Busko - bo blisko.

  
   Podczas moich rzadkich podróży do nieodległych od Tarnowskich Gór miejsc zdarza mi się spotkać ludzi, z którymi los styka mnie później jeszcze niejednokrotnie. I tak się dzieje z panią Anią, do której małego ale bardzo uporządkowanego i schludnego zakładu kosmetycznego zachodzę zawsze, gdy jestem w Busku. Tak energicznej młodej osoby chętnie się słucha i miło się z nią współpracuje relaksując równocześnie.

   Przy ulicy 1 Maja (dawnej Zakładowej) oprócz budynku, w którym mieści się jej miejsce pracy, znajdują się w coraz ściślejszej zabudowie zarówno mające ponad 100 lat jak i nowe inne budowle - sanatorium Sanato, sanatorium Słowacki, sanatorium Oblęgorek, wille a właściwie pensjonaty. Widać tu pozytywny wpływ architekta miejskiego - budynki nie są wysokie, a elewacje tych współczesnych dostosowane dostały do tych wiekowych. Busko zrezygnowało z wcześniejszych planów stania się miastem przemysłowym (przemysł chemiczny - produkcja gumy) i postawiło na swe walory uzdrowiskowe i krajobrazowe. Trafiono w dziesiątkę!

          

Reprezentatywna reprezentacja żeńskiej części społeczeństwa świętokrzyskiego kurortu: zdecydowana szefowa - pani Ania, melancholijna czasami ale uśmiechająca się pani Celinka oraz urocza i delikatna pani Magda. Czy pomyliłam się? Pozdrawiam i wirtualnie ściskam!  

       

Oto "Aleja Gwiazd Festiwalowych" w parku zdrojowym na przedwiośniu. Nawierzchnia deptaka uzdrowiskowego wzbogacona została w dobrze widoczne płyty z herbem Buska Zdroju (słoneczko!) oraz nazwiska gości festiwalowych - sław muzycznych.
Medyczny program profilaktyczny STOP HCV!

Czasopismo "Puls Medycyny i Farmacji" publikuje artykuł na temat profilaktycznego programu medycznego pod nazwą STOP!HCV. Jak wiele wiemy o wirusie wszczepiennego zapalenia wątroby typu C? Zakażonych nim jest w Polsce około 700 tysięcy osób a większość jest tego nieświadoma. U 20% z nich po ostrym przebiegu choroby następuje eliminacja wirusa i wyleczenie, 80% przez nawet 20-30 lat przechodzi przewlekły, najczęściej bezobjawowy etap, który w ostateczności prowadzi do stanów zapalnych wątroby, jej marskości albo raka.

     Cały artykuł:  www.pulsmedycyny.com.pl/index/archiwum/14116/1.html

PS. Eliminacja i wyleczenie, stan przewlekły i zapalny, rak - terminy te można odnieść też w odniesieniu do obecnego stanu medycznej opieki nocnej w Tarnowskich Górach. I nie tylko takiej opieki i nie tylko w naszym mieście.
Siódmy miesiąc turystyczny

Latem, sierpień 2010 roku, w "Gwarku" ukazał się artykuł na temat turystyki w mieście gwarków. Tekst nawiązywał do promocji Tarnowskich Gór i powiatu tarnogórskiego poprzez propagowanie turystyki. I był, można rzec, wywrotowy albo prowokacyjny lub przynajmniej przekorny, bowiem autor w nim między innymi stwierdził, że potrafiłby zatrzymać w TG turystę na 3 dni (albo i więcej), na przekór ogólnie panującemu mniemaniu o atrakcyjności miasta wystarczającej jedynie na marny 1 dzień.  

Jak wielu czytelników „Gwarka” zainteresowało stanowisko autora felietonu? Nikt nie polemizował z autorem (Mieczysław Filak). A ilu w ogóle przeczytało artykuł? No, może o dziesięciu więcej. A przecież zaciekawić winien był mieszkańców, bo temat ten wiązał się z tematem powstania miejsc pracy na naszym terenie. Praca tu, w miejscu zamieszkania, w TG, to przecież lepsze niż codzienne pokonywanie kilkudziesięciu kilometrów „w ta i nazad, do roboty i do dom".

