Zielony zakątek Śląska w "Kałamarzu"

Dwunastu artystów plastyków amatorów stanowi grupę kaleciańską pod nazwą „Inspiracje”. Prawie wszyscy przybyli na wernisaż wystawy o godz. 18:00 do „Kałamarza” a w pomieszczeniu gdzie umieszczono prace, zaludniło się gęsto, tym bardziej, że obecni byli też ich przyjaciele, fani oraz grupa samorządowców z Kalet.

Różnorodność prac plastycznych zachęci zapewne niejednego z dzisiejszych gości do powrotu w to miejsce wraz z innymi, aby spojrzeć, pomyśleć, zapamiętać a może i zakupić prace.  

W jaki sposób „obeszli” się artyści z różnorakimi technikami plastycznymi, przekonać można się naocznie. O tym mówili oni sami ale również Burmistrz Kalet, pan Klaudiusz Kandzia, którego wypowiedzi podobały mi się bardzo, bowiem świadczyły o zrozumieniu roli samorządowca w promowaniu własnej miejscowości oraz jej mieszkańców poza jej granicami.Zdjęcie - grupa lokalnych plastyków dała wyraz swego zintegrowania z włodarzem Zielonego Zakątka Śląska..

Zdołałam przed otwarciem wernisażu uścisnąć szczerze dłoń pana Burmistrza, gratulując zwieńczenia starań tego niewielkiego miasteczka naszego powiatu o wpisanie na listę miasta sieci Cittaslow, bowiem to wydarzenie nadało również innego wymiaru powiatowi tarnogórskiemu. Przed rokiem lokalne i regionalne media informowały o działaniach władz Kalet w tej sprawie http://www.tvs.pl/44225,zycie_wolne_od_pospiechu_i_zgielku_czyli_kalety_chca_do_cittaslow.html   a teraz wiemy już o ich rzeczywistym sukcesie http://www.kalety.pl/upload/Slowlife.pdf
Budżet pełny życzeń.

Panią Poseł/Posłankę Halinę Szumilas spotkałam w marcu podczas Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego http://www.tg.net.pl/blog/post/kosiba-lesiak/6992/Po-Kongresie-Kobiet-Wojewdztwa-lskiego, zdjęcie parlamentarzystki ze Śląska wykonałam i umieściłam w Albumie Fotograficznym. Dzisiejsze zaś z nią spotkanie udokumentowałam fotką. Oto i ona.

W Internecie można doczytać o związku budżetu partycypacyjnego z demokracją uczestniczącą i jej zastosowaniu w kontekście kolektywnego podejmowania decyzji w samorządach lokalnych. To nie tylko dysponowanie przez mieszkańców częścią budżetu ale i ich wpływ na zatrudnianie urzędników. W niektórych krajach czy miastach budżet taki funkcjonuje. Jednak zdarzają się i inne sytuacje, bowiem w Danii od kilku lat rząd zmierza do wycofania się z istniejącej już ponad 40 lat tzw. demokracji uczestniczącej.

A propos urzędników. Obecność ich w TCK była liczbowo widoczna, podobnie jak i przedstawicieli mediów, zjawili się też niektórzy radni i kilkoro przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych. Ogółem chyba 30-40 osób. Dwóch a może trzech niezależnych i niezrzeszonych mieszkańców też (?). No tak, godzina 14:00, trwający dzień pracy; potencjalnie chętni do dyskusji a aktywni zawodowo mieszkańcy o tej porze wykonywali swe obowiązki pracownicze.

Czy Rada Miejska przyjmie zapowiadany przez klub PO projekt uchwały na temat budżetu partycypacyjnego? Został podobno takowy dzisiaj złożony w kancelarii Urzędu Miasta.
Maraton czy zdrowie?

W Katowicach w dniu 06 października br. odbędzie się maraton, dokładnie szósta edycja Silesia Marathon.  Napłynęło już 1300 zgłoszeń od maratończyków z 16 krajów świata, którzy otrzymają w ramach budowania świadomości prozdrowotnej maile z informacjami o sposobach przygotowania się do ogromnego wysiłku oraz regenerowania się po nim.
Każdy uczestnik będzie miał zapewnione nieodpłatne badania kardiologiczne przed startem do maratonu. Jeśli pojawią się przeciwwskazania do podjecia wysiłku, udział w kilkugodzinnym biegu zostanie uczestnikom odradzony.   
Sobota w mieście czyli na wsi

Siedząc nad talerzem spaghetti alla carbonara poszukiwałam w nim wzrokiem węgla. Podobno nazwa potrawy pochodzi od włoskiego słowa carbone – węgiel i nawiązuje do drobinek zmielonego pieprzu widocznego wśród składników tego dania a przypominającego podobno okruszki węgla. Ale ten pieprz czy węgiel to zupełnie oboczny temat, choć i w Tarnowskich Górach węgla poszukiwano, węgiel znaleziono i węgiel wydobywano. I to "malowany", bo w postaci rud - żelaziaka czerwonego i brunatnego.


