Szczyrk – narciarski raj w bliskiej odległości od Tarnowskich Gór

Szczyrk - narciarski raj w bliskiej odległości od Tarnowskich Gór

Szczyrk – narciarski raj w bliskiej odległości od Tarnowskich Gór

Szczyrk – niewielkie, niespełna dziesięciotysięczne miasteczko w województwie śląskim, w Beskidzie Śląskim. To z pozoru nudne miejsce w rzeczywistości może zaproponować wiele ciekawych i zaskakujących atrakcji.

  • Bliskie spotkanie z naturą
  • Gratka dla fanów sportu
  • Noclegi w Szczyrku
  • Dla miłośników zwiedzania

Szczyrk jest jednym z miast tworzących Beskidzką Piątkę. Wraz z Wisłą, Istebną, Ustroniem i Brenną promują Beskid Śląski. Jeżeli jeszcze nie byłeś w tym miejscu, to nie zwlekaj – jedynie dwie godziny jazdy dzielą cię od przeżycia niezwykłego spotkania z górską, polską naturą.

Bliskie spotkanie z naturą

Szczyrk jest bardzo malowniczo położonym miastem. Leży na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Na miłośników przyrody czekają tam jaskinie fliszowe, np. Jaskinia w Trzech Kopcach, Jaskinia Lodowa i Jaskinia Malinowska. Niektóre z jaskiń mają status pomników przyrody.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego będzie dla ciebie idealnym miejscem, jeżeli lubisz piesze wędrówki po górach. Bliskie sąsiedztwo szczytów takich jak Skrzyczne, Klimczok czy Magura zachęca do podjęcia trudów górskiej wędrówki. Liczne szlaki turystyczne przeznaczone są zarówno dla amatorów, którzy poszukują łagodnych ścieżek, jak również dla turystów bardziej zaawansowanych. Jedne z najpiękniejszych widoków w Szczyrku możesz podziwiać wchodząc na szczyt Skrzyczne – znaczna część szlaku prowadzi przez tereny niezalesione.

Gratka dla fanów sportu

Szczyrk to jeden z najbardziej popularnych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Duża ilość wyciągów, około 60 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności i pełne zaplecze narciarskie, z wypożyczalniami sprzętu narciarskiego, ze szkółkami i sztucznie naśnieżanymi stokami przyciągają rzesze turystów. Narciarzy skupiają głównie dwa miejsca – Centralny Ośrodek Sportu i Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. Przy pierwszym z nich funkcjonuje Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. W COS znajdują się liczne wyciągi narciarskie, w tym niemal najdłuższa kolejka linowa w Polsce – kolejka na Skrzyczne, 14 km tras zjazdowych i skocznie narciarskie. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski wyróżnia się dwoma trasami, które posiadają homologację FIS i można na nich urządzać zawody w narciarstwie alpejskim.

Jeśli od nart wolisz snowboard również się nie zawiedziesz. Kompleks Czyrna-Solisko przygotował dla ciebie Las Park i Snow Park Juliany. W obu miejscach możesz wypożyczyć cały potrzebny sprzęt i liczyć na pomoc instruktorów. W szczyrku znajdziesz również kompleks skoczni narciarskich Skalite, w którym znajdują się trzy skocznie: Normalna (punkt konstrukcyjny K95), Średnia (K70) i Mała (K40).

Szczyrk to nie tylko sporty zimowe. W mieście znajduje się również kryta pływalnia, korty tenisowe, boisko sportowe, stadion lekkoatletyczny, hala widowiskowo-sportowa i boisko do siatkówki plażowej. Przy sprzyjającej pogodzie na Skrzycznem zbierają się paralotniarze i urządzają grupowe starty.

Noclegi w Szczyrku

Oprócz świetnie przygotowanej infrastruktury sportowej skorzystać możesz z równie bogatej infrastruktury noclegowej. Chcąc zarezerwować nocleg w Szczyrku pod Skrzycznem musisz się jednak spieszyć – najlepsze hotele i apartamenty w sezonie zimowym są często w całości zarezerwowane.
 
W Szczyrku możesz liczyć na pełną, luksusową obsługę hotelową. Czołowe hotele oferują wygodne pokoje z łazienką i wszystkimi udogodnieniami, np. TV, internetem i telefonem. W niektórych znajdują się również lodówki. Wiele miejsc przystosowanych jest dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmniejszymi, jak i tymi starszymi, więc do Szczyrku możesz wybrać się z całą rodziną. Hotele przygotowane są na przyjęcie małych gości, oferują kąciki zabaw dla dzieci, kryte baseny, czy też wypożyczalnię rowerów. Jako rodzic docenisz, że na miejscu skorzystać możesz z wanienki dla dzieci, łóżeczka turystycznego, krzesełka do karmienia czy możliwości podgrzania mleka. Na podobnie miłe przyjęcie mogą liczyć osoby niepełnosprawne, dla których obiekty noclegowe przygotowały równie atrakcyjną ofertę.

Dla miłośników zwiedzania

Wśród licznych zabytków świeckich i sakralnych w Szczyrku szczególnie dwa zasługują na Twoją uwagę – Sanktuarium na Górce i Beskidzka Galeria Sztuki. Pierwszy z nich to Kościół Matki Bożej Królowej Polski. Pochodząca z początków XX wieku świątynia została postawiona dla upamiętnienia objawień maryjnych, które miały miejsce w 1894 roku. Jest miejscem ciszy i zadumy. Niewielki kościół jest malowniczo położony, a widoki możesz podziwiać odpoczywając na nieodległej polanie. W bliskiej odległości od świątyni znajdują się Kaplica Objawienia, Grota Matki Boskiej i Źródełko.
 
Beskidzka Galeria Sztuki w Szczyrku zaprasza cię do obejrzenia wystaw współczesnego malarstwa i ceramiki. Regularnie odbywają się tam „Spotkania ze sztuką”, w trakcie których możesz posłuchać wykładów o sztuce, wziąć udział w warsztatach plastycznych lub koncertach muzyki klasycznej.
 
Szczyrk przygotował dla ciebie liczne atrakcje, coś dla ciała i coś dla ducha.