Tarnogórska awifauna – scenariusz lekcji (przyroda)

Tarnogórska awifauna – scenariusz lekcji (przyroda)


Cele

  • Podniesienie poziomu wiedzy na temat lokalnego środowiska naturalnego 
  • Przedstawienie znaczenia ptaków dla ludzkiej gospodarki
  • Ukazanie zagrożeń, na jakie narażone są ptaki 
  • Omówienie sposobów ochrony ptaków 
  • Zapoznanie uczniów z gatunkami rzadkich ptaków występujących w regionie 
  • Rozwijanie potrzeb poznawczych
  • Budzenie zainteresowania otoczeniem poprzez bezpośredni z nim kontakt 
  • Kształtowanie umiejętności prowadzenia ukierunkowanej obserwacji 
  • Nabywanie umiejętności rozpoznawania gatunków ptaków 
  • Ukazanie zależności pomiędzy wnikliwą i zaangażowaną obserwacją przyrody a ilością pozyskiwanych informacji o przyrodzie 
  • Kształtowanie postawy badawczej
  • Pogłębianie emocjonalnego związku z przyrodą 
  • Zachęcenie do rozwijania zainteresowań ekologicznych 

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Polecenie rozwiązanie krzyżówki tematycznej (załącznik nr 1) 
  • Wyjaśnienie pojęcia „awifauna”
  • Przybliżenie ptaków jako gromady (załącznik nr 2)
  • Przeprowadzenie dyskusji na temat zagrożeń, na jakie narażone są ptaki
  • Podsumowanie dyskusji na temat zagrożeń na jakie są narażone ptaki – uzupełnienie listy zagrożeń (załącznik nr 2)
  • Przedstawienie sposobów ochrony ptaków w Polsce (załącznik nr 2)
  • Przeprowadzenie dyskusji na temat ptaków występujących w regionie
  • Podsumowanie dyskusji na temat na temat ptaków występujących w regionie – uzupełnienie listy ptaków występujących w powiecie ze szczególnym zwróceniem uwagi na ptaki rzadkie (załącznik nr 2)
  • Polecenie zapoznania się z rzadkimi gatunkami ptaków występujących w powiecie (atlas ptaków) i sporządzenia notatek
  • Dyskusja na temat uczniowskich możliwości niesienia pomocy ptakom

[…] ciąg dalszy w pliku .doc