem skrawki w zielonym kolorze i skrawki z białym tulipanem. Wycięłam wzornik wielkości pocztówki i pokroiłam materiały na tło. Tło tworzyły różne kawałki tkanin tworzące obrazek i obowiązkowo musiał się w nim znaleźć kawałek materiału z białym tulipanem. Każdą tak przygotowaną kartkę podkleiłam sztywnikiem i ocieplinką, wypikowałam kolorową nitka następnie podłożyłam docięty kawałek kartki i obszyłam nitką pasującą do tła.Renata: Patchworkowe post cards

Na odwrocie każdej kartki przykleiłam „znaczek pocztowy” – wycięty kawałek tkaniny nożyczkami ząbkowanym. Ozdobiłam znaczek „stemplem pocztowym” – kółeczko z napisem PATCHWORKI RENATY i data. Ponieważ kartki – podziękowania bardzo się spodobały od tego czasu dość często robię okolicznościowe karteczki. Poniżej kilka moich kartek, może staną się one inspiracją do stworzenia własnych małych kartkowych dzieł.

Renata: Patchworkowe post cards

Patchworkowe kartki wielkanocne

Renata: Patchworkowe post cards

Patchworkowe kartki bożonarodzeniowe

Renata: Patchworkowe post cards
Renata: Patchworkowe post cards

Patchworkowe kartki okolicznościowe