W „Oberży szarej” (dawny „Segiet) w Reptach, całkiem przyjemna, rustykalna i familijna panuje atmosfera. No i jest znana mi już miła, ładna i kompetentna pani Żaneta; pracowała w 'Kopule" na rynku, teraz doskonale radzi sobie właśnie tutaj, w stuletnim podmiejskim domku.

Nitki makaronu wykazują właściwą jędrną elastyczność i przyjemną twardość, akurat al dente. Inne składniki: jajka, boczek, oliwa, parmezan, cebula, sól, pieprz i trochę listków pietruszki i listków mają zbliżyć tarnogórskiego konsumenta, czyli mnie, do kuchni słonecznej Italii. I to się udało, było smacznie i bezproblemowo. Wrócę tam zapewne podczas spacerów po tej, z kilkuset letnim rodowodem, osadzie górniczej, której dawne pola eksploatacji kopalin obecnie zabudowywane są gęsto domami, budynkami, chałupkami.

W tych miłych „okolicznościach” gastronomicznych myśli naszły mnie zgoła niemiłe, chociaż na temat kulinarny – czy my, ludzie, będziemy jeść sztuczne mięso? O genetycznie zmienionych roślinach właściwie zapominamy szybko, jak się da, zaraz po tym, jak tylko pojawiają się newsy na ich temat. Soja, kukurydza, złoty ryż, to małe „Pikusie” w porównaniu ze zmodyfikowanym krowim mlekiem, transgenicznym łososiem czy zmutowanym pstrągiem. Trwają prace nad wyhodowaniem w laboratorium sztucznego mięsa, które nie będzie częścią bydła pochodzącego z pastwisk czy chlewni. Ot, czasy! Ot, obyczaje!

PS. Powtarzam: "węglowe spaghetti" albo makaron węglarzy jest w "Oberży szarej" pysznościowe!. Zarówno we wnętrzu, przy byfeju jak i na zewnątrz, przy stole pod wygrzaną wiosennym słońcem ścianą.pod
Ta ostatnia niedziela ...

Ostatni weekend i ostatnia niedziela marca zachęciły tarnogórzan do spacerów, przejażdżek rowerowych, innej aktywności na świeżym powietrzu. Niektórzy zaś z tych dobrze zorientowanych w wydarzeniach z najbliższej okolicy trafili do sąsiedniego Bytomia, miejscowości należącej jak i nasza do dawnej, historycznej Ziemi Bytomskiej. W Bytomiu 29 i 30 bm. bractwa kurkowe z całej Europy i inni goście zjazdem i konferencją uczciły jubileusz 760-lecia Bytomia.

Już w ubiegły piątek przejeżdżając przez Bytom zobaczyłam kilku mężczyzn maszerujących ulicą a ubranych w historyczne stroje polskiej szlachty, w kontusze; oczywiście, zdziwiłam się trochę, dlaczegóż nie. Po chwili przywołałam jednak w pamięci obraz braci kurkowych goszczących w Tarnowskich Górach corocznie podczas Dni Gwarków.
I nie myliłam się, bo oto Bracia Kurkowi Grodu Bytomskiego noszą obecnie jako „mundury” właśnie takie polskie stroje, różniące się od tych sprzed II wojny a właściwie z przełomu XIX i XX wieku, z czasów państwa niemieckiego, zdjęcie których znajduje się na stronie bytomskiego bractwa

Jak przeczytać można było w „Życiu Bytomskim” uczestnicy znaleźli lokum w tarnogórskim hotelu „Podzamcze” w Starych Tarnowicach. Dlaczego tam? Między innymi dlatego, „bo teren , na którym stoi hotel i tak uważają oni za historyczną część naszego miasta (przyp. Bytomia)” – pisze „Życie”. Taaaak… samo życie…

W przyszłym roku Tarnowskie Góry będą gospodarzem Kongresu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.Zdjęcie - 24.10.2009 r.. Park Strzelecki. Na pierwszym planie dr Krzysztof Gwóźdź z tarnogórskiego muzeum, dalej - bracia kurkowi przybyli  na uroczystość z różnych miejscowości.
Strategia na lata

Na jutrzejszej sesji pod obrady tarnogórskiej RM (nie mylić z toruńskim RM) przedłożony zostanie projekt uchwały, interesującej i ważnej.
Mieszkańcy mogą pobrać ten i inne projekty ze strony www UM, radni otrzymują z Biura RM projekty w wersji papierowej. 