Jak wielu czytało go urzędników, burmistrzów, starostów? Dobry pomysł lub lekarstwo na bezrobocie warto byłoby kupić, no nie? Czy podjęto temat albo rzuconą turystyczną rękawicę? Nie wiem.

Możliwe, że ojcowie miasta i powiatu podjęli już decyzje wykraczające poza parki miniatur architektonicznych i plastikowe dinozaurze rezerwaty, parki wodne czy hale sportowe. Lokować wymienione wyżej struktury w TG, jak inni robią to w nie tak odległych miejscowościach? Czy to właściwy wybór? Naśladować? Kopiować? Rezygnować z oryginalności, nie widzieć własnej unikatowości?

       

Zdjęcie -wschód słońca marcowego nas szybem Niobe. Przymrozek poranny przedwiośnia nasuwa mi w wyobraźni robotników przygotowujących się do szychty na gwarkowych wyrobiskach górniczych. Czy taki obraz, taka historia nie
są warte pokazania innym, nie jest warta zapamiętania? Jestem pewna, że tak.

Jest marzec, siedem miesięcy po ukazaniu się artykułu, więc prawdopodobnie już niedługo, po 9 miesiącach ciąży, coś się urodzi, a wiadomość o porodzie nowych koncepcji ucieszy nas wszystkich.
Zamiast życzeń - przesądy.

Jeśli przebiegnie ci drogę czarny kot, pech murowany. Jeżeli drogę przebiegnie zając - dzień będzie cudownie udany. Czy rzeczywiście był taki? Dla mnie tak.

       

Na starym nasypie między warpiami, z którego wyrwano szyny wąskotorówki zobaczyć można nie tylko zająca ale i jeże, bażanty, kuropatwy, kunę, sarny. Czym prędzej na warpie! Póki jeszcze nie zamieniono ich w płaski blat stołowy. 
Buble minionego roku

Ranking, casting, lista, wykaz. The winner iiiiiisssss....! Niedługo zakończy się pierwszy kwartał bieżącego roku, więc może czas na podsumowanie. Na jaki temat? A może być taki: co można uznać Tarnogórskim Bublem Roku 2010?

Przypomniałam sobie niedawno, w trakcie plotkarskich pogaduch, pewien artykuł sprzed roku mówiący o „śląskich bublach 2009 roku”. Ktoś z towarzystwa humorystycznie, a ktoś inny zupełnie serio,  wyciągnął z pamięci albo z rękawa przykłady i argumenty w naprędce i spontanicznie zorganizowanym castingu tarnogórskich bubli.

   Ale ja wrócę do tych śląskich.  Jednym z ówczesnych laureatów był program „edukacji regionalnej” prowadzony przez 20 lat w szkołach ponadpodstawowych przy współudziale samorządów, kadry nauczycielskiej, „kulturalników”, dziennikarzy i innych zaangażowanych osób łącznie z rodzicami. No, rzesze luda po prostu były "w tym temacie". Wszystko przebiegało cudnie: nauka, kultura, literatura, lokalny patriotyzm, tożsamość regionalna i inne powiązane dziedziny. A co z tego zostało? Wiela godki, mało picia. Para buch! I poszła w gwizdek! Wartość? Funt kłaków i tyle. Bo oto wyniki badań tożsamości regionalnej młodzieży szkolnej były wręcz tragiczne. Z grupy ponad 4 tysięcy uczniów 90 procent nie ma ani bladego, ani zielonego a nawet żadnego pojęcia o Śląsku, jego historii i wybitnych postaciach z jego dziejów. Populacja współczesnych nastolatków nie interesuje się tym albo przygotowana oferta w tym zakresie do nich nie dociera. Przez kogo przygotowana? Przez samorządowców, kadrę nauczycielską, „kulturalników”, dziennikarzy i inne zaangażowane osoby łącznie z rodzicami.

