Bezsenność na noc

Przemoc jest wokół nas.
Nawet w kreskówkach na dobranoc dla dzieci. Na przykład w kilkuminutowej kreskówce Walta Disneya podobno 50 razy ktoś krzyczy, ktoś jest rozjeżdżany, miażdżony, oblewany paskudnymi cieczami, walony różnymi narzędziami albo ręką na odlew... sama słodycz przed snem. Cuuudownaa noc czeka hoże dziecię, o którego brzuszek zadbała mama umieściwszy w nim kilka cukierków, wafelki, batonik i, dla zdrowia, białą bułę z nutellą.


popołudnie niedzielne, Dworek Myśliwski w Brynku koło Tworoga. Tutaj z pewnością nikt nikogo nie przestraszy. W restauracji atmosfera obiadowa, nieco wyszukana. Zestaw męski młodzieńczy przyprawiony profesjonalnym uśmiechem.


Ach, te wiązadełka z zapinkami z rogu – to detal przyciągający damskie oko. Pozdrawiam Panów serdecznie! Zgubiłam kartkę z Panów imionami...i co teraz? A zamierzałam imiennie pochwalić :(

Rozsądek poszukiwany!
Mniam, mniam, połknęłoby się jeszcze kilka stron bajeczki o zielonym kieszonkowym smoczysku z zębatym pyskiem. Wypoczynek w mięciutkim koszmarnym łóżeczku po delikatesowym dniu zapewniony. W ciągu dnia pieniądze przyniesione do szkoły pociecha lokuje na wysoko oprocentowanym koncie depozytowym automatu z odrdzewiaczem zwanym cocą, bombami cukrowymi czyli batonami, kartoflami w soli tj. chipsami. Rodzice wiedzą, co robią, kształtując putto-aniołeczka na podobieństwo swoje: „Jakiż on do nas podobny!”


Natalka i Agnieszka chętnie zaopiekowały się przez kilka minut moją suńką przed siedzibą redakcji tygodnika "Gwarek". Wszystkie trzy przypadły sobie do gustu, wszystkie trzy nie wygladają na objedzone słodyczami. Dziewczynki, pozdrawiam was!


Taki krzyżyk, taki kwiatek, taki daszek. Gdzie?


Zespół metaboliczny u dzieci.


Kto zechce, niech przeczyta cały artykuł pod adresem www.pulsmedycyny.com.pl.
Autor: dr n. med. Monika Puzianowska-Kuźnicka
Artykuł opublikowany w numerze: 5 (168)
Data publikacji: 2008-03-05


...........................................................................
................................................
Walczmy z otyłością u dzieci
Komentuje prof. Ewa Małecka-Tendera z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej:

Zespół metaboliczny do niedawna uważany był za zaburzenie występujące wyłącznie u osób dorosłych. Stale rosnąca częstość otyłości wśród dzieci i młodzieży, która w wielu krajach przybiera postać epidemii, stała się powodem intensywnych badań nad jej konsekwencjami dla zdrowia w młodym wieku. Początkowo pojawiły się doniesienia o niekorzystnych stężeniach lipidów i zaburzeniach tolerancji glukozy u otyłych dzieci, później zwrócono uwagę na zwiększającą się liczbę nastolatków chorujących na cukrzycę typu 2, uważaną za chorobę występującą głównie u otyłych dorosłych. Po tych doniesieniach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania możliwością współwystępowania zaburzeń metabolicznych u otyłych dzieci i młodzieży definiowanych jako zespół metaboliczny.
Okresem krytycznym w rozwoju zespołu metabolicznego jest dojrzewanie płciowe, gdyż w tym czasie dochodzi do blisko 30-procentowego spadku insulinowrażliwości tkanek obwodowych. Przyczyn tego zjawiska upatruje się m.in. w zmianie gry hormonalnej. W okresie dojrzewania dochodzi do okresowego zwiększenia stężenia hormonu wzrostu, co w konsekwencji przyczynia się do pogorszenia insulinowrażliwości tkanek, wpływa na wzrost lipolizy i stężenia wolnych kwasów tłuszczowych.
Publikacje dotyczące występowania zespołu metabolicznego u dzieci w Polsce wskazują, że można go zdiagnozować u kilkunastu procent otyłych pacjentów, głównie prezentujących brzuszny typ otyłości. Ze względu na brak jednolitych kryteriów dane te są jednak mało porównywalne.
Wykładniki zespołu metabolicznego na niskim poziomie w dzieciństwie, tzn. niski wskaźnik masy ciała (BMI), prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi i prawidłowa wrażliwość na działanie insuliny oraz prawidłowy lipidogram krwi, wiążą się z niskim ryzykiem wystąpienia tego zespołu w życiu dorosłym oraz mniejszym prawdopodobieństwem zachorowania na choroby układu krążenia. Stąd też niezmiernie ważne jest wczesne zapobieganie rozwojowi zespołu metabolicznego w dzieciństwie.
W zapobieganiu zespołowi metabolicznemu i jego powikłaniom u dzieci i młodzieży pierwszoplanową rolę odgrywa niedopuszczanie do powstawania otyłości i nadwagi. U dzieci szczupłych, lecz pochodzących z rodzin o wysokim ryzyku (otyłość rodziców lub/i dziadków) wiąże się to ze stałym monitorowaniem wskaźnika masy ciała oraz poinformowania rodziców o konieczności zmiany stylu życia i diety, a także zwiększenia aktywności fizycznej. U dzieci otyłych najważniejszym postępowaniem jest zahamowanie przyrostu masy ciała lub jej redukcja, jeżeli otyłość jest znaczna. W celu stwierdzenia, czy doszło u nich do zaburzeń metabolicznych, należy dokonać pomiaru ciśnienia krwi oraz oznaczyć stężenie glukozy na czczo wraz z pełnym lipidogramem. U dzieci obciążonych rodzinnie cukrzycą typu 2 wskazane jest również wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą.
Leczenie farmakologiczne zespołu metabolicznego u dzieci ma ograniczone zastosowanie i należy je rozważyć jedynie w przypadku znacznej hiperlipemii lub nadciśnienia tętniczego, chociaż jeśli towarzyszą one otyłości również pierwszym zaleceniem powinna być redukcja masy ciała. Lekiem, który poprawia gospodarkę węglowodanową, insulinową i lipidową oraz ułatwia odchudzanie jest metformina. Na rzetelne wnioski z badań prowadzonych nad zastosowaniem metforminy w zespole metabolicznym u dzieci będziemy musieli jeszcze poczekać, ze względu na fakt, że badania długoterminowe dotyczące jej skuteczności i braku efektów ubocznych w tej grupie wieku są nadal w toku.
Niezmiernie ważna jest więc prewencja otyłości poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Dieta bogata w błonnik, szczególnie pochodzenia zbożowego, z produktów pełnoziarnistych, wiąże się z niższą insulinoopornością tkanek oraz rzadszym występowaniem zespołu metabolicznego. Stąd też w prewencji i leczeniu zespołu metabolicznego wskazane jest zwiększenie spożycia produktów zbożowych pełnoziarnistych, kosztem tłuszczów i cukrów prostych, oraz odpowiednie energetyczne zbilansowanie diety.
Kolejnym niezmiernie istotnym elementem w prewencji otyłości, zespołu metabolicznego i jego powikłań jest odpowiedni wysiłek fizyczny. Ryzyko otyłości spada o 10 proc. z każdą godziną spędzoną na przynajmniej umiarkowanym wysiłku fizycznym, a wzrasta o 12 proc. z każdą godziną spędzoną na oglądaniu telewizji.
Święty Patryk w Tarnowskich Górach

Tak, tak, dzieje się w Tarnowskich Górach nie mało. Bo to i Europa weszła do Magazynu Pizza Club, ot, co! „Ja naprawdę niczego nie mam pod spodem” – no nie, bez dwuznaczności, proszę młody człowieku! To "nic" może dotyczyć tylko bielizny, tak rozumiem, lub ...; co więcej pisać o Szkocie z wdziękiem Bonda... Patryk, zieleń, piwo, tartan - wieczór tematyczny; mocno grany. Popieram i podpisuję zgodę na następny. Przyjdę wówczas na dłużej, bo podobno dopiero po północy będą miały miejsce zapowiedziane atrakcje. A u mnie? Szablon - praca i spać. O nie! Jeszcze wietrzenie najmilszej sierści zwierzęcej. Pozdrawiam organizatorów Magazynowych!


W polskim klubie w czasie irlandzkiego wieczoru włoska pizza za chwilę znajdzie się w swoim łóżeczku obok meksykańskiego macho.


Oni? One? Ach ci mężczyźni w swych kraciastych kiltach...Woooow!
Niszowy weekend?

Pani Zosieńko! Wczoraj radość moja zaskoczyła mnie samą tak jak i wiadomość telefoniczna o Pani funkcji: Pani Zosia Wichary została wybrana Przewodniczącą Rady Słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowskich Górach. Uff... Niech się schowają panowie słuchacze albo inaczej - chwała im za wybór Pani, kobiety, na „dyrygenckie” stanowisko. Nie feminizuję wcale tego faktu ale...czy kobiety mają satysfakcjonującą liczebnie reprezentację we władzach? Nie tylko wśród słuchaczy CKU; no bo proszę sobie tylko policzyć (w główce, kalkulatorem, w komórce) udział procentowy płci żeńskiej na przykład w Radzie Miejskiej czy Powiatowej.
Teraz piszę z rozmysłem: „Gratuluję funkcji! Życzę owocnej pracy (społecznej jednak)! Niech Pani czerpie wiele satysfakcji z tego wyróżnienia! Pozdrawiam Panią i żałuję, że nie mam okazjonalnego zdjęcia .
..........................................................


Pani Alicja Marcol, moja imienniczka, maluje nie tylko na zamówienie. Wyobrażam sobie, że wraz z małżonkiem, Andrzejem, otwiera tubki z farbami i oboje spędzają przy pędzlu małżeńskie malarskie godzinki w milczeniu a może pogadując. Zdjęcia pochodzą z wczorajszego otwarcia wystawy malarskiej Państwa Marcolów w galerii Gerarda Trefonia „Barwy Śląska” w Nakle.
............................................................................


Też wczoraj ale „Inny Śląsk”, Krzysztof Mazik i inne nazwiska, inne kolory, inne farby. I mężczyźni zróżnicowani charakterologicznie, artystycznie, wizualnie i ..... Hmmmmmm..... No, no, no. Dzisiaj pole do popisu dla czytelników – proszę o podpisy. Małe he,he, he...
......................................................

icon_rolleyes

Dzisiaj: pod lauby!? PodNad!? KtoChce!? Komuwdrogę...!?
.....................................
Dzisiaj: Może „Magazyn” muzycznie ...?
...........................................................................
icon_cool


Bajka

DZIEŃ 1 - piątek, godzina 17:00
O zachodzie słońca, gdzieś daleko w polach dwie dziewczynki trudziły się poszukiwaniami brata. Brzmi jak bajka, prawda? Brygida i Urszulka umęczyły się z pewnością starając się znaleźć Dominika – wspaniałe trojaczki! Na polnej drodze porzuciły różowy rowerek! Brnąc w zaoranej roli przecinały szarość pola. Czy znajdziecie brata przed zmrokiem? A może braciszek czeka już przy oświetlonym stole, ugoniony, zadyszany, zabłocony? Czy uda się wam wyczyścić buty z mokrej ziemi? Ciężka, lepiąca glina porządnie ciąży i mocno zmęczy nieduże rączki przy czyszczeniu bucików. Do wody, do mycia i szorowania, łobuziaki kochane! Nie dla mamusi to zajęcie a dla takich małych huncwotów przecież! Do roboty!


wschód słońca, luty 2008. Pozostałości nadziemne po szybach i szybikach na terenach powydobywczych srebra. Unikatowe, prawdopodobnie nawet jedyne w Europie. Warpie; a dla mnie "rogaliki"

DZIEŃ 2 – niedziela, godzina 12:00
Czapusie, kurteczki, butki mocno przemoczyła mżawka. Dziewuszki w ławce kościelnej kręcą główkami, rzucają spojrzenia... cichutko! Grzeczne panienki. „Jak to jest z wami – pytam – czy moknąć chcecie w drodze do domu? Gdy msza się skończy do auta was zabiorę i suchą nogą przez błota traficie do mamusinego fartuszka”. „Z braciszkiem wracać chcemy. On teraz ministrant przy ołtarzu”. Braciszek - trojaczek poważny, włosy świeżo przystrzyżone, buty wyczyszczone, głowa do góry. Zerk, zerku, zerkusiu na siostrzyczki, bez uśmiechu, w modlitwie, skrupulatny, przy dzwonkach się uwija. Niedzielnie, postnie, mokro.