Co niosą ze sobą treści uchwały i załączników? Przekonałam się osobiście przeczytawszy "Diagnozę Miasta Tarnowskie Góry" - 104 strony, 'Strategię Rozwoju Miasta Tarnowskie Góry do roku 2022" - 159 stron, projekt uchwały z uzasadnieniem - 2 strony. Porównałam z moimi notatkami wykonanymi podczas kilku spotkań/konsultacji zorganizowanych przez UM w okresie kilku miesięcy pracy nad Strategią. I widzę to, co zobaczyli i inni jej czytelnicy.
Na wczorajszych i dzisiejszych posiedzeniach komisji RM zapewne zostały wyjaśnione niejasności zapisów Strategii, poprawione błędy rzeczowe (i inne) a także uzupełnione braki.
Nie ma tam może dziwów nad dziwami ale w związku z nadaniem Tarnowskim Górom tytułu "Stolicy Białego Śląska, przypomniało mi się, że od 1933 roku to Lubliniec był.  Ciekawe, jakie granice ma nowy region, czy już nastąpiła zmiana na Zielonym i Czarnym Śląsku, bo może coś przeoczyłam. Wiem, wiem, niedawno powstała tzw. Deklaracja Biały Śląsk. A więc Śląsk przemalowany. Tylko po co?
A skądże to, jakże to, czemu tak gna?
A co to to, co to to, kto to tak pcha

PS. Czy dobrym pomysłem jest zlecanie wykonania ważnego dokumentu jakim jest ten właśnie, długoletni, firmom spoza miasta? Mam przekonanie, że kompetentnych urzędników u nas nie brak. A i miejskie autorytety nie odmówiłyby szerszej współpracy.
Kuszenie, kokietowanie, uwodzenie

Niedawno, bo przed miesiącem, pisałam o sześciolatkach kuszonych, zapraszanych, kierowanych do szkół http://www.tg.net.pl/blog/post/kosiba-lesiak/6947/Kuszenie-szeciolatkw. Wrócę teraz do tego tematu, gdyż tylko około pół roku pozostało do pierwszego września maluchów-rekrutów szkolnych.

Rząd przygotował narzędzia (ankiety, dodatkowy nauczyciel, darmowy podręcznik i in), przy pomocy których zamierza osiągnąć cel – osadzić w pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieci urodzone w 2008 roku.
Darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów trafi w ręce pierwszaków 01 września br. Będzie obowiązkowy i, zdaniem premiera Donalda Tuska, pomocny w eliminowaniu „patologii” na rynku podręczników i pomocy naukowych. Dzięki ustawie, której projekt powstaje, zostanie ograniczona różnorodność i dowolność wydawnicza w tym zakresie.

Ukłony, kokietowanie, obietnice – to nic niezwykłego i powtarzalnego. Na szczeblu centralnym, lokalnym też. Wybory parlamentarne - 2015, wybory lokalne - dużo bliżej, za kilka miesięcy.
strona :  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  15 |  16 |  17 |  18 |  19 |  20 |  21 |  22 |  23 |  24 |  25 |  26 |  27 |  28 |  29 |  30 |  31 |  32 |  33 |  34 |  35 |  36 |  37 |  38 |  39 |  40 |  41 |  42 |  43 |  44 |  45 |  46 |  47 |  48 |  49 |  50 |  51 |  52 |  53 |  54 |  55 |  56 |  57 |  58 |  59 |  60 |  61 |  62 |  63 |  64 |  65 |  66 |  67 |  68 |  69 |  70 |  71 |  72 |  73 |  74 |  75 |  76 |  77 |  78 |  79 |  80 |  81 |  82 |  83 |  84 |  85 |  86 |  87 |  88 |  89 |  90 |  91 |  92 |  93 |  94 |  95 |  96 |  97 |  98 |  99 |  100 |  101 |  102 |  103 |  104 |  105 |  106 |  107 |  108 |  109 |  110 |  111 |  112 |  113 |  114 |  115 |  116 |  117 |  118 |  119 |  120 |  121 |  122 |  123 |  124 |  125 |  126 |  127 |  128 |  129 |  130 |  131 |  132 |  133 |  134 |  135 |  136 |  137 |  138 |  139 |  140 |  141 |  142 |  143 |  144 |  145 |  146 |  147 |  148 |  149 |  150 |  151 |  152 |  153 |  154 |  155 |  156 |  157 |  158 |  159 |  160 |  161 |  162 |  163 |  164 |  165 |  166 |  167 |  168 |  169 |  170 |  171 |  172 |  173 |  174 |  175 |  176 |  177 |  178 |  179 |  180 |  181 |  182 |  183 |  184 |  185 |  186 |  187 |  188 |  189 |  190 |  191 |  192 |  193 |  194 |  195 |  196 |  197 |  198 |  199 |  200 |  201 |  202 |  203 |  204 |  205 |  206 |  207 |  208 |  209 |  210 |  211 |  212 |  213 |  214 |  215 |  216 |  217 |  218 |  219 |  220 |  221 |  222 |  223 |  224 |  225 |  226 |  227 |  228 |  229 |  230 |  231 |  232 |  233 |  234 |  235 |  236 |  237 |  238 |  239 |  240 |  241 |  242 |  243 |  244 |  245 |  246 |  247 |  248 |  249 |  250 |  251 |  252 |  253 |