Kwiaty doniczkowe w domu – kiedy należy je przesadzić

Kwiaty doniczkowe w domu – kiedy należy je przesadzić

Rośliny doniczkowe to ozdoba każdego domu. Dekorują wnętrze, ale także poprawiają samopoczucie i wpływają na panującą w mieszkaniu atmosferę. Trzeba zatem wiedzieć, jak o nie zadbać – by nienagannie się prezentowały i prawidłowo rozwijały. Ważnym elementem pielęgnacji jest przesadzanie kwiatów doniczkowych. Podpowiadamy, kiedy jest na to odpowiedni czas i jak to zrobić.

Przesadzanie kwiatów – kiedy przesadzić rośliny doniczkowe?

Rośliny należy przesadzać co roku (młodsze), ewentualnie w odstępie 2-3 lat (rośliny starsze). Najlepiej zabrać się za to na przełomie zimy i wiosny – wtedy, gdy rośliny budzą się do życia i rozpoczyna się okres ich wzrostu. Optymalnym miesiącem będzie marzec. Nie należy jednak przesadzać roślin, które są w fazie kwitnienia. Jeżeli zaś mamy w domu okazałe rośliny, mocno ukorzenione w dużych donicach – przesadzanie można przeprowadzać jeszcze rzadziej, natomiast warto regularnie wymieniać wierzchnią warstwę ziemi.

Przesadzanie roślin doniczkowych – jak się do tego zabrać?

Warto zaopatrzyć się w odpowiednie doniczki. Przesadzamy kwiaty doniczkowe po to, aby zyskały nieco więcej miejsca oraz, by ziemia nie była tak zbita jak dotychczas. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzać roślin do zbyt dużej doniczki – ziemia szybko się zbije i cała praca pójdzie właściwie na marne. Trzeba dobrać doniczkę tylko odrobinę większą od poprzedniej. Pamiętajmy też o tym, aby nie przesadzać rośliny wprost do osłonki, gdyż nadmiar wody nie ma wówczas jak odpłynąć.
Kolejny ważny element to ziemia uniwersalna do kwiatów. Taka ziemia zawiera kompozycję składników fizycznych oraz chemicznych, która pozytywnie wpływa na stan roślin doniczkowych. Ponadto w mieszance znajdują się niezbędne do rozwoju mikro- oraz makroelementy. Do roślin doniczkowych, uprawianych w domu, doskonale nadaje się ziemia o pH w granicach 5,5-6,5.
Ponadto przyda się keramzyt lub żwir, którym wysypujemy dno doniczki. Na wierzch można też położyć kawałek agrowłókniny, a dopiero potem wysypać ziemię. Oczywiście należy się zaopatrzyć również w takie akcesoria jak sekator czy rękawiczki ochronne, a podłogę warto zabezpieczyć plastikową płachtą lub folią.

Najważniejsze etapy przesadzania roślin doniczkowych

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe krok po kroku?

  • Na początek należy delikatnie wydobyć roślinę z dotychczasowej doniczki.
  • Bryłę korzeniową trzeba delikatnie rozluźnić palcami.
  • Chore korzenie trzeba koniecznie przyciąć (brązowe, rozpadające się pod palcami).
  • Kolejny krok to umieszczenie rośliny w nowej doniczki. Należy włożyć roślinę do środka i obsypać ją ziemią.
  • Następnie trzeba podlać roślinę. Może się okazać, że ziemia osiądzie i wówczas trzeba dołożyć dodatkową warstwę podłoża.
  • W kolejnym etapie można skrócić pędy – jeżeli obcięliśmy korzenie.
  • Po około miesiącu od przesadzania można przystąpić do nawożenia.

Odpowiednia pielęgnacja domowych kwiatów z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Zadbana roślinność będzie cieszyć domowników i zachwycać gości.