Dzieci należy zacząć wychowywać na 20 lat przed ich narodzeniem, powiedziano złotymi ustami. Jak są więc wychowywani ich rodzice? Jak zostali wychowani samorządowcy, kadra nauczycielska, „kulturalnicy”, dziennikarze i inne zaangażowane osoby wraz z rzeszami luda czyli z nami?

I wracając do bubli tarnogórskich 2010. Ranking uważam za otwarty. Dodatkowy punkt regulaminu: równocześnie z bublem należy wskazać antybubel. Ja swoją kandydaturę bubla i antybubla mam.  Bo przecież w naszym mieście nie wszystko udaje się zepsuć. Są i bardzo fajne sprawy. Naprawdę.
Gdzie szukać pracy?

Gdzie w Tarnowskich Górach powstają obecnie miejsca pracy? Takie pytanie postawiłam sobie i "blogoczytaczom" kilka tygodni temu. Teraz wracam do niego. Duże zakłady produkcyjne zatrudniające setki i nawet tysiące pracowników powstały daaaawno, daaaawno temu - w czasach socjalistycznego etosu pracy: huta Miasteczko Śl., Tagor, Faser, Fazos, Chemet, Zakłady Chemiczne, inne. A teraz powstają czy nie? 
   Ostatnio ktoś ze znajomych z przekąsem powiedział, że to były złe czasy, bo praca szukała człowieka, który mógł czuć się ścigany. Inny zaś znany (ale nie mój znajomy) - Marek Edelman, chyba wizjoner ale z pewnością wielka osobowość, prze-powiedział (a inni to również mówią), że niedługo praca będzie dla ludzi luksusem. Dla pracowników, pracodawców, niepracujących i bezrobotnych. 

   No, konkludując: złe czasy  minęły i teraz w Tarnowskich Górach nie ma już wielkich firm, są zamiast nich wielkie rzesze bezrobotnych. Jest lepiej. W całym kraju, jak donoszą media. Czy tak jest?

       
Zdjęcie - powitalna info-tablica w Inkubatorze Przedsiębiorczosci w Tarnowskich Górach.

Ale, ale! Prawie 250 miejsc pracy powstało tu jednak w ostatnich może 5 latach! A to za przyczyną utworzonych małych firm, otwartych działalności gospodarczych, jedno- lub kilkuosobowych, rodzinnych, usługowych, produkcyjnych, odważnych i innych. To sprawdzone! Ta informacja pochodzi z Inkubatora Przedsiębiorczości, który powołano do działania za sprawą starostwa tarnogórskiego. Cel działalności Inkubatora? Stworzenie warunków do powstania nowych miejsc pracy. Powstał dla firm, które dopiero rozpoczynają działalność, jak również dla osób bezrobotnych, mających pomysł na swój biznes i tych, które otrzymały dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Patrz, czytaj, decyduj: http://www.inkubator.tarnogorski.pl/

       
Zdjecie zrobione zostało nie w gabinecie prezesa, pana Krystiana Wonchały, ale w siedzibie jednej z "inkubowanych" firm - A'NT Alicja Nogalska
opracowanie projektów architektonicznych oraz doradztwo w zakresie architektury związane z projektowaniem budowlanym, projektowaniem urbanistycznym i architektonicznym kształtowaniem krajobrazu .Ino kreple trza nom dać!

   
  TŁUSTY CZWARTEK
************************
Jak tradycja stara każe
w domu, sklepie, biurze, barze,
Wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami
wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy,
wszędzie moc pysznych słodyczy.
W tłusty czwartek przez dzień cały
słodkim królem - pączek mały!

.............(▒)(▒)(▒)
...........(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
........(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
.....(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
..(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)(▒)
\===================/
.\==================/
..\=================/
...\================/

Tłusty Czwartek i smaczne pączki przy kawie były? Były!

PS. Jeszcze czuja, jak woniały.
PS. 2 Takim wierszykiem zakończył "tłusty czwartek" mój kuzynek, Andrzejek. Słodkich snów, Andrzejku!


strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |