Zagadki, pytania, pochwały, nagrody.

www.gwarek.com.pl/artykul.php?a=2546

Tygodnik "Gwarek"
Dział: Historia
Cykl: "Małe jest piękne" 2008-07-04 
Autor: Anna Sopuch

Naprzeciwko przystanku autobusowego przy ul. Bytomskiej w Tarnowskich Górach stoi oznaczona numerem 14, zbudowana w 1908 roku, szara kamienica. Na jej północnej, niewidocznej z przystanku ścianie, znajduje się jeden relief z medalionem, na którym dobrze zachowała się podobizna mężczyzny. Na zachodniej, zwróconej ku przystankowi fasadzie, odnajdziemy dwa podobne. Jeden z nich – ten po lewej stronie kamienicy – w doskonałym stanie. Drugi, przysłonięty dziś przez rosnące przed nim drzewo, zniszczony w stopniu utrudniającym jakąkolwiek identyfikację osoby, która się na nim niegdyś znajdowała. Z całego wizerunku pozostał zaledwie fragment kołnierza stroju, który tę postać okrywał. Dokładniejsze oględziny pozwalają przypuszczać, że wizerunku nie zniszczyły siły przyrody, a został celowo usunięty. Czyje twarze uwiecznił na dobrze widocznych medalionach artysta? Kogo przedstawiał trzeci?

 Idąc tropem historii Tarnowskich Gór, jesteśmy niemal pewni, że na dwóch, zachowanych medalionach, są podobizny postaci, które w tych dziejach mają swoje miejsce. Przypuszczamy bowiem, że jedna z nich to poeta Goethe, który odwiedził Tarnowskie Góry w 1790 r. Druga zaś w bikoncie – dwugraniastym kapeluszu - to Wilhelm II Hohenzollern. Być może właściciel domu chciał go uczcić w ten sposób, za potwierdzenie w 1750 r. starych praw miasta.

Dla pierwszej osoby, która dostarczy fotografię lub rycinę, na podstawie której da się ustalić bezspornie, jaka postać była niegdyś na trzecim medalionie, czeka w redakcji „Gwarka” nagroda. Ufundowała ją, wspierająca nasz projekt „Żywa Historia Tarnowskich Gór”, Alicja Kosiba – Lesiak, radna Rady Miejskiej i kierownik laboratorium Analityk.

Tekst powstał w ramach projektu „Żywa historia Tarnowskich Gór”, realizowanego w Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach. http://www.gwarek.com.pl/artykul.php?a=2546
 ..................................................................................................................
Trójka tegorocznych maturzystów wraz z ich nauczycielką, Panią Anną Sopuch, to moi kandydaci do lokalnych nagród i wyróżnień - promują, edukują, dokumentują.

Zakończę znanymi słowami: "Delenda est Carthago". I dodam: "Zburzyć mit, któremu na imię Rewitalizacja Krakowskiej - rewitalizować należy i można starówkę TG."


Na kolana?

Wolałabym mieć pewność, że upadnę na kolana przed właściwą osobą (działaczem, urzędnikiem, decydentem), która na poziomie lokalnego samorządu zadeklaruje działanie i efektywnie je przeprowadzi. Spacer na kolanach po podpis pod pakietem ustaw reformujących służbę zdrowia zadeklarował Premier RP Donald Tusk (TVP2 "Tomasz Lis na żywo"). Można przyjąć, iż moje i premiera intencje mają wspólny mianownik: dobro (Kraju? Tarnowskich Gór? Społeczeństwa? itp). Czy można przyjąć, że pozytywnie czyli "dobrze" odniosą się do naszej postawy władze najwyższe: Kraju - Prezydent i Sejm, Tarnowskich Gór - Burmistrz czy Rada Miasta.

