Czego oczy nie widzą: podziemia niedostępne dla turystów

Czego oczy nie widzą: podziemia niedostępne dla turystów

Zakratowane wejście zamykane na dziwny klucz oddziela nas od zupełnie innego świata. Strome zejście po kamieniach oświetlone światłem czołówki i już jesteśmy na dole dużej komory. Ubrani w nieprzemakalne stroje ruszamy na podbój podziemi. Mijamy korytarze wysokie i bardzo niskie, idziemy po łydki w wodzie, grzęźniemy w błocie, czołgamy się w wyrobiskach po to, by zobaczyć to, co wydrążyli nasi przodkowie. Ciszę przerywa tylko szemrząca woda. Na ścianach są białe nacieki z mleczka wapniowego, gdzieniegdzie białe kryształy jaskiniowe i spadająca kroplami woda ze stropów. W ścianach można zauważyć szczeliny po odwiertach. Nad głowami latają nam nietoperze. Przechodzimy przez kolejne korytarze, mijamy wielką studnie, oglądamy wyrobiska, podziwiając prace rąk ludzkich.Mało kto wie, że pod Tarnowskimi Górami i sąsiednimi miejscowościami rozciąga się podziemny labirynt, 150 km korytarzy, podziemnych komór i ganków. Są to pozostałości po eksploatacji rud srebronośnych w tym regionie, którą rozpoczęto już prawdopodobnie w V wieku p.n.e. Pierwsze pisane wzmianki o górnictwie w tym regionie pochodzą z bulli papieskiej z roku 1136. Surowiec, który tu pozyskiwano na długo przed pojawieniem się kopalń węglowych to galena. Na początku eksploatacja wyglądała dość prymitywnie. Drążono szybik na ok. 6 – 8 m w kształcie leja i wybierano płytko zalegający kruszec. Po ukończeniu wydobycia szyb porzucano, drążąc w okolicy nowy i właśnie takie szybiki możemy zobaczyć w rezerwacie „Segiet”. Jednak gdy wyczerpały się płytko położone złoża, zaczęto schodzić coraz głębiej. Drążono głębsze, lepiej zabezpieczone szyby, od których odchodziły niskie korytarze.

Czego oczy nie widzą: podziemia niedostępne dla turystów


Z biegiem czasu korytarze poszerzały się i łączyły ze sobą tworząc całość rozciągającą się pod wieloma okolicznymi miejscowościami i na rożnych poziomach. Wiadomo, że głównym problemem każdej kopalni była i jest woda. Na początku wyciągano ją za pomocą kieratów i urządzeń napędzanych ludzka siłą, potem zaczęto drążyć pod wyrobiskami korytarze odwadniające zwane sztolniami. Wykorzystywały one grawitacyjny spływ wód do najbliższych rzek. W znaczny sposób ułatwiło to prace i pozwoliło na dotarcie do głębiej położonych pokładów jednak galena zaczęła się powoli kończyć i zwrócono uwagę na nieco uboższy kruszec galman. Powrócono do opuszczonych już wyrobisk zabezpieczając je i przystosowując do dalszego wydobycia. Dalszy rozwój techniki spowodował, iż do kopalń tarnogórskich dotarły z Anglii maszyny parowe, które miały pomoc przy odwadnianiu kopalń, jednak duża ilość wyrobisk do odwodnienia i mała wydajność tych maszyn sprawiły, że wrócono do systemu sztolniowego. Ciekawostką jest to, że niektóre z tych sztolni maja po 200 i więcej lat, nadal odprowadzają sprawnie wody do pobliskich rzek.

Choć dawno już zamilkł dzwon szychowy na polach Bobrownickich i ostatni gwarek opuścił już podziemne kopalnie, życie całkowicie tam nie zamarło. Dziś zamiast kruszców wydobywa się cenne dla nauki informacje, bada się tu głównie populacje nietoperzy. Jest to jedna z większych kolonii nietoperzy w kraju, zimują tu m. in. takie gatunki jak nocek duży, nocek Natterera, nocek Brendta, nocek Daubentona, mroczek późny, wielkouch brunatny i wielkouch szary. Nie tylko chiropterolodzy interesują się podziemiami, swoje badania prowadzi tu też Główny Instytut Górniczy (badania promieniotwórczości powstałej w wyniku występowania rud cynkowo ołowiowych), Państwowa Akademia Nauk (mikroorganizmy wodne), Uniwersytet Śląski (mikroklimat).Niestety i podziemnego świata nie ominęły akty wandalizmu – popisano ściany, palono nietoperze, nie wspominając już zaśmiecaniu. Z tegoż powodu wydział ekologii miasta Bytom postanowił zabezpieczyć wejście w kamieniołomie Blachówka, obecnie trwają przygotowania do zabezpieczenia wejścia w kamieniołomie Bobrowniki – Blachówka. Na pewno wielu z czytających wyobraża sobie podziemia tarnogórskie jako brudne czarne relikty górnictwa śląskiego. Nic bardziej błędnego! Drążone w dolomitowej skale do głębokości 40 – 45 m chodniki i komory maja barwę żółto – brunatną, na stropie, ścianach krystalizują się minerały tworząc mleczną polewę lub zwisające ze stropu cienkie białe makaroniki. Temperatura wynosi około 9 – 11 stopni Celsjusza a wilgotność 98 – 99%, w niektórych korytarzach występuje drobny osad pyłowo – mułowy pokrywający ściany i strop, w którym widać odrobiny srebra. Idąc takim chodnikiem i odpowiednio go oświetlając człowiek czuje się jakby oglądał gwiazdy. Są tez chodniki częściowo lub całkowicie zalane krystalicznie czysta woda, w których pływa się pontonem lub nurkuje, jednak eksploracje takich miejsc wymaga doświadczenia i odpowiedzialności.

Dziękuję Tarnogórskiemu Klubowi Taternictwa Jaskiniowego za pomoc przy zrealizowaniu materiału a w szczególności panom Marcinowi Feldmanowi, Michałowi Pachowi oraz Arkadiuszowi Stępieniowi i Marcinowi „Cinkowi”.

Aleksandra Świercz