Cele
- Przedstawienie (przypomnienie) genezy i sposobów świętowania Dnia Ziemi
- Sprawdzenie wiadomości z zakresu edukacji ekologicznej dotyczących regionalnego środowiska naturalnego
- Uwrażliwianie na problematykę zagrożeń lokalnego środowiska naturalnego oraz propagowanie jego ochrony
- Ukazanie plakatu jako narzędzia komunikacji społecznej oraz formę zwracania uwagi na problemy środowiska naturalnego
- Stymulowanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju poprzez aktywność twórczą
- Rozwijanie umiejętności prezentowania prac i pomysłów
- Kształtowanie zachowań sprzyjających ochronie naturalnego dziedzictwa regionalnego
Przebieg lekcji
Zadania nauczyciela
- Przedstawienie (przypomnienie) genezy i sposobów obchodów Dnia Ziemi (Załącznik nr 1 scenariusza NIE POZWOLIMY BY GÓRY ŚMIECI PRZYSŁONIŁY TARNOWSKIE GÓRY) ze szczególnym zwróceniem uwagi na organizowane w trakcie obchodów Dnia Ziemi wystawy plakatów i konkursy plastyczne.
- Zapoznanie uczniów z pojęciem „plakat” (załącznik nr 1)
- Polecenie rozwiązania krzyżówki tematycznej będącej sprawdzianem wiedzy na temat regionalnego środowiska naturalnego
- Polecenie uczniom wykonania plakatu, którego temat stanowi rozwiązanie krzyżówki
- Przeprowadzenie prezentacji plakatów
- Przeprowadzenie wyboru najbardziej przemawiającego do odbiorcy plakatu (każdy uczeń oddaje swój głos na jeden plakat uzasadniając swój wybór)
- Przeprowadzenie dyskusji kończącej lekcję: Czy Waszym zdaniem plakat o tematyce ekologicznej jest skutecznym narzędziem zwracania uwagi społecznej na problemy środowiska naturalnego?
[…] ciąg dalszy w pliku .doc