Do miana reformatora nie pretenduję ale mój projekt zmian w Regulaminie Przyznawania Tytułu Honorowego Obywatela Miasta mógłby po kilku miesiącach od inicjacji na posiedzeniu Komisji BiPP znaleźć swój finał; pozytywny czy negatywny ale po prostu wiadomy. Kilka spotkań w kancelarii prawnej Urzędu Miejskiego, kilkanaście rozmów telefonicznych, notatki, pisma. Czy ugrzęzłam w niemocy własnej, czy może zostałam obezwładniona niewidoczną siłą? Jaką? Echhh...

Być może Donald Tusk podjął już decyzję co do sposobu działania w kluczowym dla służby zdrowia zagadnieniu (przypominam: przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego i przekazanie ich samorządom). Przed obliczem Prezydenta RP - obaj to mężczyźni - zajmie pozycję na kolanach. Ja natomiast uzbrojona w następujące rekwizyty: Statut Gminy i Regulamin RM trzymane w dłoni, może tajemniczy materiał wybuchowy zamknięty w torebce, podam drugą dłoń do ucałowania; już wiem KOMU. I tak sobie myślę, a ten KTOŚ domyśla się czytając mój dzisiejszy wpis, że nie chodzi tylko o tytuł Honorowego Obywatela TG. Mnie się ten obrazek podoba: jedyna kobieta i radna, i jeszcze ...

Zdjęcie : ni z gruszki ni z pietruszki ale to tarnogórski pejzaż. I o co tu chodzi?

     
Dzień po dniu

Wczoraj, w środę, Mleczko, Sawka, Lutczyn, Graniak, Mysyrowicz, Frankowski itd , artyści karykaturzyści, zrzeszeni lub wolni strzelcy, wystawili rysunki na temat innych mężczyzn, sportowców, działaczy, artystów piłkarskich. Wszyscy panowie obu branż wykonują solidnie swą robotę w imię piłki, footballu, fussballa.

Zgaduj zgadula, kto zacz? W Klubie 22 wczorajszy wernisaż zaprezentował prace nie jednego, jak zwykle, ale kilku satyryków – perfekcyjna to była stawka. Gospodarze Galerii Satyry Na Tynku nie zmienili się nic a nic w swej serdeczności dla gości. No, może Pani Małgosia Burzka-Janik zdjęła tym razem okulary. Dla zrównoważenia zapewne swej rosnącej objętości 50 cm poniżej własnych oczu. Gratuluję! Mirkowi zaś przybywa objętość sitowia na linii brzegowej czoła – jak to zwykle z utopcem bywa przed nowiem.

Przypadkowo aczkolwiek nie bezsensownie zaproszono Pana Józefa Jendrka (Jendreka - ewentualnie poprawić prosze!) – poetę, gadułę, miłośnika gwary śląskiej (a może już języka?). Własne teksty prozą i rymowane, bery, bojki, wice pociskoł, coby my sie wszystkie tam śmioli ale nie rozpukli. 

...............................................................................................

 Pani Dyrektor, Pani Dyrektor! Ależ mnie dzisiaj zamurowało na Pani widok! Bis proszę w przyszłości!! Takie wejście, takie kwiaty i taka kreacja!! To się miło widzi a pięknie wyglądać to nie grzech, naprawdę. Kiedy następne wejście? Przyjdę podziwiać z przyjemnością..

Pani Dyrektor Muzeum Tanogórskiego lekko spóżniona na wernisaż ale za to w jakże malarskich i twarzowych kolorach. Gratuluję dobrego gustu i serdecznie pozdrawiam!