Niewesoło. Arogancka zamiana - nieodkryta atrakcja turystyczna i przyrodniczą pokryta zostanie równą wartwą odpadów z domostw tarnogórzan. Lutowe popołudnie 2008

DZIEŃ III – niedziela 2, godzina 12:00
Wróbelki w różowych czapeczkach siedzą znowu w ławce kościelnej. Szczuplutkie, wesolutkie. „Anioł Pański ... niech się stanie...” Słońce przez otwarte drzwi wpada na podłogę, promyki przez kolorowe szybki łaskoczą szyjki, pobłyskują, w oczka wpadają, mrużyć je trzeba. Jasno i ciepło. Kolorowe barwne szybki. Pachnąco na wietrze. Jaka będzie wiosna, jakie lato? Rowerowe wyścigi Dominika z Urszulką na tylnym kole. A Brygidka na drzewie! Patyk w ręce, gruszka podniesiona pod drzewem, kot w ramionach, bieganie, zbieranie polnych kwiatków, buszowanie w opuszczonym domostwie. Pagórki i zapadliska do zabawy, do berka, na kryjówki... Teraz szaaa. Ornat proboszcza w drzwiach zakrystii! cdn


Latem na ławeczkach nadrzewnych zasiądą...może dzieci, może obserwatorzy fauny i flory a może nie daj Boże...
icon_neutral


Droga prowadzi w bajkowy świat.


Żarłacz

Dobrowolnie wpływasz żabką w paszczę może kaszalota, może rekina; jesteś zupełnie bezbronny i natychmiast somnambuliczny koszmar na ciebie spada. Twój omamiony wzrok prześlizguje się po upiornie snujących się sylwetkach, nie zatrzymując na nich. Przepływające obok ciebie w tej samej gigantycznej paszczy rybki, również cię omijają błędnymi oczami. Słychać tylko wasze szurania, metaliczne stukania i trzy po trzy gadanie. To wszystko w takt żałobnej muzyki z głośników, która udaje popowe przeboje. Wyciągasz ramię i sięgasz na regał, głębiej w gardło potwora. Nie, nie zostaniesz pozbawiony ani biżuterii ani ramienia chociaż może to zaakceptowałbyś. Zadajesz sam sobie pytanie : „Trza dać z uśmiechem czy weźmie sam podstępnie?” A on wypluwa po sekundzie twoją rękę z przyklejonym do niej batonikiem, flakonikiem, melonikiem. Taka przyjazna bestia i już. Supermarket.


dla kontrastu panie z saloniku prasowego przy rynku. Ależ miłe! Wczoraj zostawiłam tam zakupiony Dziennik Zachodni a dzisiaj jeszcze na mnie czekał. Dziękuję, serdecznie pozdrawiam i życzę słońca wschodzącego codziennie!
............................................................


te dwie młode dziewczyny będą bić, walczyć, atakować. Co, gdzie , kiedy? W Japonii, karate, na mistrzostwach. No wiecie! Mistrzostwa świata! Czy te oczy mogą pobić? Chyba nie... Ale może tak...? Szczęśliwego powrotu, dziewczęta!
......................................................


teraz śpi. Śpi po przebudzeniu ze znieczulenia. Śpi po zabiegu w lecznicy dla zwierząt w Zbrosławicach. Po wykonaniu zdjęć płuc (rentgenowski aparat cyfrowy! świetny sprzęt), decyzja: odsysanie treści wydzielającej się w zatokach. Dr Piotr Hoin na własnych „ręcach” moją sunię kołysze, niesie, przytula do serca. Śpij, maluszku zmierzwiony, na zdrowie. Niech twój języczek się schowa w pyszczku, pa, do zobaczenia!


Trefny dzień?

Nie, nie będzie dzisiaj źle, choć to 13-ty dzień miesiąca. Nawet tzw. ludzie jak kocięta będą mruczeć przy zabawie, jak szczenięta odsłaniać brzuszki pod łaskotkami, jak wróbelki ćwierkać towarzysko. A ze słoneczka do Tarnowskich Gór spłynie po promieniach myśl wiosenna, myśl ożywcza i życzliwa. Będzie lepiej!
Bo... np. Femina w TCK, film w „Magazynie Pizza”.

Motto na dzisiaj dla ważniaków i debeściaków (za Sztaudyngerem).

PIERWSZY Z NAKAZÓW
Nie kochaj siebie samego
Wynajdziesz coś godniejszego.


Wczoraj do laboratorium ta dziewuszka wniosła w niebieskich oczkach czar młodości! W zamian otrzymała płyn znieczulający dla niemowląt i bezbolesny automacik – nawet nie wypuściła smoczka w czasie badania krwi. Nadusiu! Zrób pa, pa!


Tatuaże! Dziewięć lat zacięcia kolekcjonerskiego i tyleż lat nakłuwania cielesnego. No, no... całkiem interesujące różki, pyszczki i czaszeczki. Co w planach na następną 10-ciolatkę? Dziękuję za wczorajszą sesję zdjęciową! Pozdrawiam!


. DZISIAJ! jest megahitowo! Wiosna pierwsza klasa!


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |