Nie pozwolimy by góry śmieci przysłoniły Tarnowskie Góry – happening na Dzień Ziemi – scenariusz lekcji (przyroda)

Nie pozwolimy by góry śmieci przysłoniły Tarnowskie Góry - happening na Dzień Ziemi – scenariusz lekcji (przyroda)


Cele

  • Zapoznanie z genezą i sposobami obchodów Dnia Ziemi 
  • Kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego
  • Uwrażliwianie na problematykę zagrożeń lokalnego środowiska naturalnego oraz propagowanie jego ochrony
  • Uświadomienie różnorodności sposobów negatywnego oddziaływania ludzi na środowisko 
  • Ukazanie zagrożeń dla współczesnej cywilizacji wynikających z konsumpcyjnego stylu życia 
  • Uwrażliwienie na dostrzeganie bieżących problemów ekologicznych środowiska lokalnego 
  • Przygotowanie do pracy w zespołach zadaniowych 
  • Ukazanie happeningu, jako narzędzia komunikacji społecznej oraz formę zwracania uwagi społecznej na jakiś problem.
  • Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
  • Kształtowanie zachowania sprzyjających ochronie naturalnego dziedzictwa regionalnego 

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

Lekcja 1

  • Zapoznanie z genezą i sposobami obchodów Dnia Ziemi (ściąga nr 1) 
  • Przeprowadzenie dyskusji na temat „Wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne”, ze szczególnym zwróceniem uwagi na destrukcyjne działania na środowisko naturalne związane z konsumpcyjnym stylem życia
  • Wyjaśnienie pojęcia happening (ściąga nr 2) 
  • Podział uczniów na 3 grupy (grupa pierwsza nie więcej niż – 5 osób)
  • Rozdanie kartek z opisem planowanego happeningu (ściąga nr 3) Uwaga: scenariusz happeningu jest przykładowy, można zaproponować uczniom przygotowanie happeningu wg ich pomysłu
  • Przeprowadzenie wyboru miejsca odbycia się happeningu (miejsce musi być uczęszczane ale zarazem takie by happening nie powodował utrudnień dla mieszkańców.)
  • Wyjaśnienie zadania dla grupy uczniów biorących udział w „zaśmiecaniu miasta”: przygotowanie strojów, zgromadzenie „śmieci” – plastikowych butelek, kubków, talerzyków, sztućców, kawałków folii albuminowej, papierowych chusteczek, reklamówek, kawałków tekturowych kartonów, pogniecionych puszek po napojach, opakowań po serkach, kefirach itp. Przygotowanie napojów w plastikowych butelkach (w każdej butelce około 1/10 płynu) oraz drobnych przekąsek
  • Wyjaśnienie zadania dla grupy „demonstracyjnej”: przygotowanie strojów, opracowanie haseł i wykonanie plakatów, bibułowych kwiatów oraz transparentów z hałasami np. nawołującymi do kupowania produktów spożywczych w opakowaniach szklanych, segregacji śmieci pochodzących z gospodarstw domowych, dbałości o otoczenie domostw itp.

[…] ciąg dalszy w pliku .doc