Komiksy dla dzieci – skuteczna zachęta do czytania

Komiksy dla dzieci – skuteczna zachęta do czytania

Komiksy dla dzieci – skuteczna zachęta do czytania

Najlepsze komiksy czytane w dzieciństwie pozostają na długo w pamięci. To nierzadko pierwsze poważniejsze lektury, które pozwalają ćwiczyć czytanie i bardzo rozwijają wyobraźnię.

Komiksy to nierzadko kultowe publikacje, które są uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. Jednak często właśnie to w dzieciństwie rozpoczyna się fascynacja tymi obrazkowo-słownymi opowieściami, których akcja zazwyczaj wciąga i nie pozwala oderwać się od komiksu. Oprócz zyskania pasji na całe życie, czytanie komiksów to znacznie więcej. Dlaczego jest więc to najprzyjemniejsza i wiele dająca od najmłodszych lat lektura obowiązkowa? Komiksy dla dzieci to uczta dla dziecięcej wyobraźni i wstęp do przyjemnej edukacji. Poza tym czytanie komiksów – zwłaszcza tych kultowych – może stanowić wspólne zajęcie dziecka i opiekuna. A takie chwile budujące więź są bezcenne.

Komiksy dla dzieci – dlaczego warto?

Komiks to przede wszystkim kolorowe i fascynujące dla dzieci połączenie obrazków (kadrów) z tekstami (umieszczonymi w chmurkach). Taka forma bardzo zachęca dzieci do czytania. W komiksie nie ma długich bloków tekstów, które mogą dziecko zniechęcić podczas lektury. Dodatkowo w komiksach obrazki stanowią dosłowny kontekst do wypowiedzi bohaterów, w związku z czym komiksowe opowieści są dla dzieci bardziej zrozumiałe. Bohaterowie komiksów, tak jak i bohaterowie tradycyjnych książek, mogą najmłodszym również przekazywać wiedzę. I tę mającą ścisły związek z edukacją szkolną czy przedszkolną, jak i tę dotyczącą właściwego postępowania czy życia w społeczeństwie. Podane w ten sposób informacje na pewno nie znudzą najmłodszych – wszak oprócz tekstu to także kolorowe obrazki. Poza tym  śledzenie historyjek obrazkowych może rozwijać dzieci intelektualnie. Komiksy to także skuteczny sposób zapewniający dziecku kontakt z obcym językiem. Na rynku są dostępne komiksy w różnych językach publikowane właśnie w tym celu. 

Najpopularniejsze komiksy dla najmłodszych czytelników

Bestsellerowa seria, która od dziesięcioleci cieszy dzieci i młodzież, jak Tytus, Romek i A’Tomek, komiksy Janusza Christy o dzielnych wojach Kajku i Kokoszu to klasyki, których dużej wartości trudno zaprzeczyć. Dzieci na całym świecie zaczytują się też komiksami, gdzie głównymi bohaterami jest Kaczor Donald czy Myszka Miki. Na polskim rynku dużą popularnością cieszy się seria komiksów ilustrujących przygody zwierzęcych bohaterów pt. W cieniu drzew. Inna uwielbiana przez dzieci seria ucząca empatii, pomocy czy tolerancji to Pan Borsuk i pani Lisica. Do popularnych komiksów należą też Tymek i MistrzWitch czy Kasia i jej kot. A to naprawdę tylko mikroskopijna część atrakcyjnej oferty komiksów dla dzieci.