Ubezpieczenie zabytkowych samochodów – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie zabytkowych samochodów – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie zabytkowych samochodów – co trzeba wiedzieć?

Każdy miłośnik oldtimerów zdaje sobie sprawę jak wiele ma do stracenia w przypadku utraty czy zniszczenie kolekcji czy nawet jednego, starego samochodu. Dlatego posiadając samochód, który ma wartość muzealną i historyczną warto zatroszczyć się o jego ubezpieczanie. Warto jednocześnie przypomnieć, że jego warunki w znaczący sposób różnią się od tych, które obowiązują w przypadku ubezpieczenia standardowych samochodów, które jeżdżą po drogach.

To, co sprawia, że pojazd jest rozpoznawany jako pojazd zabytkowy, są tablice rejestracyjne w kolorze żółtym. Rejestracja takiego samochodu to koszt wynoszący około 200 zł, jednak bardzo często właściciel musi ponieść również inne koszty, takie jak badania techniczne uzyskanie opinii rzeczoznawcy. Właściciele zabytkowych samochodów, tak jak inni posiadacze pojazdów mechanicznych, zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – OC.

Ubezpieczając stary samochód warto pamiętać o kilku zasadach i skorzystać z rozwiązań jakie polecają specjaliści, do których należy  Classic Car Insurance. Samochód staje się zabytkiem gdy ma co najmniej 40 lat oraz, jak stanowi ustawa, zostanie wpisany do odpowiedniego rejestru. Brak wpisu powoduje, że samochód jest traktowany jako pojazd historyczny, jednak bez statusu zabytku. Warto pamiętać, że fani starych aut mają możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia OC na krótki okres. Zdecydowana większość firm ma w swojej ofercie ubezpieczenia na trzy, sześć lub dwanaście miesięcy. Jest to duże uproszczenie, gdyż samochody te zazwyczaj używane są sporadycznie z okazji różnych okoliczności np. zlotów czy rajdów. 

Niestety nie wszystkie formy ubezpieczeniowe chętnie podejmują się ubezpieczenia samochodów zabytkowych. Dlaczego? Wydaje się, że nie zawsze jest to dla nich opłacalne, a wysokie stawki zrażają potencjalnych klientów. Są jednak Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które specjalizują się w ubezpieczaniu tego typu pojazdów a stali klienci – prawdziwy pasjonaci, mogą liczyć na preferencyjne warunki. Wybierając odpowiednią ofertę warto najpierw dokładnie przeanalizować wszystkie propozycje firm, gdyż nie zawsze najlepsze rozwiązanie musi być najdroższe. Jednak przy wyborze ubezpieczenia nie warto sugerować się tylko i wyłącznie ceną, tym bardziej, że zbyt tania oferta będzie oznaczać niekorzystne warunki ubezpieczenia. Warto poszukać również firm, które oferują warunki dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz te uwzględniające możliwość ubezpieczenia AC, które daje o wiele więcej możliwości.