I kto to? I kogóż spotkałam po latach? Krzysztof Miller razem z Heńkiem Kępą jeszcze w liceum zapalili się do telewizji, filmów, kamer. Jak widać, życie Krzysztofa zaowocowało oczekiwanym plonem. Pozdrawiam serdecznie tarnogórzanina z dawien dawna nie oglądanego! http://www.krzysztofmiller.eu

Wernisaż malarstwa tarnogórskiego artysty intuicyjnego Mieczysława Muławskiego w zamku Nakielskim to wjazd w historię Tarnowskich Gór sprzed stu i więcej laty. Dziękuję Panu, Panie Mieczysławie. Za ożywienie wspomnień i dokument malowany pędzlem. Dziękuję gospodarzowi Galerii i kolekcjonerowi - Panu Trefoniowi, opiekunowi galerii - Frankowi Żurawce, i Mirkowi Ogińskiemu z Galerii NaTynku (niekonkurencyjnej a wspierającej Barwy Śląska, który po raz pierwszy w Nakle prowadził wernisaż. Mireczku, w przyszłosci czasem odstąp od swego utopcowego uporu między dobrymi duszkami, dobrze? Dla Ciebie całuski od Alutki. UWAGA! Aby otworzyć ALBUM FOTOGRAFICZNY, należy kliknąć w miniaturę zdjęcia.


Eko-kraina

Zaczęło się od uśmiechu marki PPP czyli Pani Patrycji Pudełek, porywającego w ekologiczną krainę kształtów i kolorów.

W Ekokrainie po raz drugi spotkały się dzieci i dorośli, aby budować, lepić, malować, paprać, mazać, tłamsić. To wszystko z odpadłymi w codziennych procesach życiowych butelkami, kartonami, puszkami i dalej ---i, ---i, ---i. I ja udałam sie przedpołudniową porą do Tarnogórskiego Centrum Kultury, gdzie na piętrze wdepnęłam w farby, zaplątałam się w papierzyska, miażdżyłam plastiki. Pan Grzesica przepełniony opiekuńczymi uczuciami dla młodych wkładał im w ręce swe wsparcie i porady techniczne, malarskie i ceramiczne.

Na parterze ogonek czyli kolejka dzieci w wielkiej dyscyplinie napawała się widokiem rosnących bomb cukrowej waty a następnie poszczególne elementy kolejkowe syciły się waty smakiem odseparowane od siebie bezpiecznie.

UWAGA! Album fotograficzny należy otworzyć kliknięciem na zdjęcie!!!

Eko-kraina 09.07.2008

Koniec! Noc! Ale przed zakończeniem wpisu odnotowuję: dzisiaj ok. godz. 13:30 w małym holu tarnogórskiej poczty głównej dwie miłe panie wcale nie wyglądały na zniecierpliwione obecnością tam interesantów. Wprost przeciwnie - wyniosłam bardzo pozytywne wrażenie z kontaktu służbowego z nimi. Pozdrawiam obie panie, Renię i Izabelę, i życzę życzliwych interesantów i takich szefów!

STOP!!! O wieczornym wernisażu satyrycznego rysunku piłkarskiego w Galerii Satyry Na Tynku NIE napiszę dzisiaj! Czas na sen. A więc SPAM!

czwartek, godzina 18:00, zamek w Nakle Śląskim w galerii Barwy Śląska, kolejny wernisaż i wystawa twórcy malarstwa intuicyjnego. Pan Stanisław Trefoń, kolekcjoner, (według pana Starosty Korpaka - Gerard Trefoń) dobrze ocenia wsparcie władz powiatowych.


O seniorkach i nie tylko

Z jasną twarzą, uśmiechem delikatnym lecz wyraźnie życzliwym, w starannie wyprasowanej, jasnej i jaśniejącej garderobie, trzymając swobodnie w ręku uchwyty torebki, spokojnym krokiem zbliżała się w  moim kierunku. Kojący jej wzrok spotkał się z moim nieco pląsającym, który to ustabilizował się po wykonaniu zgodnym uścisku dłoni w kobiecym lecz nie omdlewającym wariancie. Pani Gabriela Horzela-Szubińska jest dla mnie pozytywnym wzorem seniora – aktywnego życiowo, samodzielnego i z perspektywami. O 69-letniej Tinie Turner donoszą, jakoby miała przerwać swą artystyczną emeryturę i wyjechać na tournee z 40 koncertami po USA.
A ja serdecznie Panią pozdrawiam, Pani Gabrysiu! 


