Witraże kościoła p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (2)

Witraże kościoła p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (2)

ALICJA KOSIBA-LESIAK

Część 2

Nawa główna
– lewa strona.
1. Namaszczenie w Betanii

Po lewej stronie nawy znajdują się trzy wysokie witraże. Pierwszy z nich przedstawia scenę z domu Szymona Faryzeusza w Betanii opisaną w Ewangelii świętego Łukasza. Przy stole zastawionym naczyniami siedzą dwa mężczyźni: starszy i młodszy, u stóp drugiego z nich – Jezusa, klęczy młoda kobieta. Trzyma w dłoniach nagą stopę Pana oblewając ją olejkami i wycierając długimi włosami. To artystyczne przedstawienie tzw. namaszczenia; w tle widać rozległy krajobraz.Witraże kościoła p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (2)

2. Sakrament Pokuty
Spowiedź, żal za grzechy, przebaczenie znajdują odbicie w środkowym witrażu tej trójki, który przedstawia kościelne wnętrze z konfesjonałem. Obecne są tu wyraźne trzy postaci: klęczący przed konfesjonałem spowiadający się mężczyzna, anioł stróż – symbol dobrych wyborów za jego placami oraz siedzący spowiednik. Czwartą postać częściowo przysłania konfesjonał. To zły duch, którego czoło wieńczą dwa rogi, odziany jest w płaszcz podszyty u skraju płomieniami ognia.
Rzemieślnicy wykonali bardzo precyzyjnie ten witraż, podobnie jak i pozostałe. Widoczne są obok drzwi kropielnica i skarbonka, a także m.in. podeszwy butów klęczącego podkute ćwiekami.

Witraże kościoła p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (2)


3. Chrystus Dobry Pasterz
Na trzecim witrażu w tym zestawie przedstawiony jest Chrystus Dobry Pasterz. Obraz wypełnia obfita roślinność z kwitnącymi kwiatami i i wysokimi drzewami. W tle widać drogę wijącą się przez górzysty krajobraz. Centralną postacią jest Chrystus pochylający się nad zaplątaną w krzewy owieczką i próbujący wyplątać zwierzę. Na głowie Pana kolczasty wieniec raniących czoło a w jednej dłoni laska pasterska.
Przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza jest jednym z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej. Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w kościele katolickim jako Niedziela Dobrego Pasterza – dzień modlitwy o powołania kapłańskie.

Witraże kościoła p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (2)

Nawa główna
– strona prawa (południowa)
1. Matka Boska Częstochowska
W miejscu zniszczonego w 1945r. witraża von der Forsta jest obecnie zainstalowany inny, projektu profesora Wernera Lubosa. Ten tarnogórski artysta malarz zainspirował się obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej a jego dzieło wypełniło południowe okno w nawy. Artysta przedstawił na nim wizerunek Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu. Dzieciątko trzyma w jednej ręce księgę a drugą unosi się w geście błogosławieństwa. Nad czołem Matki Boskiej, na tkaninie ją okrywającej, widać sześcioramienną gwiazdę, zaś prawy policzek Rodzicielki Jezusa naznaczony jest kilkoma rysami.
Głównymi kolorami witraża są odcienie błękitu i zieleni. Stylizowany napis REGINA POLONIAE widnieje ponad głowami obu postaci. Poniżej zaś przedstawiono sylwetkę Klasztoru na Jasnej Górze oraz zarysy tłumu zgromadzonych pielgrzymów.
U dołu, w prawym dolnym narożniku, znajdują się daty: 1382 oraz 1982. Pierwsza odnosi się do czasu odnalezienia oryginalnego obrazu Jasnogórskiej Madonny a druga nawiązuje do 600. rocznicy tego zdarzenia.

Witraże kościoła p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach (2)