Szanse i zagrożenia dla lokalnego rozwoju zrównoważonego – scenariusz lekcji (przyroda)

Szanse i zagrożenia dla lokalnego rozwoju zrównoważonego – scenariusz lekcji (przyroda)


Cele

  • Zapoznanie z pojęciem „rozwój zrównoważony”
  • Wyjaśnienie celów rozwoju zrównoważonego 
  • Omówienie zasad rozwoju zrównoważonego
  • Omówienie podstawowych zasady obowiązujących przy tworzeniu lokalnej strategii rozwoju zrównoważonego 
  • Rozwijanie umiejętności analizowania 
  • Rozwijanie umiejętności dostrzegania związków i współzależności, odkrywania przyczyn 
  • Kształtowanie postaw zainteresowania własnym regionem i jego przyszłością 
  • Pobudzanie świadomości proekologicznej 

Przebieg lekcji

Zadania nauczyciela

  • Przeprowadzenie wykładu na temat rozwoju zrównoważonego (Załącznik nr 1) 
  • Podział uczniów na grupy trzyosobowe 
  • Przypomnienie (zapoznanie) z metodą analizy SWOT (Załącznik nr 2) 
  • Polecenie wykonania zadania grupom: Ocenicie, posługując się metodą analizy SWOT, jakie są szanse a jakie zagrożenia dla rozwoju zrównoważonego miejscowości, w której mieszkacie 
  • Przeprowadzenie prezentacji dokonanej przez poszczególne grupy analizy
  • Ustalenie zbiorowe listy szans i zagrożeń dla rozwoju zrównoważonego miejscowości, w której mieszkają uczniowie 
  • Dyskusja na temat: Jakie działania na rzecz rozwoju zrównoważonego w miejscowości, w której mieszkacie powinny być priorytetowe i dlaczego? 
  • Polecenie napisania pracy domowej dotyczącej tego, co uczeń może sam zrobić na rzecz rozwoju zrównoważonego – „Jestem odpowiedzialny/a za siebie i za środowisko, w którym żyje.”

[…] ciąg dalszy w pliku .doc