 Ja się bardzo cieszę z procesów reprodukcyjnych w Parku Wodnym. Kolejna moja ulubiona modelka i bardzo pogodna pani z kawiarni Galeon niedługo przytulać będzie swoje maleństwo – wygląda na bardzo szczęśliwą. Szczere pozdrowienia! Zaciskam mocno kciuki!


wykonanie takiego rowu na drodze gruntowej w dzielnicy Śródmieście-Centrum ma na celu dokładne jej nawodnienie, jak sądzą mieszkańcy ulicy. Natomiast w dzielnicach peryferyjnych, nie centralnych, z rzadka tylko spotkać można niezaasfaltowany odcinek jezdni.  

UWAGA! Zagadkowa postać z mojego wpisu z dnia 04 lipca "Oni" nie została jeszcze rozszyfrowana! Nagroda czeka!


ten budynek za kilka miesięcy będzie trudny do rozpoznania. A czy teraz ktoś go rozpoznaje?

Coś na środowy letni wieczór: Galeria Satyry Na Tynku zaprezentuje męski temat i może przez to interesujący dla kobiet - zejdą się w dużej liczbie panowie. Otóż, Polski Związek Piłki Nożnej był jednym z patronów wystawy karykatury w Warszawie. W Tarnowskich Górach pod męskim patronatem m.in. Starosty Tarnogórskiego wystawione zostaną przez miesiąc rysynki znanych w Europie i na świecie autorów. Wernisaż wystawy "Polska, Gola!" rozpocznie się o godz. 20-tej w Klubie 22.


Kusi nas egzotyka, straszy malaria

Kusi nas egzotyka, straszy malaria
PULS MEDYCYNY Sekcja: Wywiady Data publikacji: 2008-06-11 Dziedzina: Choroby zakaźne

Istotne szczepienia dodatkowe. W związku z coraz częstszymi wyjazdami Polaków do krajów egzotycznych, epidemiolodzy przewidują w najbliższym czasie wzrost zapadalności na choroby tropikalne w Polsce. O tym, jak się przed nimi zabezpieczyć, jaka jest rola lekarza i farmaceuty mówi specjalista medycyny morskiej i tropikalnej dr. n. med. Piotr Kajfasz z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

http://www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/9600
Oni

To całkiem miły młody człowiek. Nie powiem, że nie. Maszeruje zwykle energicznie z prawie pogodną i równocześnie poważną, chociaż niegroźną miną lekko wydłużając krok, co podobno podwyższa go o 15 centymetrów. Ma krótko ścięte włosy - coś na modłę lat 60-tych. Chętnie wygłasza krótkie i znaczące: „Mhm” głosem ściszonym; tak jak i każde wypowiedziane przez siebie zdanie – 2 a nawet 12 wyrazowe, np "Wiesz, Alu". Ten chłopak lubi brąz a imię jego, jedyne wśród 22, sławi go. Jak to zwykle w moich blogowych zagadkach i konkursach bywa, nagroda jest pewna - zgadujcie. Może bohater zagadki sam się rozpozna? Szczgólne wyróżnienie czeka już na niego!


Mężczyźni zmieszani z kobietami i dziećmi w urozmaiconej grupie zadeptują podłogi zamku nakielskiego. Z wernisażu na wernisaż ich przybywa. Dzisiaj "Barwy Śląska". www.barwyslaska.pl


Dwie malarskie panie - reprezentacja utalentowanych artystów z grupy Obsydian - i dwaj malowniczy panowie - gospodarze galerii ale nie galernicy.


Będę się zaraz wspinać na ławeczkę - tłum zasłania mi obrazki!!!


zamek nakielski przynosi szczęście; oto przedstawiciele wolnych zawodów - artysta domniemany i artysta rzeczywisty. Firma Remondis zaoferowała im dobrze płatne posady!!! Podobno przyjęli ofertę!
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |