Jak bezpiecznie realizować finansowe plany zakupowe?

Jak bezpiecznie realizować finansowe plany zakupowe?

Jak bezpiecznie realizować finansowe plany zakupowe?

Wszyscy żyjemy w świecie nastawionym na konsumpcjonizm. Nie ma w tym nic dziwnego i nawet złego, jeśli podchodzimy do tego zdroworozsądkowo. Czy warto zadłużać się, aby uzyskać dostęp do wybranych dóbr szybciej?
 
Oszczędzanie – system dla cierpliwych
Jak powszechnie wiadomo, powolne rozwiązania są mało efektowne, ale bezpieczne. Idealną sytuacją jest nieuleganie pokusom i powolne oszczędzanie. Omijamy przy tym negatywne skutki i ryzyko długotrwałych obciążeń regularnymi spłatami. Większość ludzi nie bierze pod uwagę takich rozwiązań głównie ze względu na czas oczekiwania na zgromadzenie potrzebnej kwoty (czy też jej części na tzw. wkład własny), ale też ze względu na brak realnej umiejętności oszczędzania. Mając perspektywę, że zawsze pod koniec miesiąca zostaje nam zero w portfelu, może wydawać się to nierealne. W praktyce jest to kwestia nawyków. Rozwiązanie problemu leży w planowaniu domowego budżetu. Jeśli dokładnie obliczymy, ile kosztuje nas życie, to wiemy, ile powinno zostać nam pod koniec miesiąca. Tę kwotę należy wpłacać na konto oszczędnościowe zawsze po otrzymaniu wypłaty. Wymusza to na nas dyscyplinę przy codziennych wydatkach i ograniczenie przyjemności, ale gromadzenie się oszczędności da się zaobserwować w dość szybkim tempie.
 
Raty – rozwiązanie dla niecierpliwych

Kupowanie przy korzystaniu ze sprzedaży ratalnej jest rozwiązaniem względnie bezpiecznym. Firmy sprzedające rozmaity sprzęt konkurują ze sobą na rynku, oferując korzystne oferty ratalne wynegocjowane z bankami. Faktycznie jednak warto zastanowić się, czy cena towaru nie została podwyższona o wartość równą analogicznym kosztom usługi. Nawet przy tak zwanych ratach zero procent cena może też być wyrównana przez dodatkowe opcje, takie jak opcjonalne ubezpieczenia czy dodatkowo płatne akcesoria. Pamiętajmy jednak, że comiesięczna spłata rat stanowi stałe obciążenie uszczuplające nasze dochody. Może to być nieco ograniczająca przy nowych planach oraz nieprzewidzianych komplikacjach, takich jak utrata pracy czy ciężka choroba.
 
Korzystna pożyczka

Nie wszystko da się kupić na raty, tak jak nie na wszystko chcemy czekać (i nie zawsze możemy czekać). Pożyczki gotówkowe dają nam też możliwość ominięcia systemów ratalnych. Warto jednak odkładać decyzję o pożyczce do momentu wybrania korzystnej opcji i porównać oferty np. na stronie http://pozyczkowe-promocje.pl/najlepsza-pozyczka-do-10-000-zl/. Warto przy tym uwzględniać takie elementy jak warunki jej udzielenia oraz jej całkowity koszt spłaty (RRSO).